- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Konkurencija lemia mažesnes prekių ir paslaugų kainas, skatina inovacijas, o pažeidimai daro didelę žalą tiek sąžiningai konkuruojančiam verslui, tiek vartotojams. Kaip užtikrinti konkurenciją ir nepažeisti jos taisyklių, Konkurencijos tarybos ekspertai aiškino seminarų ciklo „Su konkurencija po Lietuvą“ renginio Klaipėdoje dalyviams.
Investicija į ateitį
Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas sakė, kad institucija nenori apsiriboti vien pažeidimų tyrimu ir siekia išsiaiškinti regionams aktualias konkurencijos problemas, taip pat – stiprinti konkurencijos kultūrą.
„Ilgametė Konkurencijos tarybos patirtis rodo, kad problemos kartojasi. Akivaizdu, kad visuomenė nežino konkurencijos teisės nuostatų arba jas ignoruoja, mano, kad tai nėra svarbu. Nusprendėme aplankyti visus Lietuvos regionus ir aptarti su vietos savivaldybių bei verslo atstovais tas problemas, su kuriomis jie susiduria, atsakyti į jiems kylančius klausimus ir taip investuoti į ateitį, kad pažeidimų būtų kuo mažiau“, – pasakojo Š.Keserauskas.
Jis akcentavo, kad konkurencija yra labai svarbi, nes lemia mažesnes prekių bei paslaugų kainas, skatina inovacijas, verslumą, naujų darbo vietų kūrimą, o konkurencijos pažeidimai daro didelė žalą tiek sąžiningai dirbantiems verslininkams, tiek vartotojams.
Akivaizdu, kad visuomenė nežino konkurencijos teisės nuostatų arba jas ignoruoja, mano, kad tai nėra svarbu.
Š.Keserauskas priminė, kad Konkurencijos taryba nereguliuoja kainų: „Rinkos ekonomikoje kiekvienas verslininkas gali nustatyti kainas, jį šioje srityje turėtų varžyti ne valstybė, o konkurentai. Vis dėlto kai kurie ūkio subjektai, užuot sąžiningai konkuravę, linkę sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus, pavyzdžiui, susitarti padidinti kainas. Gavusi informacijos, Konkurencijos taryba dėl tokių atvejų pradeda tyrimus ir nustačiusi pažeidimus skiria sankcijas“.
Konkurencijos teisės reikalavimus neretai pažeidžia ne tik verslininkai, bet ir valstybės institucijos, savivaldybės, kurios vis dar linkusios proteguoti savo įmones ir diskriminuoti kitus rinkos žaidėjus.
Š. Keserauskas paminėjo prieš keletą metų nagrinėtą maršrutinių taksi atvejį, kai Klaipėdos miesto savivaldybė, neorganizavusi viešojo konkurso, pavedė paslaugas teikti savo įmonei.
„Rinkoje gali egzistuoti ir privataus, ir viešojo sektoriaus valdomos įmonės, tačiau joms turi būti sudarytos vienodos sąlygos veikti rinkoje, kur jos galėtų sąžiningai konkuruoti“, – sakė institucijos vadovas.
Sankcijos – ir įmonėms, ir vadovams
Seminare taip pat aptarta itin aktuali tema – viešieji pirkimai. Daug renginio dalyvių klausimų sulaukė Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė, kuri pateikė informaciją, kaip atpažinti kartelinius susitarimus, kada perkančiosios organizacijos gali pasinaudoti įstatymų suteikta teise šalinti iš viešųjų pirkimų dalyvius, galimai sudariusius draudžiamą susitarimą. Tai svarbu, nes karteliai viešuosiuose pirkimuose prekių ir paslaugų kainas gali padidinti 10–30 proc.
Konkurencijos ekspertai pripažino, kad kartelius gana sunku išaiškinti, nes besitariantys kelti kainas ar tarpusavyje derinantys veiksmus konkurentai paprastai suvokia, ką daro, ir siekia tai nuslėpti.
Už kartelinius susitarimus sankcijos gali būti skiriamos ne tik įmonei, kuriai gresia bauda iki 10 proc. metinių pajamų, bet ir įmonės vadovui. Jei jis asmeniškai dalyvavo ar prisidėjo prie kartelinio susitarimo sudarymo, vadovui gali būti apribota teisė nuo 3 iki 5 metų eiti vadovaujančias pareigas ir skirta piniginė bauda iki beveik 14,5 tūkst. eurų.
Ragina pranešti apie pažeidimus
Konkurencijos tarybos atstovai seminaro dalyviams taip pat aiškino, kodėl svarbu vertinti būsimų teisės aktų poveikį konkurencijai, kaip dar be valstybės pagalbos valdžia dalyvauja rinkoje.
Verslo atstovai sužinojo, kaip reklamuojant savo prekes bei paslaugas išlikti kūrybiškiems ir neklaidinti vartotojų, kuo informacija skiriasi nuo reklamos, kokia reklama klaidina ir kokios sankcijos gresia už klaidinančios reklamos skleidimą.
Seminaro dalyviai buvo raginami kreiptis į Konkurencijos tarybą įtariant ar turint duomenų apie galimus kartelius viešuosiuose pirkimuose, kitus Konkurencijos įstatymo pažeidimus, taip pat dėl klaidinančios reklamos sklaidos.
Konkurencijos taryba seminarų ciklą „Su konkurencija po Lietuvą“ užbaigs Vilniuje lapkričio 16 d. Renginiai finansuojami ES techninės paramos ir Konkurencijos tarybos lėšomis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atskleista, kiek per metus papilnėjo turtuolių piniginė: sąraše – ir V. Germanas10
Lietuvoje – šeši milijardieriai. Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą. O šiųmečio reitingo netikėtumas – už finansinius nusikaltimus teistas ir dabar už grotų dėl &bd...
-
R. Pocius: dujų kainos kitą pusmetį turėtų išlikti stabilios
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas sako, kad dujų kainos kitų metų sausį–birželį turėtų išlikti stabilios, o priešingą tendenciją lemtų geopolitiniai veiksniai. ...
-
Lietuva neįgyvendina elektronikos atliekų tvarkymo tikslų: tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas?
Lietuvoje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surenkama per mažai, sako elektronikos atliekų tvarkymo ekspertai ir pažymi, kad tokią situaciją iš esmės lemia dvi priežastys – gyventojų sąmoningumo trūkumas ir nelegali tokių atlie...
-
Verslo bendruomenė steigia komisiją prieš biurokratizmą4
Šalies verslui kalbant apie biurokratines kliūtis įvairiems projektams Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) iniciatyva steigiama visuomeninė Efektyvios valstybės komisija. Jos iniciatoriai, be to, kviečia naują Vyriausybę steigti Dvišalę ...
-
Maisto produktų importui augant, pirkėjas renkasi lietuvišką kokybę2
Periodiškai atliekamos apklausos rodo, kad šalies pirkėjai pirmenybę teikia lietuviškiems populiariausiems maisto produktams ir vertina jų kokybę. Tačiau statistiniai duomenys byloja, kad daugelio panašių gaminių vis daugiau ...
-
Kandidantas į susisiekimo ministrus E. Sabutis: vienas svarbiausių darbų – kelių fondas3
Naujiems valdantiesiems žadant įkurti naują kelių fondą ir taip didinti investicijas į kelius, kandidatas į susisiekimo ministrus Eugenijus Sabutis sako, kad tai bus vienas svarbiausių jo darbų. ...
-
VERT: gruodį didėja ir vidutinė šilumos kaina
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
L. Savickas dėl deportuojamų vietnamiečių: reikės išsiaiškinti, kaip dirba Migracijos departamentas5
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas sako, kad svarbu turėti lanksčią migracijos politiką, kuri siektų išlaikyti verslą kuriančius užsieniečius Lietuvoje, o ne taikytų griežčiausias sankcijas remdamasi formalumais....
-
Prezidentas iš I. Ruginienės tikisi sprendimų dėl antros pensijų pakopos1
Prezidentas iš būsimos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės pirmiausia tikisi sprendimų dėl galimybės anksčau laiko pasitraukti iš antros pakopos pensijų sistemos, sako šalies vadovo patarėja. ...
-
VERT patvirtino kainas: kai kuriems vartotojams nuo sausio už dujas ir elektrą teks mokėti brangiau
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį patvirtino maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...