- Vereta Rupeikaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvį architektą stebina Rusijos turtuolių skonis ir užmojai
Bokšteliai, kolonos, arkos, milžiniškos salės, baseinai, pirtys – be šių dalykų Rusijoje neįsivaizduojamas tradicinis prabangus namas. Nors lietuvį architektą Virginijų Juozaitį pasamdę rusai išsakė jau kiek kitokį požiūrį į prabangą, jų pageidavimai mums vis dar atrodytų nepriimtini. Reikalavimus būstui diktuoja skirtingas gyvenimo būdas. Rusai linkę namuose priimti svečius, rengti ištaigingus pobūvius, todėl jiems namai turi būti tarsi rūmai, pritaikyti linksmybėms.
Įsikurs vasarnamio vietoje
Architektas V.Juozaitis kas kelis mėnesius važinėja į Rusiją. Su jo pagalba Maskvos priemiestyje dygsta prabangus individualus gyvenamasis namas, o Sankt Peterburge kuriamas ištaigingo daugiabučio projektas. Architektui tenka triūsti dvigubai: vietos architektams ir užsakovams tenka įrodinėti, kaip išvengti neskoningų, nepraktiškų sprendimų.
"Jie kažkur pamatė mūsų projektuotą namą ir tada surado mūsų įmonę. Kubo formos namo šeimininkai patys norėjo, jie pasirinko vieną iš kelių variantų. Stengėmės siūlyti kuo modernesnius būstus, be įprastos rusiškos pompastikos", – pasakojo architektas apie pirmą pažintį su užsakove Rusijos verslininkų šeima.
Ši nusipirko nedidelį medinį namą priemiestyje ir jo vietoje sumanė pasistatyti 600 kv. m ploto būstą. Be to, šeimai reikalingas papildomas pastatas aptarnaujančiam personalui: automobilių vairuotojams, apsaugininkams, taip pat garažai. Vynui ir kitoms gėrybėms saugoti lietuvis architektas pasiūlė įsirengti žeminę. Užsakovai šią idėją mielai priėmė, mat pačiame name rūsio nebus.
Kavinėse nepuotauja
Rusų būste bus dvi pirtys, maždaug 30 kv. m ploto baseinas. Svetainė užims beveik visą pirmą aukštą. Visa tai, kaip patikslino architektas, skirta svečiams, ne šeimos poreikiams. Šeimininkai taip pat norėjo biliardo stalo, bet nuo jo architektui pavyko rusus atkalbėti.
"Mūsų nuomone, biliardui skirti klubai, kavinės. Apskritai pramogų nebūtina organizuoti savo namuose. Galbūt jiems per brangu linksmintis restoranuose, gal rusams paprotys švęsti namie pernelyg įsišaknijęs", – svarstė lietuvis.
Kita vertus, kaip spėjo pastebėti architektas, tam tikro sluoksnio žmonės Rusijoje susitikinėja tik privačiose erdvėse. Čia pat sprendžiami verslo ir kiti klausimai. "Ir man teko dalyvauti vakarėlyje, kuriame galėjau akis į akį bendrauti su Rusijos garsenybėmis, prie jų niekaip kitaip neprieičiau", – prisipažino V.Juozaitis.
Kadangi pobūvio dalyviai batų nesiauna, pirmame namo aukšte grindys bus iš atspariausios medžiagos – akmens. Architektas spėjo įsitikinti, kad pobūvių dalyviai nelaksto į lauką parūkyti, tad greta svetainės bus rūkomasis.
Verslininkų vaikai jau studentai, name jie gyvens tarsi atskiruose butuose: turės savo miegamuosius, darbo, vonios kambarius, drabužines.
Šį užsakymą V.Juozaitis vadina amžiaus statyba: namas statomas bemaž trejus metus, šiuo metu dedami langai. "Smagu tik tiek, kad daug statybinių medžiagų perka iš lietuvių", – pridūrė architektas.
Antrame aukšte, kur vien gyvenamosios patalpos, grindys bus iš natūralaus medžio. V.Juozaitis tikisi,kad interjere nebus kičo. Pasak jo, ant vienos ilgos sienos verslininkai numatę įrengti paveikslų galeriją. Jie lanko parodas ir jau renkasi būsimus eksponatus. Turi įsigiję ir antikvarinių, ir modernių kūrinių.
Požiūris nesutapo
Kodėl Rusijoje prabangūs namai dažniausiai įsivaizduojami kaip pilys, V.Juozaitis linkęs pirštu durti ne vien į užsakovus.
"Vadinamieji elitiniai architektai neprieinami, užsakovo nuomonės jie ne itin paiso: primygtinai siūlys tai, kas patiems gražu. Prie jų nusidriekusios ilgos klientų eilės, o paslaugų kainos kosminės", – pasakojo architektas.
Su kolegų iš Rusijos darbu jam teko susipažinti projektuojant daugiabutį namą Sankt Peterburge. Rusų architektų sumanymu, miesto centre stovintį istorinį pastatą ketinama nugriauti, palikti tik dvi fasadines sienas. Iš vidinio kiemo namas atrodys it naujas modernus statinys.
V.Juozaičio teigimu, anksčiau Rusijoje statant pastatus vadovautasi principu, ką noriu, tą darau. Tačiau per kelerius metus, pasak lietuvio architekto, padėtis pasikeitė, reikalavimai sugriežtėjo.
"Kai pamatė, kad vietos architektams nelabai išeina projektuoti istorinėje aplinkoje, kaip konsultantus pasamdė mus. Rusų architektai turi dogmas, jų neperkalbėsi. Mes stengiamės atsižvelgti į tai, ko nori užsakovas, esame patariamasis balsas", – pranašumus dėstė V.Juozaitis.
Vis dėlto daug sprendimų, kuriuos pasiūlė lietuviai, rusams netiko. "Mūsų fantazija lakesnė. Ant stogų numatėme apžvalgos aikšteles, balkonus. Jiems, pasirodo, to nereikia. Nežinau, ką siūlytų elitiniai Rusijos architektai, bet tie, su kuriais susidūrėme, į viską žiūrėjo labai konservatyviai", – apgailestavo V.Juozaitis.
Panaikino kolonas
Vidiniame kieme lietuviai architektai buvo suprojektavę šiuolaikišką fasadą, pirmuose aukštuose numatę terasas su želdynais. Rusai atsisakė žemę siekiančių vitrininių langų ir žalių kiemelių. V.Juozaitis stebėjosi: ištaigingas namas bus nuolat saugomas, tačiau būstai jame projektuojami taip, tarsi būsimi kaimynai bijotų vieni kitų. "Baimindamiesi vagysčių jie labai brangina statybą", – pasakojo kaunietis.
Minėtame daugiabutyje planuojant butus prisidėjo lietuviai. Patys būstai bus itin prabangūs, kai kurie per du aukštus, plotas sieks 400 kv. m.
"Mūsų supratimas apie butus visai kitoks. Jie pageidavo kavinės vien namo gyventojams. Teko išaiškinti, kad kavinė neišsilaikys. Estetiką irgi suvokia kitaip. Kambarius buvo išplanavę neatsižvelgdami į funkcionalumą, tarsi standartiniame daugiabutyje. Mes numatėme prabangos erdvių, laiptus, paaukštėjimus, įkomponavome židinius, išsaugojome senovinių detalių", – pasakojo architektas. Pasak jo, rusų architektai butuose buvo priplanavę kolonų.
Po pastatu turėtų būti įrengti dviejų aukštų automobilių garažai ypač dideliems automobiliams. "Mašinoms buvome parinkę liftus, į juos būtų tilpę išties didžiuliai automobiliai. Tačiau buvo pareikalauta tokių liftų, kad į juos tilptų kone šarvuočiai", – teigė pašnekovas.
Kada idėjos virs realybe, nežinia. Pasak V.Juozaičio, projektuojama jau apie metus, derinama labai lėtai.
Paklaustas, ar imtųsi naujų projektų Rusijoje, V.Juozaitis nesudvejojo. "Iš ko pragyvensi, jei nesiimsi? Be to, įdomu. Kad ir kaip ten būtų, rusai – atlapaširdžiai žmonės", – prisiminęs komandiruotes šypsojosi V.Juozaitis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Geriausios kalėdinių dovanų idėjos norintiems atsinaujinti namus
Artėjančios žiemos šventės atneša ne tik malonų laukimą, bet ir šiokį tokį chaosą, kurį neretai sukelia dovanų paieška. Šįkart siūlome dovanų idėjas tiems, kurie galbūt įsirenginėja naujus namus, o gal planu...
-
Mediniai šedevrai: mamos atminimui – ąžuolinė servetėlė2
Interjero dizaineris, medžio apdirbėjas Valdas Bručas – daugybės medžio darbų autorius. Meistro rankose gimsta puošybos, interjero detalės, baldai, tačiau labiausiai jį išgarsino nepaprastas dirbinys – iš ąžuolo &bdq...
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...