Teatro aikštėje užsilikusi nacių šmėkla

Klaipėdoje esančioje Teatro aikštėje ant buvusio prancūzų prefektūros pastato virš centrinių durų juoduoja svastikos siluetas. Paveldosaugininkai tikino, kad svastika po jų kontoros langais – ne hitlerininkų, o bankininkų palikimas.

Pribloškė simbolika

Klaipėdoje viešėję branduolinės fizikos ekspertas iš Maskvos Andrejus Ožarovskis ir prieš atominę energetiką kovojanti baltarusių aktyvistė Tatjana Novikova nustebo pačioje uostamiesčio širdyje ant istorinio pastato išvydę svastiką.

„Jie puolė fotografuoti telefonais, buvo priblokšti pačiame Klaipėdos centre užsilikusios nacių simbolikos“, – pasakojo svečius lydėjęs Lietuvos žaliųjų judėjimo tarybos narys Erlandas Paplauskis.

Jis mano, kad ta miesto „gėda“ greitai paplis internete, nes užsieniečiams toks dalykas pasirodė ne tik keistas, bet ir pribloškiamas.

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro informacijos teikimo specialistė Lina Makauskienė teigė, kad per metus vien jų centre apsilanko apie 40 tūkst. turistų.

„Suprantama, visiems rodome Teatro aikštę, tai – pagrindinė istorinė miesto vieta. Tačiau neteko girdėti jokių skundų ar pastebėjimų, kad ant pastatų jie pamatė ką nors įžeidžiamo“, – tvirtino L.Makauskienė.

Veikė žydų bankas

Prieš hitlerininkams įžengiant į Klaipėdą 1939-aisiais, buvusiame prancūzų prefektūros pastate, esančiame dabartinėje Sukilėlių gatvėje, veikė žydams priklausęs bankas.

„1939 m. žydai iš Klaipėdos pasitraukė ir šitą pastatą nacistai tikriausiai nusavino“, – tikino istorinių spaudinių leidėjas Kęstutis Demereckas.

Pasak K.Demerecko, svastika paprastai buvo iškeliama tik ant valstybinių nacių pastatų. Tad galimas dalykas, ji buvo iškelta ir ant buvusio žydų banko, kai jį nacionalizavo.

Vienas dabartinių pastato bendraturčių Edvinas Elenskis teigė, jog Lietuvai atgavus nepriklausomybę, statinyje įsikūrė bankas „Hermis“, ir tikino, kad jokios svastikos ant dabar jam priklausančio pastato nepastebėjęs.

„Keista, juk prie pat yra įsikūrę paveldosaugininkai, kaip jie lig šiol to nematė“, – stebėjosi E.Elenskis.

Siluetas – iš kniedžių

Paveldosaugininkas Laisvūnas Kavaliauskas neslėpė, kad svastikos žymes ant buvusio prefektūros pastato pastebėjo dar praėjusią vasarą.

„Šis simbolis atsivėrė seniai, bet tai nėra senas dalykas. Tai nėra svastika, tai – tik sutapimas. Čia – banko “Hermis„ palikimas, jo reklamos likučiai“, – tikino L.Kavaliauskas.

Ten esą yra iš trijų dalių sukryžiuoti kvadratai. Ženklas buvo pritvirtintas taip, kad, kai jį nuėmė, tų kniedžių siluetas buvo panašus į svastiką.

Dabar galima tik spėlioti, ar reklaminę iškabą pritvirtinęs žmogus sąmoningai iškalė svastikos siluetą, ar tai padarė atsitiktinai.

„Kai pastebėjau tą ženklą, parodžiau kolegoms. Aišku, tai savotiškas sutapimas. Dabar, kai kyla pasekmės, kažkas mato ir savaip interpretuoja, gal ir reikėtų panaikinti tas skyles“, – svarstė L.Kavaliauskas.

Neonaciai – kontroliuojami?

Buvęs Valstybės saugumo departamento Klaipėdos padalinio vadovas Algirdas Grublys tvirtino, kad uostamiestyje dar prieš keletą metų veikusi nacistų bendruomenė buvo negausi, daugiau kaip 15 žmonių nesusirinkdavo.

„Po to, kai jų vadas išvažiavo uždarbiauti į Švediją, tie Klaipėdos neonaciai ir išsivaikščiojo kas kur. Dabar kyla tautinio atgimimo jaunimo grupelė, bet joje nėra kraštutinių nacionalistų“, – pasakojo A.Grublys.

Tačiau mieste bent keletą kartų per metus ant pastatų atsiranda viena kita svastika. Dėl to pradėti ikiteisminiai tyrimai.

„Už tai baudžiama kaip už viešosios tvarkos pažeidimą, nes žmonėms svastika sukelia neigiamas emocijas. Be to, jų paišymas ant pastatų yra dar ir turto gadinimas“, – teigė Klaipėdos 1-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Arūnas Pužauskas.

„Kaip tik dabar kalbuosi su pastato Sukilėlių gatvėje šeimininkais, gal jie įkals papildomas skyles fasade ir tai bus jau nebe svastika, o kvadratas“, – tikino A.Grublys.

Keistas konkursas

Jei viešame gyvenime nacistinė simbolika netoleruojama, tai interneto erdvėse – atrištos rankos.

Savo socialinio tinklalapio paskyroje toks Milvydas pakvietė dalyvauti svastikų konkurse. Jis kviečia suprantančiuosius prisijungti ir balsuoti.

„Norintieji dalyvauti, įkelkite svastikos formos savo gaminio prekybai ir naudojimui tinkamą nuotrauką su įrodymais, kas ir kur ją gamina, prekiauja ar naudoja“, – rašoma paskyroje.

Pagrindinis konkurso prizas nugalėtojui – vėliavėlė „Vytis su svastika ant skydo“.

„Jūsų gaminamų svastikų lygis parodo jūsų smegenų turinio ir padėties visuomenėje lygį. Sėkmės“, – rašoma tinklalapyje.

Viską vainikuoja komentarai, kuriuose teigiama, kad šalies specialiosios tarnybos „tam palankios“.

Komentaras

Leonidas Donskis

Profesorius, Europos Parlamento narys

Kalbant apie svastiką, vienas dalykas nekelia abejonių, šis simbolis, ypač Vakarų Europoje, asocijuojasi tik su nacizmu. Ir joks švelnus interpretavimas, mėginimas sumenkinti svastikos reikšmę, primenant seną indoeuropietišką istoriją arba tai, kad tai yra senovinis saulės simbolis, neįtikina. Prancūzijoje, Vokietijoje arba Didžiojoje Britanijoje svastika yra tik nacių simbolis, į kurį susiformavęs požiūris, kaip į absoliučiai neleistiną dalyką. Daugeliui lietuvių kyla klausimas, kodėl tada švelnesnis požiūris yra į kūjį ir pjautuvą? Čia nereikėtų plakti dviejų dalykų į vieną. Mes turime baisią patirtį ir žinome, kas yra bolševizmas. Tai, kaip abejonių nekeliantį nusikaltimą žmonijai, po truputį pripažįsta ir Vakarų šalys. Bet kalbant apie svastiką, negalima dirbtinai platinti jos konteksto ir mėginti sumenkinti jos reikšmę. Svastika simbolizuoja didžiausius XX a. nusikaltimus žmonijai. Manau, kad mes, būdami ES valstybe, neturėtume nė kiek abejoti, kad kur besusidurdami su svastika, turėtume ją šalinti. Jai neturėtų būti vietos Lietuvos viešajame gyvenime ir Lietuvos erdvėje.


Šiame straipsnyje: svastikaKlaipėdabankas

NAUJAUSI KOMENTARAI

oi

oi portretas
Isižnybau į šoną , lyg ir ne balandžio 1...

w

w portretas
kazkoks debiliskas straipsnis apie nieka...

seklys

seklys portretas
o kas tas prieplauka nuotraukoje?
VISI KOMENTARAI 31

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Kalėdoms besiruošianti Šilutė įrengs ledo čiuožyklą
    Kalėdoms besiruošianti Šilutė įrengs ledo čiuožyklą

    Gražiausioms metų šventėms, kaip ir kiti miestai, besiruošianti Šilutė šiemet gyventojus nustebins ne tik ne tik kalėdinėmis puošmenomis. Šilutės Hugo Šojaus dvare intensyviai vyksta darbai. Čia įrengin...

    1
  • Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
    Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus

    Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...

  • Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
    Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą

    Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...

  • Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre
    Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre

    Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad kokybiškas ankstyvasis ugdymas yra itin svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikų raidai ir jų ateities sėkmei. Šis ugdymas yra tvirtas pamatas, ant kurio formuojasi vaikų intelektinis, emocinis ir socialinis...

    1
  • Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
    Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai

    Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...

  • „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį
    „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį

    Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...

    3
  • Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
    Lietuvos kariams – padėka ir pagarba

    Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...

  • Terminalo pavadinimas – ne vienas
    Terminalo pavadinimas – ne vienas

    Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...

  • Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį
    Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį

    Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...

    1
  • Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!
    Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!

    Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...

    3
Daugiau straipsnių