- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinių Tautų ekspertai ketvirtadienį įspėjo, kad dirbtinis intelektas (DI) neturėtų būti kuriamas atsižvelgiant vien tik į rinką, ir paragino sukurti pasaulinio bendradarbiavimo priemones.
Tačiau jie susilaikė dėl siūlymo įsteigti pasaulinę valdymo instituciją, kuri prižiūrėtų, kaip diegiama ir tobulinama technologija.
Dėl DI įrankių prieinamumo jau dabar kyla nuogąstavimų, kad ši technologija gali būti šališka, netinkamai naudojama arba sukelti priklausomybę.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas spalį sudarė maždaug 40 ekspertų iš technologijų, teisės ir duomenų apsaugos sričių grupę.
Jų ataskaitoje, kuri buvo paskelbta likus kelioms dienoms iki Ateities aukščiausiojo lygio susitikimo pradžios, nerimaujama dėl to, kad trūksta pasaulinio dirbtinio intelekto valdymo, taip pat dėl to, kad besivystančios šalys faktiškai neįtraukiamos į diskusijas apie šios technologijos ateitį.
Iš 193 JT narių tik septynios dalyvauja septyniose pagrindinėse iniciatyvose, susijusiose su DI, o 118, daugiausia Pietų pusrutulio šalys, visiškai nedalyvauja.
Ekspertai savo ataskaitoje įspėja, kad „šiuo metu jaučiamas pasaulinio valdymo trūkumas DI srityje“, kuri dėl savo pobūdžio yra tarpvalstybinė.
„DI turi tarnauti žmonijai teisingai ir saugiai“, – šią savaitę pareiškė A. Guterresas.
„Nekontroliuojami dirbtinio intelekto keliami pavojai gali kelti grėsmę demokratijai, taikai ir stabilumui“, – pažymėjo jis.
Būtina ruoštis, kol dar ne vėlu
Atsižvelgdami į šį raginimą, ekspertai paragino JT nares sukurti mechanizmus, kurie padėtų užtikrinti pasaulinį bendradarbiavimą šiuo klausimu ir užkirsti kelią neplanuotam ginklų platinimui.
„Tokios technologijos kūrimas, diegimas ir naudojimas negali priklausyti tik nuo rinkos užgaidų“, – nurodoma ataskaitoje.
Joje pirmiausia raginama sukurti DI mokslinių ekspertų grupę pagal JT Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ekspertų forumo, kurio ataskaitose apibendrinami tikslai klimato kaitos srityje, pavyzdį.
Ekspertų grupė informuotų tarptautinę bendruomenę apie kylančius pavojus, nustatytų mokslinių tyrimų atlikimo tikslingumą, taip pat apie tai, kaip juos būtų galima panaudoti, siekiant mažinti badą, skurdą, lyčių nelygybę.
Šis pasiūlymas įtrauktas į vis dar svarstomą Pasaulinio skaitmeninio susitarimo projektą, kuris turėtų būti patvirtintas sekmadienį JT Ateities aukščiausiojo lygio susitikime.
Ataskaitoje pritariama tam, kad JT sekretoriate būtų sukurta nedidelės apimties koordinavimo struktūra.
Tačiau ji nėra visavertis tarptautinis valdymo organas, kokio siekia A. Guterresas, paremtas JT branduolinės energetikos priežiūros institucijos, Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), modeliu.
„Jei DI keliama rizika taps rimtesnė ir labiau koncentruota, valstybėms narėms gali prireikti apsvarstyti galimybę įsteigti tvirtesnę tarptautinę instituciją, kuri turėtų stebėsenos, ataskaitų teikimo, tikrinimo ir vykdymo užtikrinimo įgaliojimus“, – teigiama ataskaitoje.
Jos autoriai pripažįsta, kad dėl didžiulės DI pokyčių spartos būtų beprasmiška bandyti sudaryti išsamų nuolat tobulėjančios technologijos keliamų pavojų sąrašą.
Tačiau jie atkreipė dėmesį į grėsmę demokratijai dėl spartaus dezinformacijos plitimo, vis realistiškesnius sintetinės vaizdakaitos (angl. deepfake) produktus, ypač pornografinio pobūdžio, taip pat autonominių ginklų sistemų raidą ir DI naudojimą nusikalstamose ir teroristinėse grupuotėse.
„Tačiau, atsižvelgiant į DI sistemų greitį, autonomiškumą ir neskaidrumą, laukti, kol kils grėsmė, gali reikšti, kad bet koks atsakas bus per vėlyvas“, – teigiama ataskaitoje.
„Nuolatiniai moksliniai vertinimai ir politinis dialogas užtikrintų, kad pasaulyje nebūtų tokių nemalonių staigmenų“, – pabrėžiama joje.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Garsus architektas pristatė planus pastatyti A. Einsteino centrą Vokietijos Ulmo mieste
Įžymus architektas Danielis Libeskindas sekmadienį pristatė muziejaus, skirto Alberto Einšteino darbams, projektą. Muziejus iškiltų Vokietijos Ulmo mieste, kuriame gimė žymusis mokslininkas. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
JAV vyriausybė sieks, kad „Google“ parduotų naršyklę „Chrome“
JAV vyriausybė teisėjo paprašė nurodyti suskaidyti interneto milžinę „Google“ parduodant jos plačiai naudojamą naršyklę „Chrome“. ...
-
Bažnyčioje – naujovė: žmonės išpažintį gali atlikti pačiam Jėzui10
Naujųjų technologijų pažanga nenustoja stebinti. Vienos bažnyčios lankytojai gali tiesiogiai pasikalbėti su Jėzumi arba tiksliau – jo dirbtinio intelekto (DI) versija. ...
-
„SpaceX“ nepavyko „pagauti“ savo raketos greitintuvo
„SpaceX“ antradienį surengė dar vieną savo raketos „Starship“ bandomąjį skrydį, o stebėti pakilimą prie Elono Musko prisijungė išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kas iliustruoja vis stiprėjantį jųdviejų be...
-
Paviešino, kaip atrodė sukčių ataka: užkibo ir savo duomenis išsiuntė daugiau nei pusė žmonių9
„Vilnius Tech“ mokslininkai atliko labai įdomų eksperimentą. Beveik 900-imtams ugdymo įstaigų išsiuntė specialiai sukurtą, įtarimų turintį sukelti elektroninį laišką su nuoroda ir suskaičiavo, kiek gavėjų jį atidarė. ...
-
Aukcione už 4,7 mln. eurų parduoti dinozauro griaučiai
Paryžiuje aukcione už 4,7 mln. eurų sumą parduoti 20,5 metro ilgio apatozauro vardu Vulkanas griaučiai – tai viena iš didžiausių už išnykusio roplio skeletą Prancūzijoje sumokėta suma, pranešė aukcionai „Collin du B...
-
„Meta“ skyrė 798 mln. eurų baudą už antimonopolinių taisyklių pažeidimą
Europos Komisija (EK) interneto milžinei „Meta“ ketvirtadienį skyrė 798 mln. eurų baudą už tai, kad ji pažeidė antimonopolines taisykles, suteikdama „Facebook“ naudotojams automatinę prieigą prie socialinio tinklo klasifikuot...
-
Ambicingas Graikijos „išmanusis miestas“ prie jūros įgauna pavidalą3
Virš raibuliuojančios Atėnų pakrantės juda statybiniai kranai: jie stato 50 aukštų prabangų dangoraižį, kuris taps būsimo Graikijos „išmaniojo miesto“ puošmena, iš aukštumų apžvelgiančia Sarono ...
-
Prancūzų žiniasklaidos priemonės kelia bylą socialiniam tinklui „X“
Keli įtakingi prancūzų laikraščiai antradienį paskelbė keliantys bylą socialiniam tinklui „X“ dėl jų turinio skelbimo už jį nemokant. ...