Vos gimusiam Kataro gyventojui – įspūdinga sąskaita banke

Artimųjų Rytų valstybėje Katare neišvysi po miestą besibastančių turistų grupių. Naftos turtinga Azijos šalis išdidžiai ignoruoja turizmo verslą. Tačiau svetimšaliams Kataras draugiškas.

Pragyvenimo lygis – pavydėtinas

Prie lietuvių, laukusių ekskursijos po dykumą, privažiavo "Toyota Land Cruiser". Už vairo sėdėjo vietinis Kataro gyventojas. Lietuvė verslininkė Reda Kondrotienė nusistebėjo: "Kodėl tu dirbi vairuotoju?"

Baltais nacionaliniais Kataro drabužiais apsirengęs vyras nusišypsojo: "Na... Hm... Aš vairuotoju nedirbu. Turiu kelis namus, jachtą, vilą Monake... Retkarčiais vežioti turistus po kopas – mano hobis... Esu iš šeicho giminės."

Katare vietiniai dirba tik vadovaujamąjį darbą. Jei, žinoma, to nori. Aukštu pragyvenimo lygiu garsėjančioje šalyje tarp maždaug milijono gyventojų – vos apie 400 tūkstančių katariečių.

Todėl gimusiam katariečiui iškart atidaroma banko sąskaita su įspūdinga suma. Kasmet 25 proc. naftos verslo pelno valdžia išdalija visiems tais metais gimusiems katariečiams.

Juodi darbai – ne vietiniams

"Jie daug investuoja į protus, mediciną, – Persijos įlankoje R.Kondrotienė lankėsi kartu su vyru Daniumi ir draugais medikais. – O juodus darbus dažniausiai dirba atvykėliai iš Indijos, Pakistano, Jordanijos, Egipto."

Turizmo neplėtojantys katariečiai patenkinti gyvenimu, todėl į jų šalį patekti nėra lengva. Reda šypsosi: ji su vyru "tapo" medikais ir su draugais atvyko į tarptautinę gydytojų konferenciją. Kataro viza išduodama iš anksto tiksliai numatytam dienų skaičiui.

Grįždami namo lietuviai pateko į nemalonią situaciją. "150 dolerių kainavusią vizą apsirikę mums išdavė keliomis dienomis trumpesnę, – pasakojo R.Kondrotienė. – Tik po derybų ir migracijos tarnybai pateiktų dokumentų apie konferencijos trukmę mes nemokėjome milžiniškos baudos."

Į muziejų – jachta

"Milžiniškų investicijų šalis", – paklausta, koks jai iš pirmo žvilgsnio pasirodė Kataras, pastebėjo kaunietė verslininkė.

2011 m. Katare vyks Azijos šalių olimpinės žaidynės, todėl šalyje sparčiai kyla daugybė naujų pastatų, statomi dangoraižiai, stadionai, kuriamos dirbtinės perlo formos salos.

"Atvažiavę matėme pradėtus autostrados tiesimo darbus, o po savaitės, jau rengdamiesi grįžti, negalėjome patikėti, kiek daug jie sugebėjo padaryti per 7 dienas!" – stebėjosi R.Kondrotienė.

Bandantys lygiuotis į Jungtinių Arabų Emyratų pasididžiavimą Dubajų Kataro gyventojai nesipuikuoja pompastika. Jų prabanga, pastebėjo lietuvė verslininkė, saikinga ir netviskanti auksu.

Tačiau prieš olimpines žaidynės Kataro sostinė Doha atrodys įspūdingai. Neseniai duris pravėrė dešimtis milijonų dolerių kainavęs nacionalinis muziejus, prie kurio galima ne tik privažiuoti, bet ir priplaukti jachta.

Šaligatvių šioje šalyje beveik nėra. Nes nėra pėsčiųjų. Net ir trumpą atstumą Kataro žmonės, svilinant 35 laipsnių karščiui, įveikia automobiliais.

Ekstremalus pasivažinėjimas

"Katare veikia tik dvi turizmo agentūros, siūlančios vos dvi ekskursijas, – pasakojo R.Kondrotienė. – Jie netrokšta į šalį įsileisti daugybės turistų, nes pelno iš turizmo Katare niekam nereikia. Jie patenkinti pragyvenimo lygiu. Mums negalėjo organizuoti net pasiplaukiojimo laivu. Tačiau ekstremalus pasivažinėjimas kopomis padarė įspūdį."

Lietuviai nustebo, kai paaiškėjo, kad po dykumos kopas juos vežios ne gidas, bet tiksliai sutartu laiku pasirodęs jaunas, su turizmu nesusijęs Kataro gyventojas – vilkintis nacionaliniais drabužiais, mokantis keturias kalbas, apsišvietęs ir kultūringas.

Prieš kelionę po smėlynus beveik dvigubai sumažinęs spaudimą padangose katarietis svečius panardino į ekstremalius pojūčius.

"Kai jis pakilo į didelės kopos viršūnę ir pasviręs beveik 90 laipsnių kampu staiga smigo žemyn, buvo baisu", – prisiminė R.Kondrotienė. Iš pradžių moterys klykė, melavo esančios nėščios, o juokdamasis katarietis visu garsu įjungė roko muziką. "Tačiau pajutę, kad jis itin profesionaliai valdo automobilį, atsipalaidavome ir pajutome adrenalino teikiamą malonumą", – pasakojo verslininkė.

R.Kondrotienė tikriausiai niekada nepamirš įspūdžio, kaip "Land Cruiser" nuo milžiniškos kopos lėkė žemyn tiesiai į ežerą. Padaręs neįtikimą viražą katarietis sustojo prie pat vandens. Ir tik grįždami atgal keliautojai pamatė aplamdytus smėlėtus automobilius, kuriems panašus triukas baigėsi liūdnai.

"Nelaimingų atsitikimų įvyksta gana dažnai, – pripažino lietuvius vežęs Kataro gyventojas. – Jei vairuotojas neįvertina savo galimybių, važiuoja techniškai netvarkingu automobiliu, pramoga neretai baigiasi nekaip."

Moterys nedengia veidų

Musulmoniškame Katare vis dar gyvuoja paprotys, leidžiantis vyrui turėti keturias žmonas, nors dabar ši tradicija reta.

R.Kondrotienė pastebėjo, kad Kataro vyrai labai gerbia moteris: "Elgiasi pagarbiai, kultūringai. Joms perka itališkus drabužius ar, tarkime, po 5 tūkst. eurų kainuojančias "Gucci" rankines. Priešingai nei kai kurie mūsų mano apie musulmonų gatvės papročius, viešojoje vietoje vietiniai nesikabinėja, nereplikuoja."

Juodai apsirengusios dailios katarietės neslepia savo veidų. Pamačius moterį aklinai uždengtu veidu galima spėti, kad tai – įspūdingu tiltu apsipirkti ar pailsėti į Katarą su vyru atvykusi viešnia iš Saudo Arabijos.

Vietiniai labai svetingi

Alkoholio Katare yra. Ne viešbučiuose, bet dviejuose airiško tipo baruose, šypsojosi R.Kondrotienė, teko pamatyti ir linksmų, apgirtusių vietinių.

Beje, dar apie gėrimus. Kartą vaikštinėdami pakrante lietuviai užsimanė atsigerti. Įėję pro atviras duris patogiai įsitaisė prie staliuko prieš didelį televizoriaus ekraną.

"Kavos", – paprašė. Du vyrai ir moteris pasisveikino, linktelėjo.

"O man – natūralių sulčių", – paprašė R.Kondrotienė.

"Kavos atnešime, – šypsojosi Kataro gyventojai. – Bet sulčių neturime, todėl prašome nusipirkti štai ten..."

Po akimirkos paaiškėjo, kad lietuviai atėjo ne į restoraną , o į privatų namą. Svetingi ir draugiški katariečiai nuramino, pasiūlė pailsėti ir pavaišino kava. Tiesa, sulčių R.Kondrotienei vis dėlto reikėjo nusipirkti.


Kainos įspūdingos

Katare brangu. Dviem pavalgyti jaukiame, gerame restorane kainuoja 100–150 dolerių (apie 250–375 Lt). Apie 50 dolerių (apytikriai 125 Lt) kainuoja geras čilietiško ar ispaniško vyno butelis. Alus – 6, natūralios sultys – 3, kava – 2 doleriai (apie 15, 7,5, 5 Lt).

Kelionė, įskaitant skrydį pirmyn ir atgal iš Vilniaus į Dohą per Amsterdamą, viešbutį, ekskursijas, maistą, vienam žmogui kainavo apie 8000 Lt.

Ekstremalus beveik dvi valandas trukęs pasivažinėjimas dykumos kopomis visureigiu "Land Cruiser" vienam žmogui kainavo 110 dolerių (apie 275 Lt).

Pasivažinėti visureigiais po dykumą, vakarėlis su vietine muzika, skani 7 valgių vakarienė su nealkoholiniais gėrimais, nakvynė beduinų palapinėje (lauko tualetas, be dušo) vienam asmeniui – 90 dolerių (apie 225 Lt).



NAUJAUSI KOMENTARAI

petras

petras portretas
manau musu valdzia pakankamai greitai sutvarkytu kataro ekonomika iki lietuvos lygio....

Saulius1

Saulius1 portretas
Je, išties įdomi šalis. Ir, panašu, protingai valdoma. Sėkmės katariečiams!

n.s.o.

n.s.o. portretas
reikia musu valdzios jie tada tikrai ismokintu juos kaip reik gyventi
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių