- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Karštą vasaros dieną augintiniui, kaip ir žmogui, kyla perkaitimo grėsmė, tačiau jis pats savimi pasirūpinti negali – tai šeimininko pareiga. Veterinarai pastebi, kad kasmet gyvūnų perkaitimo atvejų pasitaiko vis dažniau, o laiku nespėjus sureaguoti, jis gali baigtis netgi mirtimi.
Jei pastebėjote, kad augintinis darosi vangus ar pradėjo neįprastai elgtis, reikia nedelsiant jį vėsinti ir gaivinti, o jei situacija negerėja – iškart kreiptis į specialistus. Tačiau veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė pažymi, jog perkaitimo yra paprasta išvengti imantis prevencinių priemonių ir tinkamai prižiūrint savo keturkojį draugą.
Karštą dieną su augintiniu keliaukite saugiai
R.Bičiulaitienė atkreipė dėmesį, kad itin dažnai pasitaiko atvejų, kai gyvūnai perkaista karštą vasaros dieną palikti automobilyje vieni.
„Automobilyje karštą vasaros dieną yra itin tvanku. Net jei pastatėte jį pavėsyje, gyvūnas vis tiek gali patirti šilumos smūgį, todėl augintinio palikti vieno negalima. Net jei išeinate trumpam ir paliekate pravirus langus bei vandens, jei karštis didelis, gyvūno tai gali neapsaugoti“, – pastebėjo ekspertė.
Pasak R.Bičiulaitienės, vienas svarbiausių dalykų – su savimi visuomet turėti švaraus, geriamo vandens.
„Nesvarbu, ar einate pasivaikščioti, ar keliaujate automobiliu – visuomet turėkite su savimi kelioninę gertuvę, pripildytą švaraus vandens. Karštą vasaros dieną šeimininkai neretai augintinius su savimi pasiima prie vandens telkinių, tačiau svarbu suprasti, kad jų vanduo taip pat nėra tinkamas gerti – augintinis gali pasigauti bakterijų ir vėliau prastai jaustis, patirti alerginę reakciją, viduriuoti, ypač, jei vanduo žydi“, – pastebėjo ji.
Išsiruošus į išvyką prie vandens, šeimininkai turėtų žinoti ir kaip saugiai mėgautis maudynėmis.
„Jei leidžiate savo augintiniui pasipliuškenti vandenyje, – jis sušlampa tik iki pusės, tad svarbu nepamiršti sudrėkinti ir jo galvą – tai apsaugos nuo galimo saulės ar šilumos smūgio“, – patarė R. Bičiulaitienė.
Pravers vėsinančios priemonės
Ekspertė dalinosi, kad tiek namuose, tiek kelionių metu, gali praversti ir specialiai gyvūnams sukurtos vėsinančios priemonės, tokios kaip drėgni rankšluosčiai ar šaldantys kilimėliai.
Pastaruosius galima naudoti patiesiant guoliuose, šuns būdoje, automobilyje ar tiesiog namuose – jie palaiko reguliarią kūno temperatūrą šiltos dienos metu. Vėsinimas vyksta nuo kūno kontakto su kilimėliu, nereikia elektros energijos ar vandens.
Jei mėgstate su augintiniu keliauti, paversti keliones malonesnėmis gali ir prie bokso tvirtinamas ventiliatorius, o taip pat ekspertė pristato ir naujieną – šaldančius laižymo „kilimėlius“, į kuriuos galima įtrinti kokį nors skanėstą ir užšaldyti, o vėliau augintiniui duoti mėgautis tarsi ledais.
Ypatingai kelionėse, anot R. Bičiulaitienės, yra pravartu turėti specialius rankšluosčius, kuriuos sudrėkinus reikia dėti gyvūnui ant nugaros, galvos, kaktos. „Jie maloniai vėsina, o prireikus gali padėti sausinti kailį ir sugerti drėgmę, jei gyvūnas sušlampa.“
Šeimininkai taip pat gali rinktis vėsinančius guolius bei antkaklius-liemenes. „Vėsinančiame guolyje patogu ir malonu gulėti net karštomis dienomis, o sušlapęs jis itin greitai džiūsta. Antkaklis-liemenė puikiai tinka aktyvesniems gyvūnams – ji palaiko optimalią kūno temperatūrą, pavyzdžiui, sporto, dresūros metu, dalyvaujant įvairiose rungtyse, taip padėdama lengviau iškęsti karščius“, – pristatė veterinarė.
Ekspertė perspėja, kad visos vėsinančios priemonės yra ypatingai svarbios tiems šunims, kurie turi sudėtingą kvėpavimo sistemą, pavyzdžiui, Pomeranijos špicai, Čihuahua, Karaliaus Karolio spanieliai, nes jiems nuo karščio gali patinti šnervės, smegenys ir šunys gali netgi mirti.
Pasirūpinkite visokeriopa apsauga nuo saulės
Pasak R. Bičiulaitienės, nors Lietuvoje tai dar nėra itin populiaru – nuo tiesioginių saulės spindulių gyvūnus gelbsti ir kepurės, o šalyse, kuriose kaitra vyrauja ištisus metus, šunys nešioja ne tik jas, bet ir batukus, apsaugančius nuo įkaitusio grindinio.
Įkaitusi žemė gali pažeisti augintinio pėdutes, todėl šiltuoju metų laiku ekspertė rekomenduoja drėkinti jas balzamu, apsaugančiu odą nuo kaitros ir skilinėjimo. „Augintinių pėdutės kenčia ne tik nuo šalčio ir žiemą barstomų druskų – nuo karščio vasarą jos taip pat sausėja bei eižėja, todėl jas reikia drėkinti. Jeigu ilgai būname ant saulės, pėdutės gali netgi ir nudegti, o po to būti labai skausmingos – tada šunys pradeda jas laižytis, atsiranda žaizdos, o specialūs pėdučių balzamai apsaugo jas nuo karščio ir sausumo bei padeda palaikyti drėgmę“, – pastebėjo veterinarė.
Taip pat ekspertė pažymi, jog naujo sezono – vasaros – pradžia, yra puiki proga atnaujinti ne tik savo, bet ir augintinio garderobą, tačiau reikėtų nepamiršti vieno akcento. „Jei nusprendėte papildyti savo keturkojo draugo spintą, be vasariškų drabužių ir aksesuarų, nepamirškite, jog vasarą saulė mus džiugina ne kasdien, todėl jūsų sąraše būtinai turi atsirasti ir lietpaltis“, – siūlė R. Bičiulaitienė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gelbėjo būrį banginių
Daugiau nei 30 banginių, kurie atsidūrė Naujosios Zelandijos paplūdimyje ant seklumos, buvo saugiai sugrąžinti į vandenyną. Aplinkosaugininkai ir šimtai vietos gyventojų padėjo šiuos milžiniškus žinduolius sugrąžinti į jų s...
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį1
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
VSTT atsako vėjo parkų vystytojams – erelius rėksnius būtina saugoti2
Vėjo parkų vystytojams skundžiantis, kad Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) saugodama mažuosius erelius rėksnius blokuoja vėjo parkų statybas, pastaroji pareiškė, kad šiuos erelius būtina saugoti. ...
-
Gamtininkas prabilo apie žiemos planus: baltos Kalėdos – tik svajonė?2
Pastaruoju metu dažniau skundžiamės dėl orų nei jais džiaugiamės ir neretai kaltiname sinoptikus už netikslias prognozes. Vis dėlto, jų kaltinti nereikėtų – tiksliai numatyti orus kelioms dienoms į priekį yra sudėtinga net šiandien....
-
Pradedamas lesyklėlių sezonas2
Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto mokslininkas, ornitologas Julius Morkūnas tvirtina, kad šaltuoju metų laiku sparnuočius maitinti reikia, tik maistas jiems turi būti tinkamas ir lesyklėlės pritvirtintos saugioje vietoje, kur jų negalėtų ...
-
Islandijoje dėl vulkaninio išsiveržimo teko evakuoti kaimą
Pietvakarių Islandijoje vėlyvą trečiadienį buvo evakuotas vienas žvejų kaimas ir turistų pamėgta vieta, toje vietovėje septintą kartą per metus prasidėjus vulkaniniam išsiveržimui, pranešė pareigūnai. ...
-
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas, bus įsteigti nauji draustiniai3
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas – trečiadienį Vyriausybė nusprendė Asvejos, Kurtuvėnų ir Anykščių regioniniuose parkuose įsteigti naujus draustinius bei plėsti esamas teritorijas. ...
-
Tyrimas atskleidė, kas kasdien pražudo milijonus bičių2
Neseniai Jutos valstijos universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad greitkeliuose automobiliai kasdien pražudo milijonus bičių. Remdamiesi vidutinio paros eismo intensyvumo vertėmis, mokslininkai paskaičiavo, kad per vieną šešių mėnesi...
-
Vilniaus zoologijos sode gimė surikatų jaunikliai2
Vilniaus zoologijos sode „Zoopark“ gimė du plonauodegių surikatų (lot. Suricata suricatta) jaunikliai. Šiuo metu mažyliai jau drąsiai tyrinėja aplink esantį pasaulį, susipažįsta su prižiūrėtojais ir lankytojais. ...
-
Supermėnulio šou: paskutinis šansas šiais metais
Dangaus stebėjimo entuziastai šią savaitę turi šansą „sugauti“ paskutinįjį supermėnulį šiais metais. Kito tokio reginio dar teks palaukti beveik metus. Tai bus ketvirtasis ir paskutinis šių metų supermėnulis, ...