- Bernardas Šaknys
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Iniciatyva: šalia Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kuriama Vilties galerija. Taip menininko P.Čeikausko darbai prikeliami naujam gyvenimui.
-
Iniciatyva: šalia Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kuriama Vilties galerija. Taip menininko P.Čeikausko darbai prikeliami naujam gyvenimui.
-
Iniciatyva: šalia Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kuriama Vilties galerija. Taip menininko P.Čeikausko darbai prikeliami naujam gyvenimui.
-
Iniciatyva: šalia Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kuriama Vilties galerija. Taip menininko P.Čeikausko darbai prikeliami naujam gyvenimui.
-
Iniciatyva: šalia Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kuriama Vilties galerija. Taip menininko P.Čeikausko darbai prikeliami naujam gyvenimui.
Savanorių gatvėje, netoli Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios, akį patraukia ant tvoros bėgantys gyvūnai. Tai prieš porą metų ranka piešti menininko Pijaus Čeikausko darbai, perkeliami ant tentų. Taip savo lėšomis klaipėdiečiai kuria Vilties miesto lauko galeriją.
Skuba link Nojaus laivo
„Mano specialybė – animatorius. Vieną po kito perpiešti paveiksliukus yra mano darbas. Todėl užduotis buvo visai teminė. Žiūriu, kad nusitrynė kiaulės šnervė – op, pasiimu įrankį ir pasidarau naują“, – menininkas P.Čeikauskas pasakojo, kaip jam teko kompiuteriu atkurti piešinius.
Devyni jau puošia tvorą. Likusieji laukia, kol juos kas nors įsigis – už 50 eurų nupirktas darbas S.Jokužio spaustuvėje perkeliamas ant tento ir pratęsia lauko galeriją.
Paukščiai, gyvūnai ir ropliai „keliauja“ link brolių pranciškonų bažnyčios. Jos lubos primena apversto Nojaus laivo dugną.
Pijus Čeikauskas / Redakcijos archyvo nuotr.
P.Čeikauskas sako, kad prieš porą metų ant plėvelės pradėjęs piešti gyvūnus net nepagalvojo, jog jie taps bibliniais personažais.
„Takas į bažnyčią labai prašėsi, kad jį kas nors išnaudotų. Gyvūnai – toks šeimai draugiškas kūrinys. Maniau, patiks visiems, niekam nekils neigiamų asociacijų“, – prisiminė P.Čeikauskas.
Tik vėliau iš vienuolių sužinojo, kad bažnyčios pastatas simbolizuoja Nojaus laivą.
Praeiviai turi teisę pasakyti, ką galvoja apie tavo kūrinį. Ir nebūtinai gražų žodį. Gal net nuplėš, sudraskys – tai irgi savotiškas komentaras.
Be to, dirbdamas netoliese buvusioje specialiųjų poreikių vaikų stovykloje, menininkas susidraugavo su vaikinu, kurio vardas – Nojus.
„Vienas po kito sekė sutapimai, ir gyvūnai, bėgantys į Nojaus laivą, įgavo dar daugiau prasmių“, – sakė P.Čeikauskas.
Galbūt atsiras ir eilėraščių
Idėja perkelti gyvūnus ant tentų kilo režisierei Dali Rust. Svarstoma prie gyvūnų pridėti ir tekstus – galbūt trumpus eilėraščius.
„Viskas vystosi labai natūraliai. Iš pradžių sugalvojome gyvūnus ant plėvelės, dabar jie transformuojasi į tentus, dar galvojame pridėti prie jų tekstus, įdomu, kas su jais nutiks vėliau“, – svarstė P.Čeikauskas.
Menininkas sako, kad iš pradžių tikėjosi, jog jo darbai gyvuos vos pusmetį.
Tačiau nuo pat pradžių sulaukė labai daug aplinkinių palaikymo.
„Gal dėl to, kad žmonės išeidavo pakylėti iš bažnyčios, jų komentarai būdavo labai nuoširdūs: kokia gera spalva, žiūrėk, kaip čia dera, gal ir kitą taip pat padaryk“, – teigė menininkas.
Klaipėdiečiai jam net tapo įkvėpimo šaltiniu.
„Jau baiginėjosi visos idėjos, kokių dar gyvūnų galėčiau pripiešti. Tada pamačiau moterį su trimis labradorais. Ji pro mane vaikščiodavo į darbą. Nupiešęs parodžiau jai, sakau, žiūrėkite, čia jūs. Nežinau, ką pagalvojo, bet nusišypsojo ir darbo nesukritikavo. Tai tikriausiai patiko“, – juokėsi P.Čeikauskas.
Ką mano praeiviai?
Aplinkinių nuomonė menininkui gali būti ne visai maloni.
Tačiau P.Čeikauskas sako, kad kuriant gatvėje tenka susitaikyti su čia galiojančiomis taisyklėmis.
„Praeiviai turi teisę pasakyti, ką galvoja apie tavo kūrinį. Ir nebūtinai gražų žodį. Gal net nuplėš, sudraskys – tai irgi savotiškas komentaras, išreikštas veiksmais“, – įsitikinęs P.Čeikauskas.
Menininkas jaučia, kad neretam grafičiai vis dar siejasi su vandalizmu.
„Kai visas apsitaškęs purtai dažų balionėlį, atrodo, kad tikrai užsiimi įprastu gatvės menu. Bet pamatę, kad pieši kažką gražaus, žiūri jau visai kitaip“, – pasakojo P.Čeikauskas.
Nors į Nojaus laivą skubančius gyvūnus klaipėdiečiai sutiko geranoriškai, kai kurie kūriniai vėliau buvo apgadinti.
„Jau po pusmečio nuvažiavęs pastebėjau, kad kai kurios plėvelės vaiko ūgio aukštyje buvo prabestos pirštu. Bet supratau, kad to buvo galima tikėtis“, – prisiminė menininkas.
Visgi daugiau matomos žalos P.Čeikausko gyvūnams padarė gamta.
„Nežinau, kaip tai tiksliai nutiko, bet turbūt nuo vėjo dažai nusiėmė dėmėmis“, – pasakojo menininkas. Būtent tada režisierė D.Rust ir pasiūlė darbus perkelti ant reklamoms naudojamų tentų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Užgęso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Naujas muzikinis projektas „Dovanota“ pristato pirmąjį savo kūrinį „Viena daina“1
„Dovanota“ – naujas projektas, įkvėptas sintezatorių skambesių bei šokių muzikos ir disco energijos. Jį įkūrė du Lietuvos naktinio gyvenimo scenos entuziastai: Ramūnas Tamošauskas (UraganiuS) ir Žilvinas Juodis (DJ Bl...
-
Baleto „Legenda“ scenografė S. Šimkūnaitė: norėčiau, kad žiūrovas pajustų laiko tėkmę1
„Tai bus mano pirmas darbas naujoje Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro salės „Jūra“ scenoje, pirma šokio spektaklio premjera teatre. Man tai be galo svarbus įvykis, kurio laukiu“, – sakė Antano Jasenkos baletui &bd...
-
Etnokultūros puoselėtojams – premija: jūs esate tokie vieninteliai Lietuvoje
Daugiau nei 30-metį gyvuojantis Klaipėdos etnokultūros centras (KEC) šiemet apdovanotas Kultūros ministerijos Kultūros centrų premija už pastarųjų penkerių metų aktyvią veiklą. Tad šiandien, lapkričio 16-ąją, klaipėdiečiai buvo ...
-
Įsikūnijimas – tarsi į paveikslą
Kokie šamaniški dalykai vykdavo užkulisiuose, kiek žingsnių per repeticiją nueidavo aktoriai ir kaip vyko įsikūnijimas į Baroko amžiuje kūrusio dailininko paveikslus – apie tai ir kita buvo galima sužinoti Klaipėdos dramos teatro...
-
Klaipėdos pilies teatras kviečia į premjerą
Klaipėdos pilies teatras kviečia į pirmąją 39-ojo kūrybinės veiklos sezono premjerą – Keren Klimovsky komediją „Jūs užstojate man vandenyną“. ...
-
Klaipėdos kamerinis orkestras – nauja Italijos publikos žvaigždė
Italija – baroko gimtinė, tad nieko keisto, kad į šią šalį sugrįžta violončelininko Mindaugo Bačkaus vadovaujamas Klaipėdos kamerinis orkestras, ne kartą muzikos gerbėjų įvardintas kaip baroko muzikos stiliaus geriausias atlik...
-
Jaunavedžiams skirta paroda Klaipėdoje: naujos idėjos, tendencijos ir vertingi patarimai
Lapkričio 10 dieną Klaipėdoje, restobare „Džonis ir citrinos“, įvyko pirmasis didelis informatyvus renginys, skirtas jaunavedžiams. Įvairūs vestuvių industrijos specialistai suteikė vertingų patarimų ir dalijosi šiuolaikinėmis t...
-
Klaipėdos etnokultūros centras kviečia į premijos įteikimo iškilmes
Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras, džiaugdamasis Lietuvos kultūros ministerijos skirta Kultūros centrų premija už mėgėjų meno ir dainų švenčių tradicijų puoselėjimą ir sklaidą bei už etninės kultūros ir nematerialau...
-
Lapkritį Klaipėdos dramos teatre pirmieji naujų spektaklių žingsniai
Antroje 89-ojo sezono pusėje Klaipėdos dramos teatre vyks didelė premjera. Jau trečią kartą šiame teatre dirbsiantis žymus latvių režisierius Elmārs Seņkovs vasario 14 d. pristatys spektaklį pagal kultinio populiarumo Latvijoje sulaukus...