Laisvės alėją pripildė tradicinė Rudens mugė: šimtai prekybininkų siūlo atrasti kažką naujo

Laisvės alėjoje išsirikiavo prekybininkai, amatininkai, ūkininkai, paruošę savo geriausią produkciją. Kauno rudens mugėje galima pasivaišinti šviežiai rūkyta žuvimi ar tik ką iš sodo atvežtais obuoliais, rasti išskirtinį aksesuarą.

Truputis lietuviškos magijos

Visą savaitgalį Laisvės alėjoje pasižvalgyti kviečia tradicinė Kauno rudens mugė. Šimtai prekeivių vilioja praeivius tiek kvapais, tiek netikėtais dizaino sprendimais.

Mūsų dėmesį patraukė ponia Laima, ant prekystalio išrikiavusi rištas lėles. Kaip pati moteris pasakojo, vieną lėlę iš įvairių medžiagų atraižų surišti trunka apie dieną. Šios lėlės su savimi turi lietuviškos magijos, mat pavadintos įvairiomis lietuvių tautą globojančiomis deivėmis, tad į namus galima parsinešti ir Gabiją, ir Žemyną, lino deivę ar kitas.

„Lėlės tautinės, iš senų audinių, štai vienam audiniui apie 25-30 metų. Viskas yra surišta – ir plaukai, ir apdarai. Tik viršutinis audinys vienoje vietoje sutvirtintas siūle, bet ir tai padaryta prieš aprengiant lėlę, kad ji nebūtų subadyta adatomis. Be to, šios lėlės neturi veidų, nes žmogus pats gali suteikti joms emociją. Man visada atrodydavo, kad jei lėlė šypsosi, o tau bloga nuotaika, tai tarsi ji tyčiojasi iš tavęs, todėl specialiai joms veidų ir nedėjau“, – su entuziazmu pasakojo ponia Laima, rišti lėles išmokusi interneto pagalba.

Keliaujant toliau, akys užkliuvo už dar vienos lietuviškos magijos – spalvą keičiančios arbatos. Kaip pasakojo prekybininkas, arbatos spalvą keičia vos vienas augalas – miškinė dedešva, auganti lietuviškuose gėlių darželiuose. Gėlės žiedelius užpylus karštu vandeniu, ji pasidaro melsva, šaltu – tamsiai mėlyna, sumaišius su lašeliu citrinos sulčių – violetinė, įdėjus medaus, vėl keičiasi.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

„Spalva priklauso nuo vandens cheminės sudėties. Kaune iš čiaupo užpylus arbatą, ji gausis vienos spalvos, Nidoje gali būti visai kitokios. Būna žmonės iš Tailando siunčiasi vadinamąją drugelio arbatą, tačiau tokį pat efektą turime ir su lietuvišku augalu“, – pasakojo arbatos prekeivis.

Išskirtinis dizainas

Mugėje gausu tradicinių dirbinių iš medžio, lino, vilnos. Kūrėjai pristato savo kurtus dirbinius, kurie kartais labai netikėti.

Štai vienas amatininkas siūlo rankines ir kuprines, kurios dekoruotos veidais. Jie padaryti papjė mašė technika ir aptraukti oda. Nemažai praeivių dėmesio sulaukia rankų darbo papuošalai iš akmenų, žalvario ar medžio, tad dažnas praeivis stabteli ir pasidairo, kuo galėtų pradžiuginti save ar antrąją savo pusę.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Artėjant šaltam sezonui, mugėje galima atrasti ir šiltų aksesuarų. Viena moteris niekaip negalėjo apsispręsti, kokios spalvos vilnones kojines rinktis, kita – rinkosi kepurę, kuri derės prie rudeniškos aprangos.

Kainos gal ir aukštokos, bet dabar visur viskas brangu.

„Šitie bumbulai skirti rankoms pasišildyti“, – replikavo mažoji kaunietė, kuriai mama kaip tik ant galvos užmaukšlino rožinę kepurę, dekoruotą dviem pūkiniais bumbulais.

Nuo lašinių iki sraigių

Savo vietą Kauno rudens mugėje turi ir maisto sektorius. Vieni prekeiviai vietoje gamina šilkinę košę ir kviečia pasistiprinti, kiti į rūkyklą deda karšio išklotines ir Laisvės alėjoje paskleidžia malonaus dūmo kvapą.

Vietoje žuvis rūkantis prekeivis sakė, kad vieną karšį išrūkyti trunka apie tris valandas, o jų kaina svyruoja 8-10 eurų. Kitoje vietoje karšį galima nusipirkti ir kiek pigiau. Žinoma, viskas priklauso nuo žuvies dydžio.

Ūkininkai į Kauną atvežė ir šiųmečių riešutų, obuolių ar kitų sodo bei daržo gėrybių. Gurmanai viliojami brandintu pelėsiniu sūriu, sraigėmis ar sveikuoliškais užkandžiais, arbatos grybais. Žinoma, galima ir keptų grybukų įsigyti. Jų kaina apie 0,7-1,5 euro. Prie kavos prekybininkai pasiūlys ir rankų darbo šakočių, chalvos ar saldainiukų. Pirkėjai rikiavosi ir prie šviežiai keptos duonos.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

„Kainos gal ir aukštokos, bet dabar visur viskas brangu. Tai nusprendžiau leisti sau pasigardžiuoti iš ūkininkų pirktais kepiniais. Esu ragavusi šią duoną, ji tikrai labai skani, tad ir vėl ją perku“, – kalbėjo ponia Elena, rankose laikydama tamsią duoną, pagražintą augalais.

Mugėje sutiktas Antanas jau traukė piniginę ir ruošėsi pirkti naminių gėrimų. „Jei puta ant ūsų lieka, žinau, kad gėrimas geras“, – šmaikštavo mugės lankytojas.

Kviečia vakarienės

Pirmą kartą Kauno rudens mugės organizatoriai kviečia Kauno miestą susirinkti į bendrą rudens vakarienę.

„Šis ruduo mus pasitiko su šaltuku, bet, nepaisant to, mes norime pakviesti miesto gyventojus ir svečius susiburti jaukiai bendruomenės vakarienei. Įsileiskime rudens grožį, kartu susirinkę į šventinę vakarienę, kuri vyks rugsėjo 17 dieną Laisvės alėjoje, šalia miesto savivaldybės“, – teigė mugės organizatoriai.

Visų užsiregistravusių ir atvykusių į šventinę vakarienę lauks nuostabus koncertas, kuriame pasirodys žymiausios Lietuvos folkloro grupės – „Kitava“ ir „Žalvarinis“. Kauno rudens mugė Laisvės alėjoje vyksta rugsėjo 16-18 dienomis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kad ten būtų kas nors naujo, tose mugėse....

Lukkai

Lukkai portretas
Spėju, kad Vieningas Kaunas pakėlė dalyvavimo mokesčius, juk Laisvės alėją naktimis reikia apšviesti, o žinai, elektra tai pabrango... :D

Šokas

Šokas portretas
Pavasarį per kažkurią mugę Arenoje, iš latvikių moterų nusipirkau sekatorių už 16€. Nepigus, bet netrukau įsitikinti, kad tikrai labai geras. Tad panorau dar vieno, atsarginio. Ir radau, bet šį kartą buvau šokiruotas - latviukas vyrakas prašė net 30 eurų. Na jau ne, ačiū už tokį malonumą.
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių