Švytintys vartai į Lietuvą

Sąnašos užmigdė Uostadvarį

Kuršių mariose yra keli vidaus vandenų švyturiai. Jie nestulbina aukščiu, tačiau turi ilgą istoriją ir puošia kraštovaizdį.

Vienas jų – Pervalkos švyturys, pastatytas 1900 m. Kuršių marių seklumoje ant betono blokais sutvirtintos salos. Kartais neoficialiai jis dar vadinamas arklių švyturiu. Jo aukštis siekia 14 metrų, signalas matomas už 13 kilometrų.

Į Uostadvarį, Minijos žiotis, lankytojai plūsta apžiūrėti 1873 m. pastatyto ir jau gal dešimtmetį nebeveikiančio aštuonkampio formos švyturio, sujungto su gyvenamuoju namu.

Šalia jo 36 metus gyvena ir dirba sutuoktiniai Stepas ir Dagmar Marija Gintalai.

Moteris dar pamena, kaip šis švyturys rodydavo kelią baržoms, plukdžiusioms malkas, žvyrą, druską ir net egzotinius vaisius bei kitokius krovinius.

Bet srauni upė sunešė daug sąnašų ir nuo marių kranto jį atitolino jau apie penkis kilometrus. Tad dabar šis švyturys yra tik technikos paminklas.

"Jis nebežybsi, yra tik lempa nuo bujoko. Dabar kas nori užlipa, pasižvalgo į gražias apylinkes, čia matyti ir Nidos kopos", – pasakojo D.M.Gintalienė.

Kai krantas atitolo, prie pat marių ant mūrinio pamato buvo suręsta medinė konstrukcija, ji taip pat turėjo atlikti švyturio funkciją.

Bet ir šis įrenginys per laiką atsidūrė atokiau nuo marių.

Ventėje – smalsuolių minios

Prie Ventės rago yra vadinamasis posūkinis plūduras. Vien todėl, kad yra didesnis už kitus ir laikosi ant pontono, žmonės jį praminė Pilypu, o kartais dar vadina Generolu.

Ventės rago švyturys, ko gero, yra dažniausiai lankomas žmonių. Pirmasis medinis švyturys čia buvo pastatytas dar 1837 m. Jis buvo apšviečiamas alyva kūrenama lempa.

Dabartinis 11 metrų aukščio raudonų plytų mūrinis švyturys pastatytas 1852 m. Nuo švyturio bokštelio atsiveria Kuršių marios, matyti Kuršių nerija, Rusnės sala, Nida, kopos ir net Preila.

Dabar šis švyturys yra labiau simbolinis, dažniausiai jis rodo kelią poledinės žūklės mėgėjams žiemą. Švyturys pavaldus Ventės rago ornitologijos stočiai.

Porą metų, kol laukta šio švyturio rekonstrukcijos, žiedavimo stoties specialistai užgesusį žibintą buvo pakeitę mėlyna signalizacijos lempa. Nors šviesos ji skleidė nedaug, bet kai kurie žvejai tikino, jog ji neleido pasiklysti.

Faktai ir skaičiai

Nidos švyturio (pirmasis pastatytas 1874 m.) spindulio ilgis – 22 mylios, jis siekia pagrindinius jūros kelius. Nuo Klaipėdos molų galima pamatyti Nidos švyturio šviesą.

Šalia Nidos švyturio yra šulinys. Vietos gyventojai ir nemažai poilsiautojų žino, kad jame yra tyriausias ir skaniausias vanduo. Neseniai šulinys suremontuotas, vandens iš jo nebereikia semti kaip senais laikais – kibiru. Vanduo teka paspaudus mygtuką.

Juodkrantės ir Klaipėdos spinduliai siekia 18–20 mylių, šiose vietose jūros keliai yra arčiau kranto. Juodkrantės švyturio šviesa gerai matoma iš Klaipėdos bei Kuršių marių.

Šventosios švyturio skleidžiama šviesa sklinda apie 17 jūrmylių (per 30 kilometrų) į jūrą. Jis pastatytas 1957 m.

Pirmasis Klaipėdos švyturys, pastatytas 1796 m., yra seniausias ir aukščiausias (44,5 metro) mūsų šalyje.

Mūrinis bokštas ant medinių polių siekė 20 metrų. Švyturyje buvo įrengti 9 žalvariniai įgaubti dubenys, nuo kurių atsispindėjo lajumi kūrenamų lempų šviesa.

1819 m. švyturio bokštas paaukštintas iki 30 metrų. 1874 m. švyturys iš jūros pusės pradėtas dažyti baltais ir raudonais kvadratais, o šiaurinio molo gale buvo pastatytas mažas baltas švyturys.

1881 m. švyturio šviesos šaltinis buvo iškeltas į 29,5 m virš jūros lygio ir sklido balta nepertraukiama šviesa. 1933 m. švyturyje įrengta radijo stotis ir radijo švyturys. 1945 m. jis buvo susprogdintas, o po penkerių metų atstatytas. Naujasis šviesos šaltinio aukštis – 44,5 metro.

Pietinio molo gale kurį laiką irgi buvo šviesos signalas. 1927 m. jo vietoje pastatytas 7,35 m aukščio švyturys. Jis švietė žalia šviesa. Tiek ant šiaurinio, tiek ant pietinio molų buvo siauruko geležinkelio bėgiai, skirti vežti į juos anglį bei remonto ir priežiūros darbams.

1945 m. sausį atsitraukiantys naciai susprogdino Klaipėdos švyturį. Neliko ir Baltojo – šiaurinio molo švyturio.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių