„Rūdžių maršrutas“ traukia narus

Niekas neginčija, kad Raudonoji jūra yra narų rojus, tačiau ir šiame rojuje yra išskirtinė vieta – „Rūdžių maršrutas“, kuris traukia ypač.

15 skenduolių maršrutas

Įvairiais laikais avarijas patyrę arba subombarduoti laivai nardytojams priimtiname gylyje iki 30 metrų išsidėstė maždaug 150 jūrų mylių maršrute tarp Egipto Hurghados ir Sharm El Sheiko. Tai yra pats Raudonosios jūros pakraštys arba ta vieta, kur prasideda Sueco kanalas. Čia esantys kurortai ir nardytojų stovyklos kasmet sulaukia milijonų lankytojų.

Yra net keli nuskendusių laivų maršrutai, vadinamieji mažieji arba didieji nuskendusių laivų safariai. Jie išilgai kerta Sueco kanalą. Dėl oro sąlygų laivai retai nuskęsdavo atviruose vandenyse. Dažniausiai jie guli šalia salų, rifų, seklumų. Tik išskirtiniais atvejais subombarduoti laivai, susidūrę su kitais, guli didesniuose gyliuose.

Maršrutas iš viso apima 15 nuskendusių laivų. Juos visus aplankyti, detaliau susipažinti trunka maždaug savaitę. Vykstant iš Didžiosios Britanijos, tokia kelionė kainuoja nuo 1 099 svarų sterlingų.

Iš Lietuvos tokios kelionės nerengiamos.

Karo aukos

Raudonosios jūros ir Sueco kanalo nuskendusių laivų safariuose yra ir tokių laivų, kurie žuvo dėl blogų oro sąlygų, ir tokių, kurie buvo subombarduoti.

23 metrų gylyje guli 125 metrų ilgio tanklaivio „SS Scalaria“ nuolaužos. Šį Didžiosios Britanijos laivą 1942 metais nuskandino Vokietijos bombonešis. Lėktuvas numetė torpedą, kuri pramušė laivo bortą, o dar viena bomba „pribaigė“ jį. Lydimo gido narai netgi gali patekti į šį laivą, pamatyti surūdijusias jo dalis.

Nuo Vokietijos karo laivų žuvo ir laivas „SS Thistlegorm“. 1910 metais statytas laivas po lėktuvo takos nuskendo 1941 metais. Šis gerai matomas laivas įtrauktas į beveik visus nuskendusiais laivais besidominčių narų maršrutus.

Kitas išskirtinis objektas – garlaivis „Turkia“. 1909 metais statytas 100 metrų ilgio laivas nuskendo 1941 metais. Jis plukdė įvairius su karo reikmėmis susijusius krovinius – padangas, vielos ritinius, automobilius, šovinius, sprogmenis.

Iki šiol nėra žinomos tikslios šio laivo žūties detalės. Jis sprogo. Tai galėjo įvykti ir dėl jame buvusio sprogaus krovinio. Bet kuriuo atveju laivas laikomas karo auka.

Maršrute yra ir vėlesnių karo aukų, kaip Izraelio naikintuvų 1969 metais subombarduotas sovietinis karo laivas prie Hurghados. Jis guli maždaug 30 metrų gylyje.

Pražudė rifai

Prie Abu Nuhas rifo net nuo 1869 metų ilsisi burinis laivas „Carnatic“. Jo amžius labai trumpas – vos 7 metai. Laivo liekanos atrodo ypač žaviai, nes jau apaugusios koralais. Jos pristatomos taip, tarsi tai būtų milžiniška krūtinės ląsta. Prie laivo matyti ir suskaldytos vyno butelių šukės.

Vienas labiausiai nardytojų ir povandeninių fotografų mėgstamas laivas yra 1983 metais per audrą į rifą atsitrenkęs ir nuskendęs laivas „Ghiannis D“. Jis stūkso gerai apšviestoje vietoje, yra palyginti neseniai nuskendęs, bet koralais jau apaugęs laivas.

Rifai pražudė ir laivus „Chrisoulę K“, „Marcos“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių