- Parengė Darius Babickas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pastatyti naujas lentynas ar esamas sukeisti vietomis – vienas paprastesnių būdų kiek pabodusiam interjerui paįvairinti. Knygų ar kitos lentynos turbūt yra vienas universaliausių baldų, derančių tiek kaimiško stiliaus sodyboje, tiek stilingame šiuolaikiškame name.
Lentynos pirmiausia labiausiai vertinamos už jų funkcionalumą. Šis baldas gali būti padarytas iš pačių įvairiausių medžiagų – ir labai pigių, ir brangių, natūralių ir sintetinių. Atviros, su durelėmis, su stumdomaisiais stiklais, sudėtos iš atskirų dalių, prašmatnios ir paprastos – lentynų pasirinkimas išties didžiulis.
Kai norima kuo geriau išnaudoti erdvę, galima šalia durų nuo grindų iki lubų, net virš staktos pritvirtinti lentynas. Montuojamos sienos dydžio lentynos ir tarsi pagilina erdvę. Jos labiausiai tinka kabinetui, namų bibliotekai arba svetainei.
Lentyna-sekcija gali atskirti vieną kambarį nuo kito, pavyzdžiui, prieškambarį nuo svetainės. Vieni lentynos skyreliai būna atviri, kiti – uždari iš abiejų pusių, treti – tik iš vienos pusės. Iš kokios medžiagos padaryta lentyna, nesvarbu. Daug svarbiau, kad jos spalva ir stilius derėtų prie viso kambario.
Tikriausiai nėra tokios virtuvės, kurioje nebūtų nė vienos lentynėlės. O ir dabartinių dizainerių sukurti indai taip traukia akis, kad juos slėpti spintelėje būtų tiesiog gaila. Kokias indų kompozicijas išdėlioti ant lentynų, pakužda šeimininkės skonis ir fantazija. Tik svarbu išlaikyti vientisą stilių. Šiuolaikinių, grakščių formų indų nederėtų dėti ant gremėzdiškų lentynų, jos turi būti lengvos.
Kas mėgsta kaimišką stilių, dažniausiai renkasi medines lentynas. Tokiose lentynose galima laikyti stilizuotas prieskonių dėžutes, molinius ar keraminius puodelius, vazas, ąsočius. Prie tokių daiktų labai tiks svyrantis kambarinis augalas.
Kad ir kokio stiliaus virtuvė būtų, prireikia lentynėlės kulinarijos knygoms susidėti. Tokia lentyna gali būti su stiklinėmis stumdomosiomis durimis. Patogu būtų ten pat laikyti ir į dėžutę sudėtus valgių receptus. Tai būtų tarsi savotiška biblioteka.
Lentynos su ratukais gali būti buto baldų dalis ir stovėti poilsio kampelyje, darbo ar vaikų kambaryje. Toks mobilus baldas labai patogus, kai bute nedaug vietos.
Valgomajame ar miegamajame pravers lentyna-komoda. Ji gali būti ir didelė, ir visai maža – tai lemia šeimininkų noras ir galimybės. Tokia lentyna padalijama į sekcijas, jose yra ištraukiami stalčiai. Jei lentyna-komoda bus pastatyta ten, kur valgoma, į jos stalčius bus dedamos staltiesės ir servetėlės, o į atviras lentynas – puodeliai, stiklinės. Pastatytos miegamajame priglaus skalbinius. Žinoma, jei tokia lentyna-komoda pakankamai didelė.
Baldas suteikia asmeniškumo
Roma Kaveckienė, architektė
Knygų lentynos tinka visuose kambariuose. Jos atlieka įvairias funkcijas ir yra tinkamos ne tik knygoms, bet ir nuotraukoms, žaislams, instrumentams, kitoms interjero detalėms laikyti.
Pagal tai, kokios knygos ir kas papildomai greta jų yra sudėta lentynose, žmonės dažnai sužino apie būsto savininką, jo pomėgius, vertybes, net gyvenimo būdą. Lentynos – ne tik vieta knygoms. Jos atlieka savotišką žmogaus saviraiškos ir prisistatymo funkciją. Šis baldas suteikia visai aplinkai asmeniškumo.
Lentynas atskiroms patalpoms reikėtų rinktis įvertinant kambario funkciją. Virtuvėje reikia atrasti vietos tokioms, kuriose po ranka būtų ir receptų knygos, ir arbata, kava bei saldumynų dėžutės. Darbo kambaryje žmonės stengiasi išdėstyti lentynas pagal savo profesiją ir pomėgius. Dailininkas lentynose greta įkvėpimą suteikiančių knygų išdėstys dažus, teptukus, o teisininkas visada norės po ranka turėti specializuotus žinynus ar profesinę literatūrą.
Žmogaus pomėgiai lems lentynų išdėstymą ir jų medžiagą: ar tai bus medis, medžio drožlių plokštės, stiklas, metalas. Medžiagiškumą dar lemia kambario paskirtis ir tai, ką, be knygų, jose rengiamasi laikyti.
Knygų lentynų nerekomenduočiau statyti prieškambaryje, prieangyje, ar kitose erdvėse, kur drėgna ir patenka vėjo gūsių iš lauko. Knygos vis dėlto reikalauja tam tikros aplinkos, todėl joms reikia privačios erdvės. Neverta knygų lentynų dėti ten, kur intensyvus judėjimas iš vienos patalpos į kitą, nes tokiu atveju knygą skaitantis ar vartantis žmogus tik taps trukdžiu visiems.
Tam, kad knygų lentyna būtų interjero detalė, o ne tik funkcinis baldas, reikia įdomaus dizaino, sukuriančio skulptūriškumą ar dekoratyvumą. Tam, kad atsirastų akcentą sukurianti išraiška, taip pat labai svarbi forma, spalvų gama bei knygų lentynos vieta konkrečioje erdvėje.
Pačios patvariausios yra medinės ir metalinės lentynos. Patogiausios ir praktiškiausios – medžio masyvo knygų lentynos. Jas bus lengviau valyti, jei bus padengtos laku.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Rudeniškos puošmenos: kaip prižiūrėti viržius, erikas ir bruknuoles?
Ieškantys nebrangios ir lengvai prižiūrimos spalvingos puošmenos namams pirmiausia į pirkinių vežimėlius dedasi viržius. Tačiau pirkėjai dairosi ir įvairovės – jų akis traukia ir pasirodžiusios grakščiosios erikos, i&sc...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...