- Benas Brunalas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Apie būtinybę Lietuvai permąstyti šalies nacionalinio saugumo koncepciją prabilęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis kartoja – agresorė Rusija atsigauna ir šiuo metu sėkmingai telkia resursus kovai prieš Lietuvą bei NATO.
„Matome, kad Rusija karą pradėjo su 200 tūkst. kareivių, kurie buvo sutelkti prie Ukrainos. Šiandien Rusija turi (karių – ELTA) mažiausiai du kartus daugiau. Jų apie kariuomenės reformą paskelbti planai, panašu, atitinka tikrovę. Tai nėra jų tradicinė propaganda. Karinė reforma yra nukreipta prieš NATO ir mus“, – komentuodamas interviu Eltai išakytas mintis apie Lietuvai kylančias grėsmes teigė G. Landsbergis.
Pasak jo, kalbėti apie susvyravusį Lietuvos saugumą ir egzistencines grėsmes verčia situacijos neapibrėžtumas Ukrainos fronte.
„Gali būti, kad mes matysime pokyčius Ukrainoje. Aš visą laiką pabrėžiu, norėčiau klysti, būti neteisus. Norėčiau turėti galimybę ir sakyti: atsiprašau, situacija yra geresnė. Bet to gali nebūti“ – žurnalistams Seime teigė G. Landsbergis.
Rusijos nepavyksta sustabdyti
Ministras pripažino, kad jo įspėjimai skamba grėsmingai. Tačiau, pridūrė jis, „švelniau“ apibendrinti Lietuvai aktualiame geopolitiniame regione susiklosčiusios situacijos jis negali.
„Skambėjo taip, kaip yra. Niekaip kitaip švelniau pasakyti negalėčiau“, – teigė jis.
Skambėjo taip, kaip yra. Niekaip kitaip švelniau pasakyti negalėčiau.
„Geografiškai esame arčiausiai karo, istoriškai – esame patyrę tų pačių jėgų okupaciją. Nesustabdyta Rusija tęs savo kovą“, – argumentavo politikas, pridurdamas, kad jo manymu Rusijos taip ir nepavyko sustabdyti.
„Aš matau, kad jos nepavyksta sustabdyti“, – teigė G. Landsbergis.
Ragina Lietuvą permąstyti saugumo koncepciją
Konservatoriams vadovaujančio ministro teigimu, Lietuva privalo permąstyti savo saugumo koncepcijos gaires.
„Aš pakviesiu surasti sprendimą. Prieš metus aš gal pats tikėjau, kad situacija gali būti kitokia Ukrainoje (...). Ateina laikas, kada mes turime suprati, kad mūsų dvi kaimynės ne tik, kad nenugalėtos, bet jos turi galimybę atsistatyti ir tęsti savo kovą toliau. Klausimas, kas bus kitas taikinys“, – teigė politikas, pažymėdamas, kad Lietuva neturėtų kliautis vien 5-ojo NATO straipsnio garantijomis.
„Taip, mus gina 5-asis straipsnis, bet tai neturi būti mus apatijai paskatinantis veiksnys“, – teigė politikas.
„Mes privalome diskutuoti ir labai aiškiai paaiškinti, kad mokesčių pertvarka, kuri vyksta, nepaisant to, kad ji nesusilaukė labai didelio palaikymo, ji taip pat yra susijusi su mūsų nacionaliniu saugumu. Klausimas, ar mes galime susitelkti tam, kad galėtume finansuoti saugumą tiek, kad mes turėtume strateginį pokytį“, – aiškino G. Landsbergis.
Jo teigimu, privalu grįžti ir prie visuotinio šaukimo į kariuomenę idėjos.
„Visuotinio šaukimo idėja privalo būti diskutuojama ne abstrakčiai, kada nors, bet realiai. Ko tam reikia, kokių resursų, kokio sutelktumo. Klausimas iš ko mes tai finansuojame“, – sakė G. Landsbergis.
Politikas nesileido į opozicijos jau spėtas išsakyti pastabas, esą ministro išsakyti raginimai atrodo keistai. Kaip Eltai teigė Seimo mažumai priklausantys politikai, galima klausimą užduoti ir pačiam G. Landsbergiui: ką per pastaruosius metus padarė valdantieji, kad tokias grėsmes sumažintų.
Konservatorių lyderis į tokias pastabas nereagavo. Pasak jo, klausimus apie Lietuvai kylančias grėsmes jis kelia, nes turi atsakomybių ne tik kaip ministras ar partijos lyderis, bet ir kaip tėvas.
„Noriu, kad mano vaikai gyventų saugiai Lietuvoje“, – teigė jis pridurdamas, kad šiam lūkesčiui yra iškilusios rizikos.
Būgštavimus dėl situacijos išsakė interviu metu
Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis išskirtiniame interviu Eltai užsiminė apie būtinybę Lietuvai kuo greičiau įvertinti savo saugumo koncepciją. Pasak politiko, po Šaltojo karo sukonstruota pasaulio struktūra byra akyse, tačiau Lietuvoje apie iškilusias egzistencines grėsmes vis dar vengiama kalbėti.
„Aš negaliu pasakyti, kad mes esame šiandien pradėję diskusiją, kuri atlieptų realią geopolitinę padėtį už Lietuvos sienų. Nepaisant to, kad mes remiame Ukrainą ir tai yra vienas labiausiai valstybę vienijančių klausimų, mes nedrįsome iki galo pasakyti, kiek tiesiogiai tai yra susiję su mūsų saugumu“, – išskirtiniame interviu Eltai sakė G. Landsbergis.
„Aš manau, kad Lietuva privalo aktyviai galvoti apie saugumo koncepcijos ir saugumo piramidės, kuri pastatyta prieš 30 metų, pokyčius“, – laidoje „ELTA kampas“ akcentavo ministras.
Kalbėdamas apie Lietuvai ir rytiniam NATO flangui gręsiančias karines grėsmes, politikas pažymėjo, kad liko tik vienintelis nežinomasis – klausimas, kada tai atsitiks.
„Aš negaliu pasakyti, kada jis bus. Gal dešimtmetis, gal penkeri metai, gal keleri metai. Man yra labai sunku pasakyti. Bet laiko – tą tikrai jaučiu ir labai aiškiai suvokiu – galime turėti labai nedaug“, – teigė politikas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: daugiau priešų batai niekada nemindys Lietuvos žemės21
Šventinės salvės, iškilminga rikiuotė ir palaikymas Ukrainai – Lietuvoje paminėta kariuomenės diena. Karius ir žiūrovus sveikinęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė – virš Lietuvos kybant „tamsaus pavojaus i&...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
R. Motuzas nemano, kad K. Budriui reikėtų taikyti „atšalimo“ laikotarpį
Naujasis Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Remigijus Motuzas nesutinka su opozicijos teiginiais, esą į užsienio reikalų ministro postą kandidatuojančiam prezidento vyriausiajam patarėjui Kęstučiui Budriui turėtų būti taikomas &bdq...
-
EP paskirta P. Gražulio neliečiamybės klausimo pranešėja, pristatymas gali įvykti kitąmet4
Europos Parlamente (EP) paskirta pranešėja europarlamentaro Petro Gražulio neliečiamybės klausimui, jo pristatymas gali įvykti kitąmet. ...
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūnių susiti...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus8
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius159
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams22
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos11
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...