- Vereta Rupeikaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Komfortiškas namelis ant ratų, kurį gali nusivežti kur tik širdis geidžia, daugelio svajonė. Deja, jo kaina ir eksploatacija ne kiekvienam įkandama. Išradingi dizaineriai siūlo paprastesnius keliaujančio būsto variantus.
Už komfortą reikia mokėti
Ko gero, pigiausias namelis, kurį galima neštis kuprinėje ar vežtis bagažinėje, – palapinė. Šiuolaikinės civilizacijos lepinami keliauninkai geidžia vis daugiau komforto: kad miegoti būtų minkšta, sausa, kad būtų kur prisėsti, kad pro stogą nevarvėtų vanduo, kad būtų kur gaminti valgį ir t.t.
Keliaujančiam būstui jau keliami tokie patys reikalavimai, kaip stacionariems namams. Juos geriausiai išpildo specialiai keliauti pagaminti autobusiukai. Juose galima turėti ir tualetą, ir viryklę. Įgyti ir išlaikyti tokią transporto priemonę – prabanga.
Kai kurie nameliai ant ratų yra beveik tikri namai ir kai kas juose įsikuria gyventi nuolat. Vis dėlto nameliui vežti reikia nemažų degalų sąnaudų.
Yra ir tarpinių variantų, suteikiančių galimybę keliauti gana patogiai, bet ne taip brangiai – tai įvairios priekabos. Sumanūs dizaineriai kuria kiek įmanoma kompaktiškesnius, bet patogius laikinus, drauge važiuojančius namus.
Solidaus dydžio palapinė
Orientuodamiesi į pagrindinę namelio funkciją – vietą miegoti – likusi erdvė maksimaliai išnaudojama kitiems daiktams įkomponuoti.
Kai kam atrodo, kad kelioniniame namelyje nebūtina vaikščioti ar turėti viryklę, tad kai kurie kelioniniai, prie lengvojo automobilio kabinami nameliai yra žemi, į juose įlindęs keliauninkas gali patogiai išsitiesti visu ūgiu.
Yra dar žemesnių, krovinines primenančių, kelioninių priekabų. Dėžę primenanti priekaba išsilanksto ir virsta solidaus dydžio medžiaginiu nameliu, kuriame ant išlankstomų sėdynių galima prisėsti, o per kelias minutes jas transformavus – prigulti.
Turistines automobilių priekabas su palapine, vadinamuosius skifus, kai kurie lietuviai turėjo jau prieš kelis dešimtmečius, jie vis dar paklausūs ir sąlyginai nebrangūs. Tiesa, jie nepasižymi įmantriu „interjero“ dizainu. Namelyje ant paminkštinto pagrindo gali nakvoti 4–6 žmonės. Dalį lovos panaikinus ir pastačius staliuką, šeima gali patogiai aplink jį susėsti.
Šiandieniai dizaineriai siūlo dar ergonomiškesnius analogiškos priekabos variantus. Per kelias minutes virš jos iškyla kompaktiška palapinė. Į namelį galima įeiti stačiomis, o vidaus erdvę labai greitai paversti svetaine arba miegamuoju.
Kai reikia, galima susėsti prie nuleidžiamo stalelio, o po keleto judesių – vartytis ant karališko pločio lovos. Vis dėlto, kaip ir daugelis šiuolaikinio dizaino perliukų, net ir toks primityvus kelioninis būstas solidžiai kainuoja. Už panašią kainą galima įsigyti naudotą namelį ant ratų.
Tiesa, kai kurios kelioninės priekabos universalios. Jas galima naudoti ne tik kaip būstą, bet ir kaip priekabą dviračiams, valtims ar kitiems stambių gabaritų daiktams gabenti.
Savadarbis namelis ant dviračio
Kai kas ima ir patys pasigamina sau kemperį. Jei neturite automobilio, vežkitės namą dviračiu. Pasirodo, tai įmanoma.
Amerikietis menininkas Kevinas Cyras ant dviračio trimis ratais pastatė namelį, kuriame sutalpino visus vieno žmogaus poreikius. Vietos užtenka staleliui, televizoriui, gultas įtaisytas „antrame aukšte“.
Kiek kitaip lovą ant triračio motorolerio įtaisė vokiečių dizaineris Cornelius Comannsas. Miegamoji vieta susiformuoja ten pat, kur sėdi vairuotojas. „Nameliui“ parinkta itin ekonomiška transporto priemonė, tad keliauti tokiu nameliu itin taupu. Bene vienintelis miegamojo motorolerio trūkumas, kad jame nakvoti gali tik vienas asmuo.
Namelių ant ratų interjerų sprendimus, kai maksimaliai išnaudojama maža erdvė, galima pritaikyti ir itin ankštame stacionariame būste.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Geriausios kalėdinių dovanų idėjos norintiems atsinaujinti namus
Artėjančios žiemos šventės atneša ne tik malonų laukimą, bet ir šiokį tokį chaosą, kurį neretai sukelia dovanų paieška. Šįkart siūlome dovanų idėjas tiems, kurie galbūt įsirenginėja naujus namus, o gal planu...
-
Tvarus interjeras keičia gyvenimo įpročius ir kokybę
Populiarėjant sąmoningam, aplinkai draugiškam gyvenimo būdui, vis daugiau žmonių svarsto apie tvarų interjerą. Ilgaamžiai baldai, ekologiškos medžiagos ir energijos taupymo sprendimai yra palankūs gamtai ir patogūs būsto šeimin...
-
Mediniai šedevrai: mamos atminimui – ąžuolinė servetėlė2
Interjero dizaineris, medžio apdirbėjas Valdas Bručas – daugybės medžio darbų autorius. Meistro rankose gimsta puošybos, interjero detalės, baldai, tačiau labiausiai jį išgarsino nepaprastas dirbinys – iš ąžuolo &bdq...
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...