- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seime šią savaitę svarstant pataisas, kuriomis perkeliant Europos Sąjungos direktyvą būtų įtvirtinamas draudimas diskriminuoti dėl pilietybės, iš Europos Sąjungos valstybės narės piliečio šeimos narių apibrėžimo išbraukti partneriai.
Seime 44 balsais „už“, 20 parlamentarų buvus „prieš“ ir 21 susilaikius pritarta tokiai „tvarkiečio“ Petro Gražulio pasiūlytai nuostatai, tad projektas pasikeitė iš esmės ir buvo grąžintas svarstyti į pagrindinį Žmogaus teisių komitetą. Komitetas P.Gražulio pasiūlymą rekomendavo atmesti.
Seimo narė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen perspėjo, kad atidėjus klausimą iki rudens Lietuvai gali būti pradėta pažeidimo procedūra, tačiau oponentai prieštaravo projekte minimam ES piliečio apibrėžimui, kuriame kaip šeimos nariai įvardijami ir partneriai.
„Kai dabar jau matome įstatymo projektą, atsirado viena labai didelė kontroversija. (...) Straipsnis iš esmės mums pritaiko privalomą ES piliečio šeimos narių apibrėžimą, tai ir Konstitucinis Teismas pasiklydo beaiškindamas. Mes iš esmės įtvirtiname nuostatą, kad šeimos nariais laikomi visi partneriai. Aš manau, kad tai iš tikrųjų negali būti toks reguliavimas“, – sakė konservatorius Rimantas Jonas Dagys.
„Mes matome tą bendrą tendenciją, kai tarsi šalutiniuose įstatymuose norima įtvirtinti tam tikras sąvokas, dėl kurių dar nesame priėję prie bendrų sutarimų. Jeigu dabar kalbame apie tai, kas yra šeima, kažkodėl norima prisidengiant tarsi visai nekaltu dalyku, kuriuo šiuo atveju sprendžiamos ar įdarbinimo, ar transporto problemos, būtent traktuoti, kad šeimos nariai – tai sutuoktiniai arba asmuo, kurio sudaryta registruotos partnerystės sutartis“, – pritarė „valstietis“ Povilas Urbšys.
V.Čmilytė-Nielsen argumentavo, kad siūlomas Lygių galimybių įstatymo projektas neįpareigoja Lietuvos registruoti partnerystę, o tik pripažinti partnerystę, kuri yra registruota šalyse, kur toks teisinis reguliavimas galioja, bet R.J.Dagys atsakydamas tvirtino, jog tai esą gudravimai.
„Mes patys galime nuspręsti, ir kitos direktyvos mums tos prievolės netaiko. Jeigu taip būtų, tai mes čia nesiginčytume dabar – jau seniai būtų partnerystė įteisinta. Jos nėra, yra gudravimai. Tai švelniausias žodis, ką aš galiu pasakyti“, – sakė konservatorius.
Socialdemokratas Algirdas Sysas savo ruožtu teigė, kad „kai kurie Seimo nariai pamatę žodį „partnerystė“ galvoja, kad jau dangus griūna, ir viskas, čia baigiasi Lietuva“.
„Mes svarstome adaptavimą Europos Sąjungos dokumentų. Ir piliečiams, kurie laisvai juda ir atvyko į Lietuvą, mes jiems primesime, na, neprimesime, bet reikalausime savo teisių. Šiuo atveju tai nekeičia mūsų Konstitucijos, mūsų įstatymų apie šeimą, kad vienos lyties, ir taip toliau, ir taip toliau. Tai pirmiausia yra taikoma ne Lietuvos piliečiams, o užsieniečiams“, – kalbėjo A.Sysas.
Liberalė Aušrinė Armonaitė situaciją, kai Seimas stabdo Vyriausybės skubiai priimti prašomas įstatymo pataisas, pavadino egzotiška.
„Išties yra ta egzotiška situacija, kurių vis daugėja, kai mes palaikome Vyriausybę akivaizdoje su jų valdančiąją dauguma. Vyriausybė prašė skubos tvarkos, valdantieji „valstiečiai“ sustabdė projektą“, – tvirtino A.Armonaitė.
Lygių galimybių įstatymo pataisas, kuriomis būtų įtvirtinamas draudimas diskriminuoti dėl pilietybės, Seimui yra pateikusi Vyriausybė. Pataisomis perkeliama direktyva, kad Europos Sąjungos piliečiai, besinaudojantys laisvo darbuotojų judėjimo teisėmis, ir jų šeimos nariai nebūtų diskriminuojami dėl pilietybės.
Ši direktyva taip pat taikoma Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiams ir jų šeimos nariams. Kaip nurodė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija projekto aiškinamajame rašte, ši direktyva jau prieš metus turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę.
Pagal direktyvą, Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiams bei jų šeimos nariams turi būti sudarytos tokios pat sąlygos naudotis socialinėmis ir mokesčių lengvatomis kaip ir Lietuvos piliečiams.
Šiuo metu įstatymai draudžia diskriminaciją lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos pagrindu.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dvi Europos Parlamento frakcijos skatina „Nemuno aušrą“ pašalinti iš koalicijos
Europos liaudies partijos ir „Atnaujinkime Europą“ frakcijos Europos Parlamente (EP) penktadienį išplatino pareiškimą, kuriuo ragina išmesti „Nemuno aušrą“ iš valdančiosios koalicijos. ...
-
T. V. Raskevičius sieks išlaikyti Laisvės partijos matomumą ir aktualumą
Naujasis Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad pagrindinė jo užduotis yra išlaikyti politinės jėgos matomumą ir aktualumą. ...
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius18
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje12
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis5
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką10
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai5
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina8
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...