Kada imami pirštų atspaudai?

Pirštų atspaudas – unikalus dalykas. Piliečių pirštų atspaudai imami ne tik įvykus nusikaltimams, jų reikia ir rengiant asmens dokumentus, kuriuose įdiegti biometriniai duomenys. Nors ši procedūra privaloma, nepasitenkinančiųjų ar priešiškai reaguojančiųjų vis tiek pasitaiko.

Kai tiria kriminalistai

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Kriminalistinių tyrimų tarnybos pareigūnų teigimu, policijos pareigūnai privalo paimti pirštų atspaudus ir DNR ėminius asmenų, kuriems pareikšti įtarimai dėl nusikalstamos veikos padarymo, ir asmenų, kurie yra uždaromi į areštinę.

Visais kitais atvejais pirštų atspaudams ir DNR ėminiams paimti reikia atskiro bylą tiriančių tyrėjo ir prokuroro nutarimo.

„Tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, įvykus vagystei bute – savanoriškai sutikus gali būti imami ir nukentėjusiųjų bei kartu gyvenančių asmenų pirštų atspaudai. Tai tyrėjams, lyginantiems su visais po nusikalstamos veikos įvykdymo bute rastais pėdsakais, leidžia greičiau išskirti įtariamojo pirštų atspaudus ar DNR“, – paaiškino Klaipėdos apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Asta Kažukauskienė.

Sandra Knyzelienė / Vestos Jašinskaitės nuotr.

Imama ir dokumentams

Biometrinių duomenų taip pat reikia siekiant identifikuoti asmenį pagal asmens dokumentą.

Kaip teigė Migracijos departamento Klaipėdos skyriaus vedėja Sandra Knyzelienė, pagal teisės aktus Lietuvos piliečiams biometriniai duomenys nuskaitomi nuo 12, o užsieniečiams – nuo 6 metų.

„Asmens dokumentuose yra lustas, kuriame saugomi biometriniai duomenys. Juos sudaro veido atvaizdas, pirštų atspaudai ir asmens parašas. Šie duomenys reikalingi dokumento autentifikavimui, jie leidžia nustatyti, ar dokumentas yra neklastotas“, – pabrėžė skyriaus vedėja.

Jeigu asmuo atsisako pateikti savo biometrinius duomenis, dokumentas nėra išduodamas.

„Esame turėję atvejį, kai žmogus atsisakė pateikti savo pirštų atspaudus, esą prietaisas išsiurbs energiją iš jo delnų. Tačiau paaiškinome, jog tai paprasta procedūra, kurią atlieka kiekvienas. Kartais nutinka taip, kad žmonės nesutinka pateikti visų reikalaujamų duomenų, tokiu atveju dokumentų neišduodame, ir vėliau žmonės sugrįžta, nes asmens dokumentų visgi prireikia“, – aiškino S. Knyzelienė.

Esame turėję atvejį, kai žmogus atsisakė pateikti savo pirštų atspaudus, esą prietaisas išsiurbs energiją iš jo delnų.

Svarbiausi – smiliai

Imant pirštų atspaudus, nuskaitomi smiliai. Jeigu jų nuskaityti nepavyksta – nuskaitomi didieji, jeigu ir jų nuskaityti nepavyksta, prašoma kitų pirštų.

Būna atvejų, kai žmonės patiria traumas, turi sugipsuotas rankas. Pirštų atspaudų kokybė taip pat prastėja dėl amžiaus, sausėjant odai ir nykstant pirštų reljefui.

Kaip teigė vadovė, asmenys, dirbantys statybose, atliekantys virinimo darbus ar besidarbuojantys su chemine medžiaga, turi sunkiau nuskaitomus pirštų atspaudus.

Tačiau, pasak S. Knyzelienės, nebuvo atvejų, kad pirštų atspaudai iš viso nebūtų nuskaityti.

Jeigu asmuo, pavyzdžiui, turi sugipsuotas rankas, ir negalima nuskaityti jo pirštų atspaudų, tokiu atveju išduodamas laikinas dokumentas, jis galios tik 12 mėnesių.

„Jeigu žmogus patyrė traumą ar nuo gimimo neturi rankų, pirštų, tada dokumentas suteikiamas įprastai, jo galiojimo laikas priklauso nuo žmogaus amžiaus. Tiesiog pastabose pažymime to žmogaus sveikatos būklę“, – paaiškino S. Knyzelienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Žilvinas Ručys

Žilvinas Ručys portretas
Valstybinės tarnautojų mafijos , padalinio atstovė , pamiršo specialiai nepaminėjo nuo kelintų metų pažeidžiama konstitucija ir piliečių teisės ir dėl ko vyksta pažeidimas, kas įpareigojo pažeisti Lietuvos piliečių teises

Anonimas

Anonimas portretas
pažeista konstitucija , lietuviai avių banda
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių