- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, Leonardas Marcinkevičius, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Paulius Baltokas teigia, kad, Prezidentūros vertinimu, pandemija mokyklose yra valdoma tinkamai, todėl nėra jokio poreikio galvoti apie kontaktinio ugdymo atšaukimą. Šalies vadovo patarėjas taip pat akcentuoja, kad nors Vyriausybės sprendimas galimybių pasą taikyti ir vaikams nuo 12 metų kelia tam tikras grėsmes, tačiau, anot jo, yra prasmingas, siekiant ir toliau užtikrinti kontaktinį ugdymą.
„Mūsų akimis, pandemija mokyklose yra valdoma tinkamai. Kol kas tai yra rizikos ribų valdymas, tai sako ir ekspertai. Atostogos padėjo, kreivė mažėja, nematome jokio reikalo galvoti apie kontaktinio ugdymo atšaukimą. Kontaktinis ugdymas ir toliau išlieka prioritetas tiek švietimui, tiek, beje, turbūt ir mūsų normaliam gyvenimui ir ekonomikai“, – LRT radijui teigė P. Baltokas.
Prezidento patarėjas akcentuoja, kad siekiant užtikrinti kontaktinį ugdymą viena iš pagrindinių priemonių yra mokinių testavimas.
Jis taip pat įvertino ir trečiadienį Vyriausybės priimtą sprendimą nuo gruodžio 28 d. galimybių pasą taikyti ir vaikams nuo 12 metų. P. Baltoko teigimu, ši priemonė yra prasminga, siekiant užtikrinti kontaktinį ugdymą, tačiau kelia ir tam tikras grėsmes.
„Labai svarbu suprasti tai, kad mokyklose mokymosi rezultatai pandemijos metu buvo pablogėję, bet grįžo atgalios į normalų lygį, vertinant valstybinius brandos egzaminus. Tačiau psichologinė, emocinė ir fizinė vaikų sveikata, deja, ne. Ir siekiant įvesti štai šį mechanizmą kontaktinio ugdymo užtikrinimui, ypatingai svarbu įvertinti emocinę būklę, psichologinį vaikų klimatą tam, kad nepadarytume segregacijos ten, kur nereikia, tam, kad neduotume vaikams galimybės patyčioms“, – sakė P. Baltokas.
„Tai turi būti įvertintos šios grėsmės, bet šiaip iš principo priemonė, matyt, yra prasminga“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad trečiadienį į posėdį susirinkusi Vyriausybė priėmė sprendimą, kad nuo gruodžio 28 d. galimybių pasas bus reikalingas ir asmenims nuo 12 metų amžiaus. Iki šiol galimybių pasas buvo reikalingas nuo 16 metų.
Tačiau, sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, šio dokumento mokyklose nebus reikalaujama.
Palaiko planus atsisakyti jungtinių klasių
Šalies vadovo patarėjas Paulius Baltokas sako, kad Prezidentūra palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos planus mokyklose palaipsniui atsisakyti jungtinių klasių. Tačiau kartu jis pabrėžia, kad tokia mokyklų tinklo pertvarka nepakanka tik formaliai sujungti kelias švietimo įstaigas, bet pirmiausiai būtina orientuotis į mokinių pasiekimų nelygybės mažinimą.
„Valstybės kontrolė yra nurodžiusi, kad ten, kur yra jungtinės klasės, arba mažiau mokinių – mokymosi rezultatai yra prastesni. Dažniausiai. Turbūt čia yra pagrindinis tikslas: ne pats mokyklų jungimas ar nejungimas, uždarymas ar neuždarymas, bet mokymosi rezultatų skirtumų mažinimas“, – ketvirtadienį LRT radijui kalbėjo P. Baltokas.
Prezidentūros Švietimo, mokslo ir kultūros grupės patarėjas pabrėžė, kad skirstant šiai pertvarkai skirtas lėšas pagrindinis kriterijus neturėtų būti tiesiog mokyklų infrastruktūros renovacija, bet būtent siekis mažinti takoskyrą tarp vaikų pasiekimų.
„Tol, kol ten skirtos lėšos nenueis statyboms, dažymui, aplinkos gražinimui, bet realiai iškeltas pagrindinis kriterijus savivaldybėms savivaldybėms (nes savivaldybės priims galutinius sprendimus) bus mokymosi pasiekimų skirtumų mažinimas, tol tokia pertvarka turi tikslą“, – įsitikinęs jis.
„Jeigu pertvarkos tikslas atleisti vieną kitą mokyklos vadovą, tai tada turbūt didelės prasmės nėra“, – pridūrė prezidento patarėjas.
Jis taip pat akcentavo, kad formalus mokyklų sujungimas savaime neturėtų tapti šios pertvarkos tikslu.
„Jeigu mes tiesiog prijungsime mokyklą ir 60 vaikų ir toliau paliksime toje pačioje mokykloje su tokiais pačiais resursais, mes visi matyt puikiai suprantame, kad tai bus tik administracinis sujungimas“, – aiškino P. Baltokas.
ELTA primena, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija trečiadienį pristatė siūlomus pokyčius, tarp kurių yra planai laipsniškai atsisakyti jungtinių klasių, taip siekiant sumažinti ugdymo skirtumus tarp mokinių.
„Po konsultacijų pristatome svarbius pasiūlymus, kuriuos teiksime Vyriausybei. Tai yra mokyklų, vykdančių formaliojo ugdymo programas, tinklo kūrimo taisyklių pakeitimus“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Savo ruožtu švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius informavo, kad šiuo metu visoje Lietuvoje jungtinėse klasėse mokosi per 3700 vaikų.
„Šiandieną mes turime per 247 jungtines klases 1–4 klasėse ir per 120 jungtinių klasių 5–8 klasėse“, – teigė R. Skaudžius.
Viceministras spaudos konferencijoje pristatė ministerijos naujai parengtus siūlymus dėl jungtinių klasių.
„Siūloma, kad 5–8 klasėse apskritai nebūtų jungtinių klasių, galima būtų jungti tik po dvi gretimas klases pradiniame ugdyme, tai yra 1–4 klasėse“, – informavo viceministras.
R. Skaudžiaus teigimu, taip pat siūloma, kad mažesnės nei 8 vaikų klasės nebūtų finansuojamos. Ministerija gimnazinėms III-IV klasėms taip pat rekomenduoja, kad klases sudarytų ne mažiau nei 21 mokinys, kai šiuo metu leidžiama – 12. Siūloma, kad ši rekomendacija nuo 2024 metų taptų privaloma. Tuo metu nuo 2026–2027 metų, pagal ministerijos teikiamus siūlymus, būtų privaloma, kad III gimnazijų klases sudarytų ne mažiau nei 31 mokinys.
Taip pat siūloma, kad mokyklos, kuriose mokinių skaičius nesiekia 60, turėtų būti pertvarkomos į jungtines ir taptų jungtinių mokyklų dalimi.
Savo ruožtu J. Šiugždinienė detalizavo, kad šiuo metu Lietuvoje yra 10 savivaldybių, neturinčių jungtinių klasių.
Ministrė taip pat tikina, kad ministerijos parengti siūlymai Vyriausybei bus pateikti vėliausiai pirmadienį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūnių susiti...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus7
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius94
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams10
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos10
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?6
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...