- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vairuotojo pažymėjimo keitimas gali virsti tikru išbandymu. Gyventojai piktinasi, kad valstybė sukūrė pasipelnymo sistemą, žmogų paverčiančią pažeidėju, o nesudėtinga procedūra, kurią galima būtų atlikti internetu, neša pelną tik valstybinei įmonei "Regitra" ir medikams.
Vairuotojo pažymėjimo keitimas gali virsti tikru išbandymu. Gyventojai piktinasi, kad valstybė sukūrė pasipelnymo sistemą, žmogų paverčiančią pažeidėju, o nesudėtinga procedūra, kurią galima būtų atlikti internetu, neša pelną tik valstybinei įmonei "Regitra" ir medikams.
Apgavo valstybės vardu
Klaipėdos apskrities vairuotojai pasikeisti vairuotojo pažymėjimą gali tik vieninteliame įmonės "Regitra" padalinyje, kuris įsikūręs uostamiestyje. Ką daryti tiems, kurie atvyksta į Klaipėdą iš kitų miestų?
"Gyvenu Palangoje, todėl keisti dokumentą teko atvažiuoti į Klaipėdą. Turėjau vadinamąjį naująjį pažymėjimą, išduotą jau po Lietuvos įstojimo į ES. Atvažiavęs nustėrau: iš manęs įmonės "Regitra" darbuotoja paėmė pažymėjimą ir jokio laikino dublikato ar pažymos, kad turiu teisę vairuoti automobilį, neišdavė", – dienraščiui pasakojo palangiškis Algimantas.
Vyras liko labai nustebęs, kai sužinojo, kad jam teks į namus kulniuoti pėsčiam, nes vairuoti automobilio jis be pažymėjimo nebegali.
"Tie, kurie tebevažinėja turėdami senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus, pažeidėjais netaps iki 2017 metų. O tiems, kurie pareigingai įgijo naujuosius pažymėjimus, jokia išlyga nenumatyta. Vadinasi, pareigūnai, prieš dešimtmetį raginę keisti tą dokumentą, mane valstybės vardu apgavo. Kodėl esu verčiamas važiuoti namo nelegaliai?" – piktinosi vyras.
Sumokėjo dvigubai
"Aš negaliu laukti dešimt dienų, nes kiekvieną dieną važiuoju į darbovietę uostamiestyje. Todėl privalėjau mokėti dvigubai brangiau – 37,36 euro, kad vairuotojo pažymėjimas man būtų pagamintas per vieną darbo dieną. Senąja valiuta – 129 litai", – prisiminė vairuotojas.
Vairuotojo pažymėjimo išdavimas per 10 darbo dienų kainuoja 14,19 euro. Tokia pat trijų dienų procedūra – 22,88 euro. Vairuotojo pažymėjimo pristatymas nurodytu adresu pareikalaus dar 6,08 euro.
Kitas vairuotojas, užsiimantis krovinių išvežiojimu, pasakojo, kad pasiteiravus, kaip jam elgtis, jei sustabdys policija tuo laikotarpiu, kol bus gaminamas pažymėjimas, išgirdo patarimą surizikuoti.
"Sustabdęs policijos pareigūnas dar turės galimybę patikrinti sistemoje, turiu aš pažymėjimą ar ne. Tačiau muitininkai, kurie sustabdę krovininį automobilį prašo vairuotojo pažymėjimo, prie šios sistemos negali prisijungti. Man taip ir nutiko", – skundėsi vairuotojas.
Patalpas iškėlė į pakraštį
Kretingos gyventojai piktinasi, kad "Regitros" padalinys ne taip seniai buvo iškeltas į miesto pakraštį, kai ilgą laiką jis patogiai veikė šalia techninių apžiūrų centro.
"Investavo į naujas patalpas, tačiau čia vairuotojo pažymėjimo negaliu gauti. Kam reikėjo iškelti "Regitrą"? Tam, jog nusipirkęs mašiną žmogus mokėtų 30 eurų už laikinuosius raudonus numerius, o tada per pusę Kretingos galėtų nuvažiuoti iki techninės apžiūros centro. Juk nepraėjęs apžiūros mašinos "Regitroje" neužregistruosi. Aišku, kam pelnas iš viso to žmonių tąsymo", – piktinosi kitas kretingiškis vairuotojas.
Medikams taip pat nubyra
Tačiau norint gauti vairuotojo pažymėjimą teks pakloti dar apie 15 eurų už medicininės pažymos gavimą. Joje turi būti okulisto parašas bei išrašas iš Psichikos sveikatos centro.
Vidaus reikalų ministerija kovą išplatino pranešimą apie siūlymą supaprastinti tvarką keičiant vairuotojo pažymėjimus. Buvo tikinama, kad pravartu atsisakyti prievolės pirmos grupės kategorijos transporto priemonių vairuotojams iki 55 metų periodiškai tikrintis sveikatą.
Tokiems vairuotojams pakaktų užpildyti sveikatos patikrinimo klausimyną, o patikrinimas būtų atliekamas tik tuomet, jei žmonės nurodytų turį sveikatos sutrikimų
Tačiau plačiai nuskambėjusi diskusija nurimo ministerijų užkulisiuose. Kam neparanku, kad gyventojui būtų paprasčiau gauti viešąsias valstybės įmonių paslaugas?
"Atsakymas labai paprastas – pinigai. Šis siūlymas turėjo labai rimtų planų. Buvo keli susitikimai. Tačiau viskas nutilo. Pasipriešinimo sulaukta iš medikų", – aiškino įmonės "Regitra" direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.
Apie 100 tūkst. gyventojų per metus kreipiasi į medikus dėl medicininės pažymos keičiant vairuotojo pažymėjimą. Kiekvienam sumokėjus vidutiniškai po 15 eurų, sveikatos įstaigų biudžetus papildo 1,5 mln. eurų suma. Tačiau žmogus sveikesnis netampa, o ir jo įgūdžiai vairuojant nuo to nepasikeičia.
Vis dar vyrauja painiava
Pasak S.Šumino, tai, kad keičiant vairuotojo pažymėjimą senąjį "Regitros" darbuotojai paėmė iš vairuotojų, nieko stebėtino.
"Jis juk yra jau nebegaliojantis. O ką tai keičia? Pažymėjimo galiojimas baigėsi. Bet kokiu atveju tokį vairuotoją sustabdęs policijos pareigūnas mato sistemoje, kad vairuoti teisę žmogus turi, bet neturi pažymėjimo. Kai buvo kilusios diskusijos dėl vairuotojų pažymėjimų, mes sakėme, kad to vairuotojo pažymėjimo Lietuvoje iš viso gali būti neprivalu vežiotis. Visi duomenys juk yra internete", – samprotavo S.Šuminas.
Tiesa, pasitaiko situacijų, kai žmogus sugeba pamesti savo pažymėjimą, kai tuo metu gaminamas naujasis.
"Tuomet turime gaminti dar vieną pažymėjimą, nes privalo nurodyti, kad tai dublikatas, ir įrašyti kodą", – pastebėjo S.Šuminas.
Nori paprastinti tvarką
Paklausus, kodėl vairuotojo pažymėjimai išduodami tik Klaipėdos skyriuje, o štai visas Kretingos rajonas privalo važiuoti į uostamiestį keisti dokumentų, nors ten įsteigtas "Regitros" padalinys, S.Šuminas atsakė, kad tai "remiasi į finansus".
"Prieš teikiant paslaugą mažuosiuose padaliniuose, verta apskaičiuoti, ar tai mums apsimoka. Reikėtų apmokyti žmones, kurie galėtų išduoti pažymėjimus. O tai kainuoja. Reikėtų įdiegti papildomą informacinę sistemą", – aiškino S.Šuminas.
Tai, kad gyventojas iš Salantų dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo privalo važiuoti nemenką atstumą iki Klaipėdos, S.Šuminas nevadino sovietmečiu dvelkiančia sistema.
"Jei būtų sovietmetis, įmonės skyrių būtų ant kiekvieno kampo. Nes anuomet niekas neskaičiavo, kiek tai kainuoja. O mano vizija tokia, kad dėl tokių dokumentų keitimo žmogui nereikėtų niekur važiuoti", – pastebėjo įmonės atstovas.
S.Šumino siūlymu, vairuotojas pažymėjimą turėtų pasikeisti neišeidamas iš namų.
"Pažymėjimą žmogus turėtų gauti paštu jo nurodytu adresu. Žmogaus nuotrauką mes galime paimti iš kitų duomenų bazių, jei jis yra išsiėmęs asmens dokumentą", – pastebėjo įmonės direktoriaus pavaduotojas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...
-
Paskelbtas konkursas sparčiai kylančios Sendvario „Saulės“ mokyklos vadovo pareigoms
Savivaldybė paskelbė konkursą Klaipėdos rajono Sendvario „Saulės“ mokyklos direktoriaus (-ės) pareigoms eiti. Nauja švietimo, kultūros ir sporto įstaiga Trušeliuose duris atvers jau 2025-aisiais, o pretendentų į mokyklos vad...