- Radvilė Rumšienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Susiklosčius ekstremaliai situacijai uostamiestyje, tikėtina, įsivyrautų chaosas. Nors atsakingi specialistai ir rengia planus, kaip reikėtų veikti įvairių incidentų metu, dėl lėšų stygiaus mieste vis dar nėra patikimų slėptuvių, kitų gelbėjimosi priemonių.
Pavojingi – septyni objektai
Šią savaitę Klaipėdos miesto tarybos Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto nariai domėjosi uostamiesčio civilinės saugos sistema.
Nors pernai Klaipėdoje ekstremalių situacijų nebūta, tačiau posėdžio metu nuogąstauta, ar miestas pastarosioms pasirengęs.
Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamente dirbantis ir už civilinę saugą atsakingas vyriausiasis specialistas Žilvinas Vainora trumpai apžvelgė praėjusius metus, apibendrino mieste rengiamus svarbiausius dokumentus, numatančius prevencijos priemones, identifikuojančius rizikas, bei veiksmus, kurių reikėtų imtis nutikus ekstremaliai situacijai.
Anot specialisto, Klaipėdoje labiausiai tikėtini keli pagrindiniai pavojai – stiprus vėjas ar uraganas, žmonėms grasinančios užkrečiamosios ligos, naftos produktų išsiliejimas, pramoninė avarija pavojingame objekte, gaisras.
Uostamiestyje fiksuojami 7 pavojingi objektai, nemažai jų – uosto teritorijoje. Tarp pavojingų objektų minimas ir suskystintųjų gamtinių dujų laivas-saugykla bei jo švartavimo prieplauka.
Domėjosi sistema
Komiteto nariai vardijo įvairių nelaimių scenarijus ir teiravosi, kaip būtų veikiama tokiais atvejais.
Politikams buvo paaiškinta, kad civilinės saugos klausimais uostamiesčio savivaldybėje rūpinasi keturi darbuotojai, savivaldybės administracijos direktoriaus vadovaujama Ekstremalių situacijų komisija.
Taip pat veikia Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuris vadovauja valdant situaciją.
Apie nelaimes gyventojai būtų informuojami gyventojų perspėjimo sistema – 12 centralizuotų savivaldybės sirenų, 39 ūkio subjektams priklausančiomis sirenomis bei trumposiomis žinutėmis į mobiliuosius telefonus.
Pasigedo gelbėjimosi priemonių
Komiteto posėdžio metu dar daugiau aistrų sukėlė žinia, jog uostamiestyje nėra nė vienos slėptuvės.
Ž.Vainora atskleidė, kad Klaipėdoje tereikia vienos slėptuvės, kur Ekstremalių situacijų operacijų centras galėtų įsikurti ir koordinuoti situacijos valdymo veiksmus.
Gyventojams nelaimės atveju, numatoma, reikėtų glaustis mieste esančiose niekaip papildomai neapsaugotose mokyklose.
Komiteto pirmininkas Algirdas Grublys domėjosi, kokius gelbėjimuisi būtinus resursus turi Klaipėda.
Paaiškėjo, kad miestas yra sudaręs sutartis su įvairiomis organizacijomis, kitomis savivaldybėmis, kurios galėtų tiekti konkrečiai tam tikrai situacijai būtinus daiktus.
Pats miestas gyventojams negalėtų suteikti jokių individualių apsisaugojimo priemonių.
"Tai ko verta mūsų civilinė sauga?" – klausimu į šią žinią sureagavo komiteto narys Valdemaras Anužis.
Politikas taip pat piktinosi, kad gyventojai iš anksto neinformuojami apie evakuacijos planus nelaimės atveju, nėra žinių apie namų rūsių tinkamumą slėptis, akcentavo kitas civilinės saugos sistemos bėdas.
Problema – bombos
Praėjusiais metais uostamiestyje ekstremalių situacijų, kaip minėta, paskelbta nebuvo, o ekstremalių įvykių būta 13.
"Dauguma jų tradiciškai susiję su sprogmenimis. Suskaičiuota 10 tokių incidentų", – dėstė Ž.Vainora.
Pasak jo, vienas didžiausių ir pavojingiausių praėjusių metų sprogmenų buvo aptiktas netoli Klaipėdos autobusų stoties. Remontuojant namą buvo rasta apie 200 kg svorio aviacinė bomba. Jai išminuoti teko kviesti specialistus iš Kauno, nes vietiniai su užduotimi nesusidorojo.
Civilinės saugos specialistas pripažino, kad pavojaus atveju iš gyvenamųjų namų bei įstaigų žmones būtų tekę evakuoti 1,5 km spinduliu, tačiau to neprireikė.
Anot Ž.Vainoros, dėl aptinkamų bombų situacija Klaipėdoje yra gana įtempta. Praėjusių metų patirtis parodė, kad naujas sprogmenų lopšys – Lietuvos jūrų muziejus.
Vykstant kanalo rekonstrukcijai, pastarųjų buvo aptikta nemažai.
"Pranešimų galbūt buvo ir nedaug – apie 4, tačiau kiekvienąkart išveždavo po keliasdešimt ir dar liko. Didžiausia problema ta, kad, norint visiškai išvalyti tą teritoriją, tektų bent trims mėnesiams uždaryti muziejaus akvariumą", – kalbėjo Ž.Vainora.
Praėjusiais metais būta ir melagingų pranešimų apie sprogmenis. Kartą informuota apie neva "Akropolyje" esančią bombą ir dukart – apie sprogmenį I.Simonaitytės mokykloje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tvarkant Olando Kepurę pirmą kartą panaudotas molio ir žvyro mišinys
Klaipėdos rajone, Pajūrio regioniniame parke, sutvirtinant vieną lankomiausių Lietuvos kraštovaizdžių – Olando Kepurę – pirmą kartą panaudotas molio ir žvyro mišinys. ...
-
Uostamiestyje įžiebta pagrindinė miesto eglė1
Šiandien Klaipėdoje įžiebta pagrindinė miesto eglė. Tūkstančiams miestiečių miestas padovanojo įspūdingą šventinį koncertą su žymiais šalies atlikėjais. Viso renginio metu užburiančius pasirodymus demonstravo šok...
-
Neatgavusi 300 tūkst. eurų skolos, pajūrio statybų įmonė „Statedma“ atleidžia visus darbuotojus
Vos dvejus metus Klaipėdoje veikusi statybų bendrovė „Statedma“ bankrutuoja, netekusi didelio kliento Danijoje, ir Užimtumo tarnybai pranešė apie visų 27 darbuotojų atleidimą. ...
-
Žygiu iš Palangos į Klaipėdą baigsis ekspedicija aplink Baltijos jūrą2
Žygiu iš Palangos į Klaipėdą šeštadienį baigsis devynis mėnesius trukusi ekspedicija aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją“. ...
-
Klaipėdos uostas atvėrė vartus Kalėdoms: jūros apsuptyje ant molo įžiebta eglutė
Dar viena ypatinga uostamiesčio erdvė sušvito šventine nuotaika – penktadienio pavakarę ant šiaurinio molo įžiebta puošni žaliaskarė. Tokia dovana artėjant Kalėdoms klaipėdiečius ir miesto svečius jau ne pirmus met...
-
Lietūs pagaliau trauksis
Pajūryje kitą savaitę vyraus orai be lietaus. Kritulius sinoptikai žada tik savaitės viduryje – trečiadienį, tačiau lietaus dar galima sulaukti ir kitą šeštadienį. ...
-
Prisiekė nauja Klaipėdos tarybos narė
Klaipėdos miesto tarybos posėdyje prisiekė nauja tarybos narė socialdemokratė Lilija Petraitienė. Ji pakeitė partijos kolegą Vytautą Grubliauską, kuris šiemet Seimo rinkimuose vienmandatėje apygardoje laimėjo parlamentaro mandatą. ...
-
Sutarta dėl Klaipėdos rajone gyvenančių vaikų neformaliojo švietimo ugdymo kompensavimo
Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybės sutarė dėl ūkio išlaidų kompensavimo už rajone gyvenančius vaikus, besimokančius Klaipėdos miesto biudžetinėse švietimo ir sporto įstaigose pagal neformaliojo švietimo programas. ...
-
Klaipėdos pilies bokšte – laiškas ir laikraštis
Klaipėdos tvirtovės bokštas pasipuošė smaile, o prie jos pagrindo pritvirtintoje talpyklėje palikta kapsulė su laišku ateities kartoms. Kada nors ją atidarę žmonės perskaitys ir 2024 metų lapkričio 29 dienos dienraštį &b...
-
Klaipėdiečiai neslepia pasididžiavimo gyva miesto egle: natūralumas visada puošia
Klaipėda jau gyvena Kalėdų laukimu. Atsigabeno pagrindinę miesto eglę. Ji vėl žmonių dovanota, bet šiemet stebins – suksis ir spindės, kaip Rokfelerio eglė Niujorke. Į kitus Vakarų Lietuvos miestus irgi jau atkeliavo žaliaskarės. ...