Kepimas ant grotelių: verta žinoti pagrindines taisykles (receptai)

Atšilus orams daugybė žmonių, poilsiaujančių gamtoje, skuba pasimėgauti grilio patiekalais. Ant grotelių čirškanti mėsa, žuvis ar jūros gėrybės, gardžiai kvepiančios daržoves ar netikėčiausi vaisių desertai – galima paruošti skaniausius grilio šedevrus. Tačiau kepant ant grotelių verta žinoti pagrindines taisykles.

Pataria specialistė

Prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Aistė Rasmussen:

Marinuokite be druskos

Pirmiausia reikia nepermarinuoti mėsos. Vištienai užteks 3–6 marinavimo valandų, kiaulienai ir jautienai – iki 24 valandų, ėrienai ir veršienai – iki 2 dienų, priklausomai nuo supjaustymo stambumo. Žuvį ir jūros gėrybes užtenka paruošti vos 30 min. prieš kepimą.

Labai svarbu maistą marinuoti šaldytuve, uždaruose induose. Net jei recepte nurodoma palikti mėsą kambario temperatūroje, geriau pailginti marinavimo procesą ir palikti maistą šaldytuve.

Marinavimui netinkami metaliniai gaminiai, aliumininė folija, kurie reaguoja su rūgštimis.

Kol vyksta marinavimosi procesas – reiktų bent kartą apversti mėsą, kad prieskoniai tolygiau pasiskirstytų. Kad ir kokį marinato pagrindą naudojate: acto, aliejaus, vyno, sulčių – nedėkite druskos. Ji išsausins mėsą, bus sunkiau iškeptą maistą kramtyti.

Palaukite žarijų

Ugniai geriausia naudoti vaismedžių malkas. Taip pat tiks ąžuolo ir beržo mediena. Naudojant pastarąją, būtina nulupti žievę, kurioje yra deguto. Griliui netinkama spygliuočių mediena dėl joje esančių sakų. Taip pat reikia vengti statybos atliekų, lakuotų, dažytų lentų.

Įkuriant ugnį – galima naudoti degų skystį, tačiau svarbu jo nepilti prieš baigiant kūrentis laužui. Skystis turi išgaruoti ir tik tada galima kepti maisto produktus.

Reikėtų luktelti, kol mediena ar medžio anglys sudegs iki žarijų. Ant atviros liepsnos dedamas maistas greičiau neiškeps, o tik apdegins paviršių. Laužo temperatūra geriausia, kai ranką virš ugnies galima išlaikyti ne ilgiau kaip 30 sekundžių. Jei grilis atvėsta, turėkite tam pasiruošę kaitresnių žarijų.

Atėjus laikui mėsą dėti ant grotelių nusausinkite marinatą. Kepimo metu svarbu, kad išsiskirtų kuo mažiau skysčių ir riebalų.

Neperkepkite patiekalų

Dažniausiai grilyje kepame mėsą. Reikia atidžiai stebėti, kada ji iškepa. Tam gali padėti maisto termometras. Jo rodmenys palengvins kiekvieno darbą prie grilio. Vištiena būna iškepta ties 70–75 °C, kiauliena – 80–85 °C, o jautienai laipsnių spektras varijuoja nuo 45 iki 75 °C, priklausomai nuo norimo žalios mėsos kiekio.

Kai kurie meistrai teigia, kad iškeptą kepsnį galima patikrinti su piršto paspaudimu ir taip jausti mėsos minkštumą. Neapsigaukite – tai lengvas būdas susimaišyti. Verčiau žiūrėkite į iš mėsos bėgančias sultis – jos turi būti skaidrios. Neturint termometro, galima patikrinti mėsos iškepimą smeigiant į ją peilį ar šakutę ir žiūrint ar lengvai bedasi.


Verta žinoti

Reikia skirtingo karščio

Dėti ant grotelių patartina tik vieną gaminį vienu metu. Jei gaminate daržovių iešmelius, vištieną, ir jautienos kepsnį, greičiausiai vieni gaminiai bus neiškepę, kiti greitai perkeps. Geriau pasiruoškite daugiau užkandžių ir grilio proceso neskubinkite.

Kiaulienos ar jautienos kepsniams reikia didesnio karščio, tad juos galite iškepti pirmiau. Vištienai, dešrelėms ir žuviai tinkamesnė ne tokia stipri ugnis – jų kepimas gali palaukti. Taip pat neskubėkite tik nuo grotelių nuimto maisto dėti į lėkštes. Jei palauksite keletą minučių – mėsa bus sultingesnė.


Patiekalai ant grotelių

Karpis kaimietiškai

Reikės:

1 išskrosto karpio,

1 citrinos,

1 svogūno,

2 česnako skiltelių,

saujos petražolių,

saujos krapų,

alyvuogių aliejaus, druskos, maltų juodųjų pipirų.

Sukapokite svogūną, česnako skilteles, petražoles, krapus. Supjaustykite citriną skiltelėmis. Paimkite karpį ir į jo pilvo ertmę sukiškite visus žalumynus, česnaką, citrinos griežinėlius. Taip pat įberkite druskos ir pipirų. Visą žuvį apliekite aliejumi. Išorę pabarstykite druska ir pipirais, taip pat išspauskite citrinos sulčių ant žuvies. Guldykite karpį ant grotelių ir kepkite maždaug 40 minučių.

Ant grotelių keptos marinuotos daržovės

 

Reikės:

200 g saldžiųjų paprikų (2–3 didelės arba 10 mažų),

300 g saldžiųjų svogūnų galvos,

350 g jaunų cukinijų (minkštomis žievelėmis),

2 kukurūzų burbuolių,

250 g pievagrybių.

Marinatui: 1 šaukšto čiobrelio lapelių, 1 šaukšto rozmarino lapelių, 5-8 vnt. skiltelės česnako, 1 citrinos sultys ir žievelės tarkiai, 1/2 šaukštelio druskos, 1/2 šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų, 50–80 ml alyvuogių aliejaus.

Grybai turi būti sausi, tad geriau perkant išsirinkti kuo švaresnius, po to juos valome sausu šepetėliu. Mažesnių grybų nepjaustome, didesnius pjauname išilgai pusiau. Cukinijas ir paprikas nuplauname ir nusausiname. Pašaliname cukinijų kotelius ir sėklalizdžius, išlukštename svogūnus, pašaliname nuo kukurūzų burbuolių lapus ir plaušus. Visas daržoves supjaustome vieno kąsnio gabalais, sudedame į dubenį arba maišelį. Susmulkiname ir sumaišome visus prieskonius. Patogiausia yra naudoti rankinį trintuvą, visus marinato ingredientus tiesiog į putas suplakiau puodelyje. Apliejame daržoves marinatu, gerai išmaišome ir paliekame marinuotis mažiausiai 30 min. kambario temperatūroje, bet geriau 2–12 val. šaldytuve. Paruošiame karštesnį nei vidutinio karštumo grilį – 200°C.

Malkų grilyje reikia palaukti, kol kuras beveik išdegs, liepsnų galiukai turi vos liesti groteles. Anglių grilyje turi nelikti liepsnos, tik raudonumas anglyse. Daržoves išdedame į skylėtą indą, ankštai paskirstome daržoves maždaug vienu sluoksniu. Jeigu daržovių daug, tai geriau jas kepti keliomis porcijomis. Trumpai leidžiame skysčiui iš daržovių nuvarvėti į kriauklę, kad nešokinėtų grilio liepsna. Dabar dedame indą su daržovėmis ant kepsninės grotelių, uždengiame dangčiu pusiau sandariai, kad vyktų karščio cirkuliacija, ir kepame apie 15 min. Kas 5 min. žnyplėmis arba mentele daržoves pavartome. Gerai iškepusios daržovės turi šiek tiek suminkštėti išorėje, bet viduje likti traškios, nors vienas šonelis kiekviename gabaliuke turi paruduoti. Skanaus!



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Klimatariška mityba – tvaraus ir aplinkai draugiško maisto pasirinkimas
    Klimatariška mityba – tvaraus ir aplinkai draugiško maisto pasirinkimas

    Visuomenei vis labiau domintis tvarumu, populiarėja klimatui nekensminga vietinė (klimatariška) mityba. Klimatarai didelį dėmesį skiria augaliniam maistui, sezoniniams ir vietiniams produktams, siekdami sukurti kuo mažiau taršos. ...

  • Šefas J. Kapkovičius: tvarumas virtuvėje – ne tik maisto tausojimas
    Šefas J. Kapkovičius: tvarumas virtuvėje – ne tik maisto tausojimas

    Tvarumo idėjos vis labiau įsitvirtina daugelio gyvenime. Tvaraus maisto akademijos mentoriaus, „Michelin“ gido įvertinto restorano šefo Justino Kapkovičiaus požiūriu, tvarumas virtuvėje – labai plati sąvoka, maisto nešva...

  • Ant rudeninio stalo – šilumos ir jėgų teikiantis maistas <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Ant rudeninio stalo – šilumos ir jėgų teikiantis maistas (receptai)

    Rudens sezonu mūsų kasdieniai įpročiai keičiasi: šilumos ir jaukumo norisi ne tik aprangoje, bet ir lėkštėje. Mitybos specialistė Gabrielė Urbonaitė primena, kad tinkamai parinktas maistas šiuo laikotarpiu gali padėti išl...

  • Trečiadienis – žuvadienis: pravers kelios gudrybės <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Trečiadienis – žuvadienis: pravers kelios gudrybės (receptai)

    Dažniau valgyti žuvį ar jūros produktus – vienas paprasčiausių būdų sveikiau maitintis nesiimant drastiškų pokyčių savo mitybos įpročiuose. Kad su malonumu žuvį pietums ar vakarienei valgytų visa šeima, renkantis rūš...

  • Ant stalo – kiaulienos nugarinė <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Ant stalo – kiaulienos nugarinė (receptai)

    Kas kitas vis labiau vėstant orams suteiks geresnės nuotaikos ir savijautos nei virtuvėje garuojantys maistingi ir gardūs patiekalai? Kiaulienos nugarinė – maistingas ir universalus ingredientas, puikiai tinkantis skirtingiems patiekalams gaminti. ...

  • Virtuvė pakvips obuoliais <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Virtuvė pakvips obuoliais (receptai)

    Obuoliai tarp rudens gėrybių – populiariausi. Ne veltui – nors daugeliui jie siejasi su saldžiais kepiniais, turbūt nėra patiekalo, kurio šie vaisiai negalėtų papildyti. Jie puikiai tinka ir padažams, salotoms, dera prie įvairių m...

  • Valgomosios gėlės: gražu, bet ne visada saugu
    Valgomosios gėlės: gražu, bet ne visada saugu

    Jau nieko nebestebina, kai maistas puošiamas džiovintomis arba šviežiomis gėlėmis, jų žiedlapiais. Kai kurios gėlės iš tiesų patiekalui suteikia išskirtinumo, tačiau ne visos yra valgomos, o kai kurių žiedai gali sukelti...

  • Fermentuotas maistas – natūralus būdas stiprinti imunitetą
    Fermentuotas maistas – natūralus būdas stiprinti imunitetą

    Įsibėgėjant rudeniui, daugelis iš mūsų ima ruoštis šaltajam sezonui. Po gausaus derliaus daržovių konservavimas yra vienas pagrindinių virtuvės darbų. Šaltuoju sezonu mūsų organizmui itin naudingas fermentuotas maistas. ...

    1
  • Prikelkite duoną antram gyvenimui <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Prikelkite duoną antram gyvenimui (receptai)

    Duona ir kepiniai yra kasdieniai produktai, kuriuos mėgstame šviežius, traškius ir minkštus. Tačiau vos iš jų išgaruoja drėgmė, kepiniai greitai pasensta ir pradeda kietėti. Tačiau, žinomo keliautojo ir kulinaro Vyta...

  • Humusas – tobulas mūsų organizmui <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Humusas – tobulas mūsų organizmui (receptai)

    Įvairių pasaulio kraštų virtuves išbandyti mėgstantys lietuviai nebejotinai jau spėjo atrasti vieną pagrindinių Artimųjų Rytų virtuvės patiekalų – humusą. Šio iš avinžirnių gaminamo produkto skoninės, maistin...

    4
Daugiau straipsnių