M. K. Čiurlionio gimtadienis muziejuje

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus šeštadienį pakvietė švęsti  145-ąjį Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimtadienį.

Visą dieną  M.K.Čiurlionio gimtadienio proga muziejaus lankytojai kviečiami nemokamai dalyvauti ekskursijose, edukacijose bei pasiklausyti muzikos. 

M.K.Čiurlionis – patį ryškiausią pėdsaką Lietuvos kultūroje palikęs kompozitorius ir dailininkas. Per vos dešimt metų trukusį kūrybos kelią jis sukūrė apie keturis šimtus muzikos kūrinių.

Tuo pat metu, per vos šešerius metus, jis nutapė daugiau nei tris šimtus paveikslų, sukūrė nemažai grafikos darbų.

Ekskursijoje „Stebėtojas – žmogus su savybėmis“ – kelionė per M.K.Čiurlionio simbolius jo paveiksluose.

Kas gi yra stebėtojas M. K. Čiurlionio paveikslų ekspozicijoje? Kodėl svarbu suprasti, kokios savybės jam būdingos? Ekskursijos metu į šiuos klausimus bandoma atsakyti ir pažvelgti į paveikslus per skirtingų tyrinėtojų prizmę.

Pasaulyje pripažintas ir vertinamas lietuvių tapytojas bei kompozitorius M. K. Čiurlionis gali būti naujai atrandamas kasdien.

Nors niekas tiksliai nežino ką M.K.Čiurlionis norėjo pasakyti savo paveikslais, nes tik vieną buvo aptaręs viešai, tačiau neabejojama, kad paveiksluose randami simboliai atskleidžia itin platų jo domėjimasį daugybe sričių.

Lankytojams siūloma ekskursija „MKČ Uroboros“. Kur skrenda paukštis? Ar atskrenda? O gal nuskrenda? Uroboros – simbolis, pasiekiantis mus iš Senovės Egipto per graikų magiškąją, o vėliau hermetizmo ir gnostikų tradicijas. Ši ekskursija – apie šio simbolio prasmę, atsiskleidžiančią Čiurlionio paveiksluose.

M.K.Čiurlionio provaikaitis Rokas Zubovas pristatė bendrą latvių ir lietuvių muzikų koncertas-improvizacija „Čiurlionio Zodiakas“. Dėl COVID-19 pandemijos ir didelio sergančiųjų skaičiaus Lietuvoje latviai koncertuoti neatvyko. Jų šalyje grįžusiems iš Lietuvos privaloma 14 dienų izoliacija.

Tačiau R.Zubovas pripažino, kad latviai labai įdomiai pasižiūrėjo į M.K.Čiurlionio kūrybą. Projektas subūrė džiazo ir akademinės muzikos atlikėjus, kurie drauge kūrybingai pažvelgė į Čiurlionio muziką ir jo tapytą „Zodiako“ ciklą.

Dvylikai šio ciklo paveikslų muzikai savo nuožiūra atrinko dvylika Čiurlionio fortepijoninių kūrinių, taip sukurdami metų laikų ir juos lydinčių simbolinių paveikslų ciklą atspindinčią muzikinę programą.

Programos metu demonstruojami Čiurlionio paveikslai leis kiekvienam klausytojui dar pasinerti ir į savo asmeninio santykio su vienu ar kitu Zodiako ženklu paiešką.

Programoje skambės M. K. Čiurlionio kūriniai, aranžuoti Edgaro Cīrulio, Jāņio Rubikio ir Roko Zubovo. Dalyvauja „Jazz trio“ (Latvija): Edgars Cīrulis (fortepijonas), Janis Rubiks (kontrabosas), Rudolfs Dankfelds (mušamieji) ir Styginių kvartetas (Lietuva): Rasa Vosyliūtė (smuikas), Agnė Švagždytė (smuikas), Arūnas Staškus (altas), Onutė Švabauskaitė (violončelė), Rokas Zubovas (fortepijonas).

Nepamiršti ir mažieji muziejaus lankytojai. Kol suaugusieji ekskursijomis keliauja su M.K.Čiurlioniu, jie gali laiką leisti edukacinėse programose.

Edukacijoje „Slaptas raštas“ galima išmokti simbolių kalbą. M. K. Čiurlionis buvo sukūręs slaptų simbolių raštą susirašinėti su broliu, šifruotų užrašų galima rasti ir dailininko paveiksluose. Pasinaudodami surinkta šio slapto rašto abėcėle su paaiškinimais, galite užšifruoti ir užrašyti žinutę ar net visą laišką savo artimam žmogui.

Pasakiškuose M. K. Čiurlionio paveikslų pasauliuose galima sutikti begales valdovų, pasipuošusių nuostabiomis karūnomis. Karalius yra vienas reikšmingiausių Čiurlionio kūryboje sutinkamų simbolių.

Edukacijoje "Čiurlionio karūnos" mažieji kviečiami pasigaminti ir pasipuošti čiurlioniškomis karūnomis ir pasijusti pasakiškojo Čiurlionio pasaulio dalimi.

Dar viena įspūdinga ekspozicija - Audronės Zupkienės siuvinėjimo technika atliktų paveikslų parodos „Siuvinėtas Čiurlionis“ atidarymas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Agnė

Agnė portretas
Geriausias muziejus Lietuvoje!
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių