J. Bideno kalbos Vilniuje analizė ir atgarsiai: kas liko tarp eilučių?

  • Teksto dydis:

Trečiadienio vakarą ne tik lietuvius, bet ir pasaulį prikaustė Vilniaus universiteto (VU) kiemelyje pasakyta JAV prezidento Joe Bideno kalba.  Apie tai, kas pasakyta ir kas liko tarp eilučių, praneša LNK.

Žodis „Lietuva“ JAV prezidento kalboje nuskambėjo 12 kartų.

Pradžioje – apie Vilnių bei paraginimas Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai atsistoti, kai apie jį kalba. „Amerika niekada nepripažino Baltijos šalių okupacijos. Beje, turite gerą prezidentą“, – pagyrė J. Bidenas.

Tada apie NATO vienybę ir Rusijos agresiją.

„Nesvyruosime. Aš rimtai. Mūsų įsipareigojimas Ukrainai nesilpnės. Stovime už laisvę – šiandien, rytoj ir tiek, kiek reikės“, – tvirtai sakė JAV prezidentas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

J. Bidenas – tik antras istorijoje JAV prezidentas, atvykęs į Lietuvą. Praėjo daugiau nei 20 metų nuo George'o Bush'o, tuomet, greta stovėjusio Valdo Adamkaus žodžiais tariant, stipriausio Baltijos šalių advokato dėl narystės NATO. Kai V. Adamkus atvyko pasiklausyti ir šio Amerikos prezidento, minia jį pasitiko ovacijomis.

Kalba prasidėjo prieš 20 val., o žmonės į VU kiemą įleisti nuo 16 val. Plieskė saulė, du žmonės kieme nualpo.

Kiek žmonės laukė? „Mes kokias 3 valandas eilėj buvom. Ir čia dar valandą irgi pralaukėm, bet buvo verta,“ – teigė vilnietis Saulius.

Žiūrovai turėjo pereiti patikrą, kokia būna oro uoste. Draudžiama įsinešti net vėliavas. Mažas JAV, Lietuvos ir Ukrainos vėliavėles amerikiečiai išdalino vietoje.

Apie keturias valandas prie pakylos stovėjo ir Lietuvos ministrai: energetikos – Dainius Kreivys, kultūros – Simonas Kairys, susisiekimo – Marius Skuodis, taip pat Seimo vicepirmininkai. Tiek stovėjo ir Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas. O VIP ložėje, kurioje svečiai galėjo ateiti prieš pat kalbą, ne tik buvę ir esamas prezidentai, bet ir Kauno bei Šiaulių merai, Seimo komitetų pirmininkai. Taip sudėliojo amerikiečiai.

L. Balandžio nuotr.

„Pats šiek tiek nepatogiai jaučiausi. Na, bet teko pabūti“, – komentavo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

L. Kasčiūnas sakė, kad stipresnių žodžių, už nuskambėjusius prieš 20 metų, neišgirdo.

„Kas bus Lietuvos priešas, tas bus ir JAV priešas“, – pacitavo G. Bush'o žodžius L. Kasčiūnas.

„Bet tai turbūt liudija, kad mes jau tą etapą praėję. Tai liudija tai, kad mūsų laisvė ir valstybingumas jau yra tokiame etape, kad jis niekam nebekelia abejonių“, – pridėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis klausėsi į švarko kišenę įsidėjęs Ukrainos vėliavėlę.

„Klausiau ir ukrainiečio akimis, ir ausimis, ir širdimi“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.

Ir sakė, kad tikėjosi aiškesnių formuluočių.

„Na, jeigu taip labai pozityviai interpretuot – turėkit viltį, Vašingtone gal sutvarkysime jūsų reikalus. Bet to neišgirdau taip, kaip norėjau“, – pasidalijo Ž. Pavilionis.

Kitas NATO viršūnių susitikimas – Vašingtone. O į šio susitikimo, vykusio, cituojant CNN, buvusioje sovietų vasalinėje valstybėje, kuri suklestėjo dėl NATO, J. Bidenas gavo beveik viską, ko norėjo. Įtvirtino save kaip Aljansą išplėtusį lyderį. Kad Turkija nebeblokuotų Švedijos tapimo 32-ąja nare, J. Bideno administracija dirbo kelis mėnesius.

Ir nors Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atvažiavo su priekaištu, kad neva bloko atsisakymas Ukrainai pasiūlyti terminus yra absurdas, svarbiausias NATO lyderis J. Bidenas nuosekliai laikėsi savo pozicijos. Ukrainos narystė dabar reikštų pražūtingą eskalaciją. Tuščių lūkesčių nekėlė ir prieš Vilnių. Bet Kyjivui užtikrinta tolesnė ir dar didesnė parama.

Beje, ir J. Bideno kaklaraištis – Ukrainos spalvų.

Nesvyruosime. Aš rimtai. Mūsų įsipareigojimas Ukrainai nesilpnės. Stovime už laisvę – šiandien, rytoj ir tiek, kiek reikės.

„Kai Vladimiras Putinas ir jo teritorijų ir galios troškimas pradėjo brutalų karą prieš Ukrainą, jis tikėjo, kad NATO susiskaldys. Tikėjo, kad NATO nebeliks. Jis manė, kad mūsų vienybės nebeliks, kad po pirmo išbandymo mes sugriūsime. Jis manė, kad Vakarai yra bailūs, bet jis klydo“, – savo kalboje teigė J. Bidenas.

Anot Amerikos žiniasklaidos, čia J. Bidenui taip pat reikėjo priminti savo šalies mokesčių mokėtojams, kodėl jų milijardai ir toliau turi būti siunčiami į Kyjivą. Tai tampa jo naujos rinkimų kampanijos problema. Kaip ir dažnai pabrėžiamas amžius – 80 metų prezidentas praleido šalių lyderių vakarienę Prezidentūroje ir tai Amerikoje ir vėl atkreipė jo dėmesį į metus.

Viešumoje šiltas ir paprastas, bet už uždarų durų – nuožmus ir griežtas „dėdė Joe“ perrinkimo sieks kitą rudenį. Tad teoriškai tai buvo kreipimasis į Lietuvos žmones, bet realybėje – transliacija į Ameriką. Kalboje – ir kitos temos svarbios demokratų rinkėjui. Pavyzdžiui, klimato kaita.

„Gera kalba, akcentai Lietuvai. Ir šiaip tokia protinga, gera kalba“, – pakomentavo VU profesorius Vytautas Kasiulevičius.

Besistebintiems, kaip Amerikos lyderis sugeba 20 min. sklandžiai kalbėti neužmesdamas akies į lapus, atsakymas iš abiejų šonų – prezidento permatomuose sufleriuose tekstą gali matyti tik jį skaitantis asmuo.


Šiame straipsnyje: Joe BidenaskalbaVilniusNATOkaras UkrainojeLNK turinysJoe Bideno kalba

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių