- Vilma Kasperavičienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Nugalėtojai: šventėje apdovanoti aktyviausių bendruomenių pirmininkai.
-
Bendruomeninės organizacijos pakaunėje kuria gražesnę aplinką, kasdienybę pagyvina šventėmis
-
Bendruomeninės organizacijos pakaunėje kuria gražesnę aplinką, kasdienybę pagyvina šventėmis
-
Bendruomeninės organizacijos pakaunėje kuria gražesnę aplinką, kasdienybę pagyvina šventėmis
-
Bendruomeninės organizacijos pakaunėje kuria gražesnę aplinką, kasdienybę pagyvina šventėmis
Kauno rajono savivaldybė dažnai sulaukia įvairių institucijų įvertinimų ir apdovanojimų, o jos vadovai visuomet pabrėžia, kad tai – visos pakaunės bendruomenės nuopelnas. Todėl prieš trejus metus padėti pamatai naujai tradicijai: artėjant gražiausioms metų šventėms pakviesti bendruomenines organizacijas į Raudondvario dvarą ir kartu pasidžiaugti nuveiktais darbais, sustiprinti tarpusavio ryšius.
Aktyvumą iliustravo skaičiais
„Jūsų renginiai ir įgyvendinti projektai kelia vietos gyventojų ir visos Kauno rajono bendruomenės pasididžiavimą, nes jūs geriausiai žinote, ko reikia žmonėms: kaip švęsti šventes, kur įrengti žaidimų aikštelę, paplūdimį ar fontaną, papuošti aplinką. Artėjant Kalėdoms, gražiai ir nuoširdžiai prisidedate prie šventinės nuotaikos kūrimo viešosiose erdvėse: šviečia miestelių aikštės, transporto stotelės, kūrybiškai papuoštos Kalėdų eglutės“, – sveikindamas susirinkusius į šventę kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
Meras pasidžiaugė, kad ir šiais metais savivaldybė galėjo prisidėti net prie 100 bendruomeninių organizacijų įgyvendintų projektų, kurių bendra vertė kartu su valstybės skirtomis lėšomis – 244 tūkst. eurų. Jis pagyrė tuos, kurie aktyviai dalyvavo bendruomeninių ir nevyriausybinių organizacijų konkurse (pateikti 56 projektai) ir fizinio aktyvumo programoje (8 projektai).
„Tačiau bene labiausiai mane džiugia aktyvus įsitraukimas įgyvendinant Dalyvaujamojo biudžeto priemones. Šiemet savivaldybė sulaukė net 40 idėjų, iš kurių gyventojai atrinko šešias. Joms įgyvendinti skyrėme 0,5 milijono eurų“, – sakė V. Makūnas.
Gražių žodžių susirinkusiems negailėjo ir Kauno rajono bendruomeninių organizacijų ir Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos pirmininkė Eglė Juozapavičienė.
Žinoma, labai svarbu ne tik pasidžiaugti gražiais darbais ir iniciatyvomis, bet ir padėkoti pasistengusiems labiausiai. Šiemet pakaunės gyventojai ir įstaigos pateikė net 78 anketas šešioms nominacijoms, kurias vertino ir siūlymą skirti apdovanojimą teikė vertinimo komisija, vadovaujama Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Didžiulio. Daugiausia (19) siūlymų sulaukta nominacijai „Metų bendruomenininkas 2024“, po penkis – Metų iniciatyvos socialinėje bei sveikos gyvensenos srityje.
Veikli: Metų bendruomenininke šiemet pripažinta L. Vaičienė teigė: patikėkite, parakinėje parako pilna. / Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Aktyvūs projektinėje veikloje
Už įkvepiančią ir aktyvią bendruomeninę veiklą Metų bendruomenininke šiemet pripažinta Loreta Vaičienė, Pažėrų krašto bendruomenės centro įkūrėja (2009 m.) ir pirmininkė. Pirmaisiais veiklos metais ji inicijavo Kalėdinių giesmių festivalį „Įžiebkime kibirkštį vilties” ir gavo Kultūros ministerijos apdovanojimą. L. Vaičienė su folkloro ansambliu dalyvauja dainų šventėse, su bendruomene COVID-19 pandemijos laikotarpiu įrengė karstynes vaikams, prisidėjo, kad Mastaičių parke atsirastų suoleliai, rengiant padėkos vakarą.
Aktyvi moteris teikia projektus įrangai įsigyti, tradicinėms šventėms organizuoti, jas rengia, siekia, kad jaunoji karta tęstų tradicijas ir įsitrauktų į bendruomeninį ir kultūrinį gyvenimą.
Metų bendruomenininkė neslėpė: nors darbų yra daug, prisikviesti žmonių bendrai veiklai nėra lengva. „Bet kai pirma imu mojuoti dalgiu ar kastuvu, kiti pasižiūri ir pagalvoja: Loreta mojuoja, negražu, reikia irgi eiti“, – pasakojo L. Vaičienė.
Metų bendruomenės titulas šiemet atiteko Garliavos apylinkių „Sąnašos“ bendruomenei, vienijančiai socialiai aktyvius Jonučių II, Teleičių II, Karkazų, Ražiškių, Naugardiškių ir aplinkinių kaimų gyventojus. Bendruomenės nariai, vadovaujami Lauryno Čėsnos, bendradarbiauja ir dalijasi patirtimi su kitomis bendruomenėmis, bendradarbiauja su mokymo ir kultūros įstaigomis, aktyviai dalyvauja kultūriniame gyvenime. Vien šiais metais surengta tradicinė Joninių šventė III forte, prisidėta organizuojant „Steampunk“ festivalį, pirmąkart organizavo parodą „Pomidoras“.
„Sąnašos“ bendruomenė – kaip vienas kumštis. Pakvietus ką nors organizuoti, nėra pasiteisinimų: negaliu, neturiu laiko. Mus jungia noras padaryti ką nors gero ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų“, – sakė L. Čėsna.
Vertinimas: pasak pirmininko L. Čėsnos, „Sąnašos“ bendruomenė – kaip vienas kumštis. / Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Sportiškumas, kūrybiškumas, tvarumas
Metų iniciatyvos sveikos gyvensenos srityje apdovanojimas įteiktas Ringaudų bendruomenės centrui, vadovaujam Rūtos Slivinskienės. Tai – viena sportiškiausių bendruomenių, šiemet rugsėjo 7 d. surengusi jau 10-ąjį Ringaudų bėgimą. Bendruomenė organizuoja ir kitus sporto renginius, treniruotes, talkas, į kurias gausiai įsitraukia ringaudiškiai ir aplinkinių seniūnijų gyventojai. Bendruomenės nariai noriai dalyvauja kitų Kauno rajono seniūnijų organizuojamuose sporto renginiuose.
R. Slivinskienė sakė, kad Ringaudų senbuviai seniai pamėgo bendras sportines veiklas, naujakuriai maloniai nustemba atradę jų čia gausybę: krepšinį, futbolą, kurį žaidžia net močiutės, tinklinį, bėgimą, mankštas ir kt.
O štai komisijos simpatijas tarp Metų iniciatyvos socialinėje srityje nominantų pelnė asociacija „Mastaičių krašto bendruomenė“ (pirmininkė Vilma Snapkauskienė) už renginio „Balta vakarienė“ organizavimą, socialiai atsakingą požiūrį į visuomenę. „Balta vakarienė“ kaimynų ir šeimos dienai paminėti tapo bendruomenės „vizitine kortele“, kurios pagrindinis siekis – būti vieningiems ir palaikyti glaudžius santykius, puoselėti tradicijas.
„Bėgiojančius, senjorus, vedžiojančius šuniukus pakviečiame kartu fiziškai padirbėti – sugrėbti lapus, moksleivius – gauti socialinių valandų kasant sniegą“, – kaip įtraukia bendruomenę, vardijo V. Snapkauskienė. Asociacija puoselėja šiltus santykius su aplinkinėmis bendruomenėmis, organizuoja renginius, padėkos vakarus, aktyviai dalyvauja aplinkinių seniūnijų bendruomenių renginiuose.
Lauktuvės: Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius atvežtus obuolius išdalyti patikėjo E. Juozapavičienei. / Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Nominacijos Metų iniciatyva kultūros srityje apdovanojimas šiemet skirtas Akademijos bendruomenės centrui (pirmininkės pareigas šiuo metu pagal įgaliojimą vykdo Daiva Gavrilčikė) už kūrybiškumą įgyvendinant projektus „Muzikos sala“ ir „Elfų istorijos Akademijoje“.
„Akademijoje ilgai nebuvo kultūros, todėl bendruomenės centrui buvo labai svarbu ją atnešti“, – šypsojosi D. Gavrilčikė ir pasidžiaugė, kad per devynerius veiklos metus oficialių narių skaičius išaugo nuo trijų iki 30-ies.
Šiemet pakaunės gyventojai ir įstaigos pateikė net 78 anketas šešioms nominacijoms.
„Muzikos sala“ pasižymi išskirtine, įtraukia ir įvairialype programa, kuri jungia kūrybines veiklas, socialiai prasmingas iniciatyvas ir pramogas įvairaus amžiaus žmonėms, pritaikant šiuolaikines technologijas ir novatoriškas idėjas.
„Elfų istorijos Akademijoje“ metu buvo nuspalvintos sienos ir papasakota elfų istorija. Ji prasidėjo Kamšos pažintiniame take, tačiau tai drumstė šio objekto ramybę. Iškeldinus šias būtybes, vaikai labai liūdėjo, todėl elfai buvo įkurti Marvos forto saloje.
Penkerius metus rengiamas „Lapių tvarumo festivalis“ šiemet Lapių miestelio bendruomenei „Lapės“ (pirmininkė Kristina Jankauskienė) padėjo tapti nugalėtojais nominacijoje Metų iniciatyva aplinkos apsaugos srityje. „Mums net mintis nekilo imtis ko nors kito. Lapių miestelis turi nepageidaujamą kaimyną – sąvartyną, todėl ir norėjosi gvildenti tvarumo temą“, – patikino K. Jankauskienė.
Unikalią švietėjišką veiklą sujungusi su menine, kūrybine ir kultūrine veikla, bendruomenė į „Lapių tvarumo festivalį“ įtraukia kiekvieną narį dalyvauti edukacijose, ekskursijose ir diskusijose apie tvarumą. Festivalis yra pavyzdys, tampantis vietos gyventojų gyvenimo būdu ir raginantis juo eiti kitų vietovių gyventojus.
Nuotaika: grupė „Pease Not Me“ užkūrė pašėlusį vakarėlį. / Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Dvi papildomos nominacijos
Daugeliškių krašto bendruomenės centras (pirmininkas Juozas Tamulynas) šventėje pagerbta už metų iniciatyvas atkuriant aktyvią bendruomeninę veiklą. Viena labiausiai nutolusių bendruomenių Kauno rajone šiais metais pasipildė iniciatyviais nariais. Vietos gyventojai aktyviai įsitraukė į įvairiausias veiklas, dalyvauja ir rūpinasi vietos gyventojų poreikiais, kultūriniu švietimu, švara ir tvarka, vaikų užimtumu vasarą, skatina aktyvų kultūrinį gyvenimą lankant kaimyninių seniūnijų bendruomenių renginius.
Atitolusi nuo miesto šurmulio, miškų ir Kauno marių apsuptyje veikianti bendruomenė „Dobilija“ (pirmininkas Vidmantas Jocius) telkia gyventojus, organizuoja įvairius renginius, padėkos vakarus, edukacijas, parodas, kino po atviru dangumi vakarus, švenčia tradicines šventes. „Dobilijai“ renginyje dėkota už sukurtą tvirtą, ilgametį bendruomeninį ryšį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas nusprendė, kad Nacionalinė žemės tarnyba negalėjo paimti žemės sklypo
Regionų administracinis teismas, išnagrinėjęs ginčą tarp „Stoties turgus“ ir Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT), gruodžio 12 d. sprendimu nurodė, kad tarnyba negalėjo paimti visuomenės poreikiams įmonės valdomą žemės sklyp...
-
Startuoja naujas paveldotvarkos programos sezonas: pastatų atnaujinimas nelėtės4
Kaunas vienuoliktus metus tęsia nacionalinį pripažinimą pelniusią Paveldotvarkos programą ir kviečia tvarkyti bei puoselėti istorinius pastatus. Kauno savivaldybė tokių statinių savininkams pasirengusi dalinai finansuoti fasadų, dekoro elementų at...
-
Dėl stipraus vėjo du lėktuvai vietoj Vilniaus oro uosto leidosi Kaune1
Dėl itin stipraus vėjo pirmadienį du lėktuvai negalėjo nusileisti Vilniaus oro uoste ir leidosi Kaune, sako Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovas spaudai Tadas Vasiliauskas. ...
-
Atsargiai: kiek vėjo gūsių atlaikys nuo „Pienocentro“ konstrukcijų tabaluojantis strypas?3
Galingas vėjas nelaimių gali pridaryti ir įsisukęs į statybvietes. Eidami pro rekonstruojamus pastatus būkite atsargūs. ...
-
Raudondvario pilyje karaliavo talentingi vaikai
Aštuonioliktus metus veikiantis Aurelijos Makūnienės labdaros ir paramos fondas globoja veiklius ir kūrybingus Kauno rajono vaikus. Viena fondo veiklų – kalėdinių stipendijų skyrimas mokiniams, kurie pasižymi pasiekimais moksle, sporte, me...
-
Pasirašė sutartį dėl sveikatinimo plėtros
Neseniai Raseiniuose vyko kasmetė Sveikatą stiprinančio Kauno regiono konferencija „Dirbtinis intelektas žmonių sveikatai“. Jos metu Jonavos, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Prienų, Raseinių rajonų ir Birštono savivaldybių m...
-
Kauno rajonas įsitvirtino tarp lyderių1
Pagal Finansų ministerijos sudaromą Lietuvos savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI) Kauno rajonas trečius metus iš eilės patenka į geriausiųjų penketuką, nusileisdamas tik Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestams ir Neringos kurortui. ...
-
Kauno rajono merui – sidabro „Darbo žvaigždė“2
Baigiantis metams Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) pakvietė verslininkus ir socialinius partnerius į šventinį vakarą atgimusioje Kauno sporto halėje. ...
-
Džiugina pakaunėje gerėjantys rodikliai
Raudondvario pilyje gruodžio 9 d. vykusiame Kauno regiono plėtros tarybos (KRPT) posėdyje aštuonių savivaldybių vadovai aptarė besibaigiančių metų rezultatus ir priėmė sprendimus, padėsiančius stiprinti gyventojų sveikatą. Posėdyje dalyv...
-
Ūkininkų pagerbimas – tradicija, Kauno rajone gyvuojanti jau tris dešimtmečius
Kauno rajone gausu gražių tradicijų, tačiau nedaug jų skaičiuoja net tris dešimtmečius. Viena tokių – baigiantis ūkiniams metams ir artėjant gražiausioms šventėms sukviesti į būrį žemdirbius, pasidžiaugti pasiekimais, diegi...