Garsiojoje M. Walkerio knygoje – naujos žinios apie miego fenomeną

  • Teksto dydis:

Matthew Walkeris – neurofiziologijos mokslų daktaras, Kalifornijos universiteto neuromokslų ir psichologijos profesorius, Miego ir neurovizualizacijos laboratorijos direktorius. Mokslo karjerą pradėjo Harvardo medicinos mokykloje dėstydamas psichiatrijos kursą. Paskelbė daugiau kaip 100 mokslinių tyrimų. Pasaulyje jį 2017-aisiais išgarsino bestseleriu tapusi knyga „Kodėl mes miegame“.

44-erių M. Walkeris gimė Liverpulyje, savo pirmąjį mokslinį darbą paskelbė būdamas vos 21-erių. „Norėčiau papasakoti, kad sąmoningos būsenos mane žavėjo nuo vaikystės, – sako jis. – Bet iš tikrųjų miegu susidomėjau atsitiktinai.“ Iš pradžių jis studijavo mediciną Notingame, bet suvokęs, kad gydytojavimas ne jam – jį labiau traukė klausimai, o ne atsakymai, – vaikinas ėmė studijuoti neuromokslą, po studijų įstojo į neurofiziologijos mokslų doktorantūrą ir tik dirbdamas šioje srityje susidomėjo miego mokslu.

Miegas – vienas svarbiausių, vis dar nepakankamai ištirtų ir įsisąmonintų mūsų gyvenimo reiškinių. Dar neseniai mokslas buvo nepajėgus atsakyti į klausimus: kodėl mes miegame, kokią naudą teikia miegas arba kodėl nemiga sukelia sveikatai itin sunkių padarinių. Palyginti su kitais baziniais gyvenimo poreikiais – alkio, troškulio malšinimo, dauginimosi – miego paskirtis nėra akivaizdi.

Miegas papildo daugybę smegenų funkcijų, be kitų – gebėjimą mokytis, įsiminti ir priimti logiškus sprendimus. Jis kontroliuoja mūsų emocijas, stiprina imuninę sistemą, suderina organizmo medžiagų apykaitą ir reguliuoja apetitą. Sapnai sukuria virtualios realybės erdvę, kurioje smegenys sujungia seniau įgytas ir dabartines žinias bei generuoja kūrybiškumą.

„Kodėl mes miegame“ – svarbi ir kerinti knyga... Walkeris mane nepaprastai daug išmokė, pasakodamas apie šią bazinę veiklą, tokią būtiną kiekvienam žmogui. Manau, kad ir jūs iš šios knygos tiek pat pasisemsite“, – apie M. Walkerio knygą atsiliepia Bilas Geitsas.

Tarptautine sensacija tapusioje knygoje „Kodėl mes miegame“ jos autorius M. Walkeris pateikia naujų žinių apie miego fenomeną, atskleidžia, kaip miegas veikia kiekvieną mūsų fizinės ir psichinės gerovės aspektą.

Tarptautine sensacija tapusioje knygoje „Kodėl mes miegame“ jos autorius M. Walkeris pateikia naujų žinių apie miego fenomeną, atskleidžia, kaip miegas veikia kiekvieną mūsų fizinės ir psichinės gerovės aspektą.

Aptardamas pažangiausius mokslo laimėjimus ir remdamasis kelis dešimtmečius trukusia mokslo tyrimų praktika, autorius parodo, kaip miegas gali pagerinti pažintinius gebėjimus, susikurti geresnę nuotaiką, sureguliuoti hormonus, užkirsti kelią vėžiui, Alzheimerio ligai ar diabetui, sulėtinti senėjimą ir pratęsti gyvenimo trukmę. Knygoje pateikiami ir logiški žingsniai, kaip kasnakt vis kokybiškiau išsimiegoti.

„Vienas geriausių miego specialistų atskleidžia, kodėl visavertis miegas mūsų sveikatai yra svarbesnis nei mityba ar mankšta“ – rašė britų dienraštis „The Times“.

Pasak M. Walkerio, vos per šimtą metų žmonija nuslopino biologinį poreikį išsimiegoti, nors evoliucija beveik pusketvirto milijono metų jį tobulino, kad užtikrintų gyvybines žmogaus organizmo funkcijas. Drastiškas miego trukmės ribojimas šiuolaikinėse išsivysčiusiose šalyse neigiamai veikia gyventojų sveikatą, tikėtiną gyvenimo trukmę, saugumo jausmą, produktyvumą ir vaikų gebėjimą įsisavinti žinias.

Tylioji miego trūkumo epidemija – didžiausias iššūkis visuomenės sveikatai, su kuriuo XXI a. susiduria išsivysčiusios šalys. Jei nenorime dėl miego trūkumo sulaukti ligų ir net ankstyvos mirties, asmeniniame, kultūriniame, profesiniame ir visuomeniniame lygmenyse turi įvykti radikalios miego trukmės permainos.

„Manau, pats laikas naudotis teise išsimiegoti, nesibaiminant, kad būsime išvadinti tinginiais. Taip galingas geros savijautos ir gyvybingumo eliksyras miegant užplūs mūsų organizmus per visus biologinius kanalus. Tada prisiminsime, ką reiškia dieną jaustis budriems ir naudotis visomis gyvenimo dovanomis“, – teigia knygos autorius.

„Dauguma iš mūsų neturime menkiausio supratimo, ką veikiame trečdalį savo gyvenimo. Šioje įkvepiančioje ir įtraukiančioje knygoje Matthew Walkeris supažindina su naujausiais mokslo duomenimis ir atskleidžia vis daugiau ilgus amžius miego fenomeną gaubusių paslapčių. Skaityti „Kodėl mes miegame“ – didelis malonumas, nuo jos vargu ar atsiplėšti net tada, kai jau seniausiai bus atėjęs laikas miegoti“, – „Kodėl mes miegame“ fenomeną giria Daniel Gilbert‘as, Harvardo universiteto psichologijos profesorius, bestselerio „Stumbling on Happiness“ autorius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių