- Vilmantas Venckūnas (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Sąjunga (ES) turi pagaliau laikytis vieningo požiūrio į saugumą ir nedelsiant stiprinti savo gynybos pramonę.
Taip jis rašė savo straipsnyje, kurį pirmadienį paskelbė vokiečių leidinys „FAZ“
„ES pagaliau turi laikytis vieningo požiūrio į saugumą, subalansuodama savo įsipareigojimus NATO, skatindama savo pramonės pajėgumus ir remdama valstybes nares, kurios yra labiausiai pažeidžiamos karinėms ir hibridinėms grėsmėms“, – teigė G. Nausėda.
„Turime priimti iššūkį, parodydami vienybę ir ambicijas, kurių reikia, norint užtikrinti Europos kaip pasaulinės veikėjos vietą. Laikas veikti dabar!“ – rašo prezidentas.
Anot jo, ES susiduria su iššūkiu žymiai padidinti savo karinį ir civilinį pasirengimą, nedelsiant sukurti stipresnę, atsparesnę ir tvarią gynybos pramonę.
„Kelias pirmyn yra pakankamai aiškus. Savo veiksmus turime grįsti pagrindiniais principais, tokiais kaip strateginis suderinamumas, tvirtos investicijos ir įtraukiantis bendradarbiavimas“, – dėstė prezidentas.
Didesnis finansavimas
Stiprinti Bendrijos saugumą G. Nausėda siūlo valstybėms narėms ryškiai padidinus finansavimą gynybai.
„Pirmiausia, kad pasiektume sėkmę, turime pakeisti nuolatinio nepakankamo finansavimo tendenciją, dėl kurios ES gynybos pramonės pajėgumai sumenko“, – teigė jis.
Anot prezidento, gynybos finansavimas, skiriant 3 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), turi valstybėms narėms tapti skiriamų lėšų saugumo sričiai „grindimis“.
G. Nausėda kalba, kad Lietuva pasirengusi rodyti pavyzdį, kuomet šiemet krašto apsaugai skirs 4 proc. BVP ir ketina pasiekti 6 proc. 2026–2030 metais.
Jis taip pat pažymi, kad Bendrija turėtų atlaidžiau žiūrėti į biudžeto deficitą, jei jis auga dėl sparčiau finansuojamos krašto apsaugos, ir nelaukti derybų dėl naujos daugiametės finansinės perspektyvos.
„Turime veikti dabar“, – teigė G. Nausėda.
Prezidento nuomone, Bendrija turėtų išplėsti saugumo finansavimo mechanizmus, įtraukiant Europos investicijų banko skolinimo politiką, ES gynybos obligacijas ir bendrą skolą.
Suderinamumas su NATO
Stiprindama savo gynybos pramonę, ES, anot G. Nausėdos, turi užtikrinti strateginį suderinamumą su NATO.
„Veikdami kaip vieninga jėga, esame stipresni ir geriau pasiruošę. Pastangų dubliavimas yra neproduktyvus“, – aiškino prezidentas.
Pasak jo, ES iniciatyvos gynybos srityje turi derėti su NATO strateginiais tikslais, vykdomais projektais ir Aljanso standartais.
G. Nausėda savo straipsnyje taip pat kalba apie glaudesnį ES bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis, Kanada, Jungtine Karalyste, Ukrainos gynybos pramonės įtraukimą į Bendrijos iniciatyvas.
Šalies vadovas taip pat mini siekį „iki minimumo sumažinti“ valstybių narių pažeidžiamumą, stiprinant jų pasirengimą atgrasyti ir reaguoti į grėsmes.
„Šiandien ES pafrontės valstybės prisiima didelę įprasto ir hibridinio spaudimo naštą. Šis disbalansas kelia papildomų grėsmių kolektyviniam saugumui“, – rašė prezidentas.
„Kai kenčia vienas, kenčia visi“, – pridūrė jis.
G. Nausėdos straipsnis pasirodė prezidentui viešint Briuselyje, kur neformaliame ES susitikime aptartas Bendrijos gynybos stiprinimas.
Bendrijos lyderiai susitinka darbą pradėjus į Baltuosius rūmus sugrįžusiam Jungtinių Valstijų prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui).
Jam sakant, kad NATO valstybės turėtų skirti 5 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai, kai kurios Europos šalys yra užsiminusios, kad tai būtų ekonominė našta, bet Aljanso rytiniame sparne esančios valstybės, tarp jų Lietuva, tokį tikslą vadina būtinybe.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kubilius: išsilaisviname ne tik iš sovietinės imperijos
Buvęs premjeras bei Lietuvos deleguotas už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius pabrėžia – Lietuvos prisijungimas prie Europos elektros tinklų yra antrasis žingsnis šalies nepriklausomybės nuo Rusijos kelyje, Lietuv...
-
Nausėda: netrukus atsiras naujų galimybių
Prezidentas Gitanas Nausėda paskelbė, kad Lietuva, Latvija ir Estija sėkmingai įvykdė sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais taip pasiekdamos energetinę nepriklausomybę. Šalies vadovas pabrėžia, kad žengus šį žin...
-
Nausėda apskundė sprendimą dėl jo dalyvavimo „Kitokiuose pasikalbėjimuose“
Prezidentas Gitanas Nausėda apskundė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą, kuriuo jo dalyvavimas laidoje „Kitokie pasikalbėjimai“ pripažintas paslėpta politine reklama. ...
-
Paluckas pavedė parengti kovos su antisemitizmu planą
Premjeras Gintautas Paluckas pavedė parengti planą, kaip kovoti su antisemitizmu ir nesantaikos kurstymu. ...
-
Lietuva atsijungė nuo Rusijos elektros – kas vyko užkulisiuose?
Lietuva, Latvija ir Estija pagaliau atsijungė nuo rusiškos elektros sistemos – vadinamojo BRELL žiedo. Anot „Litgrid“ vadovo, tai pavyko sklandžiai ir net šiek tiek anksčiau nei planuota. Baltijos šalys visos drauge p...
-
Ragina Pranckietį susilaikyti nuo žvėrelių verslui palankių teisės aktų rengimo
Seimo Etikos ir procedūrų komisija konstatavo, kad kailinių žvėrelių verslo finansinės paramos sulaukęs parlamentaras Viktoras Pranckietis, registravęs šiam verslui palankų teisės aktą, galėjo sumaišyti viešus ir privačius in...
-
„Tamsa ir chaosas“: atsijungimas nuo BRELL žiedo tapo Kremliaus propagandos taikiniu
Baltijos šalių atsijungimas nuo BRELL žiedo buvo palydėtas intensyvia Kremliaus propagandos kampanija. Kaip rodo tyrimų bendrovės „Mediaskopas“ duomenys, pastarosiomis dienomis Rusijos žiniasklaidoje itin suintensyvėjo pranešim...
-
Sveikatos apsaugos ministrė: situacija, švelniai tariant, nėra gera
Sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje nėra pasiruošusi karinėms, hibridinėms ir civilinėms grėsmėms, sako šią sritį gruodžio mėnesį kuruoti pradėjusi ministrė Marija Jakubauskienė. ...
-
Navickienė apskundė etikos sargų sprendimą dėl kelionės į Dubajų
Buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teismui apskundė praėjusių metų parlamento etikos sargų sprendimą, kad politikė pažeidė galiojančią tvarką, kai 2023-iaisiais apie kelionę į Dubajų neinformavo Seimo valdybos. ...
-
Paluckas: atsijungimas nuo BRELL žiedo stiprina Lietuvos energetinį saugumą
Baltijos valstybėms šeštadienį atsijungus nuo BRELL žiedo, Lietuvos premjeras Gintautas Paluckas tikina – šis žingsnis stiprina šalies energetinį saugumą ir užtikrina stabilumą. ...