- Dominykas Biržietis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Verslui siekiant nugriauti Alytuje esančius pastatus, Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) laikais galėjusius priklausyti miesto karališkajai ekonomijai, savivaldybė dėl jų griovimo spręsti žada tik gavusi paveldosaugininkų vertinimą.
Šiuo metu šalia Nemuno, Šilelio gatvėje, esančius pastatus Kultūros paveldo departamentas (KPD) vertina, spręsdamas, ar juos reikia įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Galutinį vertinimą Alytaus valdžia tikisi turėti rugpjūčio pabaigoje.
Kaip BNS nurodė savivaldybės atstovė Aistė Kuniejienė, miestas yra gavęs prašymą leisti nugriauti minėtu adresu esančius šešis pastatus ir vieną inžinerinį statinį.
Kaip skelbė Alytaus radijas „FM99“, sklype bendrovė „Parama“ planuoja statyti daugiabučius.
„Prašymas yra nagrinėjimo stadijoje, jis išsiųstas atsakingoms institucijoms derinti. Viena iš derinančiųjų institucijų – Kultūros paveldo departamento Alytaus–Marijampolės teritorinis skyrius“, – informavo A. Kuniejienė.
Jos teigimu, išvadas institucijos turi pateikti iki rugpjūčio 22-osios. Gavus išvadas, per tris darbo dienas Alytaus savivaldybės administracija turės prašymą tenkinti arba atmesti.
„Šiuo metu pastatai dar nėra įtraukti į kultūros paveldo objektų sąrašą, tačiau yra įrašyti Alytaus miesto bendrajame plane į saugotinų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų, neregistruotų registre, inventorinį sąvadą“, – pažymėjo A. Kuniejienė.
KPD atstovė Jūratė Mičiulienė BNS nurodė, kad kultūros paveldo inventoriuje pastato duomenis įvedė fizinis asmuo, tačiau įrašymas į šį inventorių apsaugos objektui nesuteikia.
Vis tik ji pabrėžė, kad tokią apsaugą gali suteikti paveldosaugininkai, kurie šiuo metu ir vertina pastatus.
„Norint patikslinti visus duomenis, įsitikinti jo istorine, architektūrine verte ir nuspręsti, ar pastatas gali būti įrašomas į Kultūros vertybių registrą nustatant jam apsaugą, šiuo metu dėl jo aiškinasi Vertinimo taryba“, – teigė KPD atstovė.
„Kol nebus Vertinimo tarybos išvadų dėl šio pastato, KPD jokių leidimų griauti nesuteiks“, – pridūrė J. Mičiulienė.
Amžių nurodo dokumentai ir mūro struktūra
Duomenis apie XVIII amžiaus antrą pusę siekiantį pastatą inventoriuje birželį įrašęs istorikas, Merkinės krašto muziejaus direktorius Žygimantas Buržinskas BNS sakė, kad objektas jį sudomino Varšuvos archyve atradus brėžinius.
„Apie Alytaus dvarą niekas informacijos labiau susisteminęs ir nebuvo. Visai neseniai pasirodė suskaitmeninti dokumentai Alytaus ekonomijos iš Varšuvos senųjų aktų archyvo“, – kalbėjo Ž. Buržinskas.
„Pamačius tuos brėžinius statinių, pasidarė įdomu, kur jie stovėjo. Pasidariau nedidelę paiešką ir išaiškėjo, kad vienas tų mūrų yra to laikmečio“, – pažymėjo istorikas.
Anot jo, tikėtina, kad Šilelio gatvėje esantis pastatas – Alytaus karališkosios ekonomijos bravoro arba ūkinio pastato liekanos. Brėžiniai rodo, kad statinio būta trijų aukštų su dviem korpusais, XIX ir XX amžiaus pirmoje pusėje jis buvo perstatomas.
Pastato amžių, Ž. Buržinsko teigimu, liudija išlikę dokumentai ir autentiškas mūras.
„Po tinku atsiveria maždaug XVIII amžiaus vidurio–antros pusės mūras, matomi klasicistiniai elementai, būdingi XVIII amžiaus antrai pusei. Yra po pastatu rūsiai, kurie, labai tikėtina, siekia tą laikotarpį. Skliautų įrengimas, architektūra sako tai“, – kalbėjo istorikas.
Jis viliasi, kad pastatas bus įtrauktas tarp saugomų kultūros vertybių, taip pat praplečiant greta esančios Alytaus dvarvietės apsaugos zoną.
„O tada pasiūlyčiau vystytojui ir architektams tai priimti kaip faktą ir labai ramiai padirbėjus integruoti į vystomą projektą esamus mūrus, sukuriant net vertingesnį objektą nei dabartiniai daugiabučių standartiniai projektai“, – pridūrė Ž. Buržinskas.
KPD duomenimis, Alytaus ekonomija įsteigta 1589 metais, jos administraciniu centru buvo Alytaus dvaro sodyba. Ekonomiją daugiau nei 200 metų valdė įvairūs valstybės veikėjai: LDK maršalkos, iždininkai, kardininkas.
Nuo XVI amžiaus antros pusės LDK taip pat veikė Brastos-Kobrino, Gardino, Šiaulių ir Mogiliavo ekonomijos. Jos buvo nuomojamos valstybės pareigūnams už dalį pajamų, kurios būdavo skiriamos Abiejų Tautų Respublikos (ATR) valdovui išlaikyti.
Po trečiojo ATR padalijimo Alytaus karališkąją ekonomiją užėmė Prūsija ir Rusija.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sujungė ypatinga šventė
Žemaitijos ir Klaipėdos krašto paribyje esančiuose Doviluose etnokultūros centro darbuotojai puoselėja abiejų kultūrų palikimą. Taip minint evangelikų liuteronų šventę „Amžinybės sekmadienis“ prisimintos ir ikikrik&scaro...
-
Tarp pretendentų į nacionalines premijas – M. Drėmaitė, M. Kavtaradzė, A. Kėleris
Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė sąrašą 12-os kūrėjų, kurie pretenduoja gauti šių metų nacionalines premijas. ...
-
Kitąmet planuojama steigti vardines M. K. Čiurlionio stipendijas, paskatas restauratoriams
Lietuvos kūrėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio palikimą tyrinėjantiems ir patiems kuriantiems magistrantūros studentams nuo kitų metų planuojama skirti vardines stipendijas, trečiadienį pranešė Vyriausybė. ...
-
Parodoje – roboto atspausdintas porcelianas2
„Nors darbus sukūrė robotas, kūrybinis procesas reikalavo žmogiškos širdies“, – sako šiuolaikinės keramikos kūrėjas dr. Rokas Dovydėnas. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje pristatoma jo 3D molio spausdintu...
-
Šokio spektaklyje – saiko ir pertekliaus ribos
Du atlikėjai, valandą trunkantis pasirodymas, nenutrūkstamas ryšys, balansuojantis tarp pusiausvyros ir ribų nebuvimo. Taip jau visai netrukus žiūrovus pasitiks naujausias „Nuepiko“ šokio trupės kūrybinis darbas, šokio ...
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!4
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Amerikiečių rašytojas M. Finkelis: meno vagis išpildė slaptas mūsų fantazijas
Meno vagysčių pasaulis apgaubtas mįslių, o jo epicentre – unikalios ir paslaptingos asmenybės. Vienas tokių išskirtinių veikėjų yra Stéphane’as Breitwieseris – prancūzų meno vagis, savo karjerą paskyręs aistringai, ...
-
G. Nausėda iš būsimojo kultūros ministro tikisi didesnio finansavimo šiai sričiai10
Prezidentas iš būsimojo kultūros ministro tikisi Kultūros pagrindų įstatymo įgyvendinimo, didesnio finansavimo kultūros darbuotojams, sako jo patarėja. ...
-
Užgeso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis1
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...