- Lina Bieliauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pirmąkart šiais metais Klaipėdoje surengta "Dizaino savaitė", kurią lydėjo parodos, ekspozicijos, paskaitos bei diskusijos, tapo įvykiu ne tik besidomintiesiems šia sritimi, bet ir skleidė žinią apie akademines naujoves.
VDA Telšių fakulteto archyvo nuotr.
Išaugo senus marškinėlius
Vilniaus dailės akademijos (VDA) Klaipėdos fakulteto dekanas profesorius Alvydas Klimas pripažino, jog Lietuvos dizaino forumo organizatorių dėmesį uostamiestyje pirmiausiai ir patraukė aktualija, kad čia akademija atidaro keturias naujas programas, kurios turėtų tapti alternatyva jau egzistuojančioms Kaune bei Vilniuje.
Pašnekovas neneigė, jog šias naujoves lėmė nūdienos aktualijos ir poreikiai.
"Iki šiol Klaipėdoje būdavo rengiami universalesni specialistai, tačiau šiandien išaugome iš šių marškinėlių. Galiausiai ir gyvenimas verčia specializuotis – norint nugalėti konkurencinėje kovoje reikia būti ne visų galų meistru, o konkrečios srities specialistu", – pripažino A.Klimas.
Nuo grafikos iki baldų
Pašnekovo pastebėjimu, Klaipėdoje vykusi "Dizaino savaitė" vienaip ar kitaip buvo susijusi su Dailės akademijos veikla. Ir nors tai laikoma profesionalų renginiu, jame ne paskutinį vaidmenį vaidino akademinė jaunuomenė.
Mokymo įstaigos studentai, absolventai plačiajai visuomenei pristatė savo darbus – pradedant grafiniu dizainu ir baigiant interjero elementais.
Viena tokių parodų surengta Prano Domšaičio galerijoje, kur ne tik specialistai, bet ir paprasti lankytojai galėjo paganyti akis į VDA Telšių fakulteto baldų dizaino, juvelyrikos, metalo plastikos ir gaminio dizaino specialybių studentų darbus.
A.Klimas pripažino, jog jaunoji kūrėjų karta nestokoja įdomių idėjų. "Tai baigiamieji studentų darbai, be abejo, jie gerai įvertinti ir kiekviename jų galima rasti atskirų unikalių, išskirtinių detalių", – pastebėjo pašnekovas, tačiau pripažino, jog stebuklų nepamatė.
Įvertinami ir svetur
Parodos lankytojai tarp eksponatų galėjo išvysti bent keletą funkcionalių, praktiškai buityje pritaikomų daiktų, kaip originali komoda, krėslas ar staliukas. Į klausimą, ar panašūs dizaineriški projektai turi galimybių tapti kūnu, pasak pašnekovo, vienareikšmiškai atsakyti sunku.
"Kiek jie bus realizuoti, susiję ir su pramone, ir su pačių studentų užsispyrimu, kiek jie pasiryžę įdėti pastangų, kad sugebėtų prasimušti, įsiūlyti savo produktą", – aiškino pašnekovas.
Pasak A.Klimo, palankių galimybių dizainerių idėjoms realizuoti suteikia ir tam tikrų gamintojų rengiami konkursai.
Pašnekovas prisiminė neseną pavyzdį, kai Lietuvos atstovė buvo įvertinta "Fujitsu" skelbtame kasdienių daiktų konkurse, pasiūliusi "išmaniąją" lazdą pagyvenusiems žmonėms.
Rezultatas – Japonijos kompanija ėmėsi gaminti tokį produktą pagal lietuvės pasiūlytą idėją. Ją patobulinus, senjorams sukurtas prietaisas, galintis matuoti kraujo spaudimą, nustatyti žmogaus buvimo vietą bei pasižymintis kitomis moderniomis funkcijomis.
Daugiau nei dizainas
VDA Klaipėdos fakulteto dekano teigimu, iš esmės kiekvieno dizainerio tikslas – ne vienetiniai gaminiai, o serijinė produkcija, kuri garantuotų žinomumą ir atitinkamą uždarbį.
A.Klimas pasidžiaugė, kad ir Lietuvoje po truputį pradedama suvokti, kad be dizaino, ar tai būtų interjero, ar gaminio dizaino sritis, ekonomika iki europietiško lygio nepakils.
"Ir Vakarų Europoje, ir tam tikrose Rytų valstybėse dizainui skiriamas didžiulis dėmesys, nes čia suprantama, kad be kokybiško dizaino, be patrauklios išvaizdos, be racionalaus projektavimo rinkoje gaminys nekonkuruos", – kalbėjo pašnekovas.
Specialistas pripažino, jog galiausiai tai puiki terpė Lietuvos kūrėjams garsinti šalies vardą ir konkuruoti tarptautiniu mastu.
"Dizainerio produktas ateina į gamybą, iš gamybos – plačiai pasklinda. Tad jei daiktas bus paženklintas užrašu "pagaminta Lietuvoje", tokį produktą valstybei naudinga propaguoti. Be dizaino tokios propagandos padaryti nepavyks, nebent kalbėtume apie kokią nors technologijų parodą, kurioje vertinamas grynas mechanizmas, o ne galutinis vartotojo produktas", – aiškino pašnekovas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...
-
Interjerui – skaitmeninis menas
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros i...