- Augustas Stankevičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Komisija (EK) siekia didinti neteisėtų migrantų grąžinimą į kilmės šalis, sako Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Jo teigimu, ES prieglobsčio teise pagrįsta sistema „veikia tinkamai“, tačiau „nemažėja ir migrantų, kurie į ES teritoriją siekia patekti nelegaliai“.
Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ duomenis, pernai ES sienas neteisėtai kirto 330 tūkst. migrantų – 64 proc. daugiau nei 2021-aisiais, rašoma eurokomisaro biuro šeštadienį išplatintame pranešime.
„Šiuo metu į kilmės šalis ES valstybės sugeba grąžinti tik apie 20 proc. nelegalių migrantų, t.y. apie 70 tūkst. žmonių per metus. Viliuosi, kad šiai problemai spręsti pasitarnaus ir neseniai savo darbą pradėjusi ES gražinimų koordinatorė Mari Juritsch“, – teigė V. Sinkevičius.
„Tačiau to negana. Artimiausioje Vadovų Taryboje vadovai aptars ir kitas priemones nelegalios migracijos užkardymui ir grąžinimų efektyvumo didinimui. Tikiuosi, kad jie pritars EK siūlymams“, – pridūrė politikas.
V. Sinkevičius pažymėjo, kad Komisija yra pateikusi visą eilę pasiūlymų dėl ilgalaikių ir trumpalaikių priemonių – tarp jų ir naująjį Migracijos ir prieglobsčio paktą – skirtų ES kovai su nelegalia migracija, migrantų instrumentalizavimu bei kriminalinėmis grupuotėmis, kurios siekia pelnytis iš nelegalaus migrantų gabenimo.
Šiuo metu į kilmės šalis ES valstybės sugeba grąžinti tik apie 20 proc. nelegalių migrantų, t.y. apie 70 tūkst. žmonių per metus.
Pasak jo, EK siekia padėti ES valstybėms narėms geriau stebėti ir kontroliuoti ES išorines sienas, trumpinti prieglobsčio bei grąžinimo procedūras.
Lietuva savo išorinių sienų stebėjimo įrangai ir jų modernizavimui iki šiol yra gavusi apie 60 mln. ES lėšų.
EK tikisi, kad pavyks geriau suvaldyti ir antrinę migraciją ES viduje, kai nelegaliai į ES atvykę asmenys toliau neteisėtai keliauja iš vienos valstybės į kitą, tinkamai atliekant migrantų registravimą tam skirtose sistemose ir duomenų bazėse.
Biuro teigimu, siekiant užtikrinti nelegalios migracijos prevenciją ir grąžinimų efektyvumą, EK padeda valstybėms narėms palaikyti nuolatinį dialogą su kilmės ir tranzito šalimis Afrikoje ir kituose regionuose, skiria finansavimą trečiųjų šalių vystymuisi ir demokratinių procesų užtikrinimui.
„Dėl klimato kaitos, aplinkosaugos problemų, karinių konfliktų Europa ir toliau išliks patraukli migrantams. Spaudimas nemažės, todėl EK jau dabar imasi nelegalios migracijos prevencijos priemonių“, – sakė EK narys.
Šiuos klausimus šeštadienį jis aptarė su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) generolu Rustamu Liubajevu, lankydamasis Vilniaus pasienio rinktinės Gintaro Žagunio užkardoje.
Praėjusiais metais Lietuva susidūrė su neteisėtai į šalį iš Baltarusijos bandančių patekti užsieniečių antplūdžiu. Vilnius tai vadina hibridine ataka, į kurią atsakė ėmęs taikyti migrantų apgręžimo politiką.
Šalies pareigūnai taip pat siekia pakeisti teisės aktus, jog šie numatytų griežtesnes migracijos taisykles tokiais atvejais.
2021 metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų.
Didžioji dauguma šių žmonių iš Lietuvos pabėgo leidus jiems laisvai judėti.
Daugiau kaip tūkstantis neteisėtai atvykusių migrantų buvo sugrąžinti į kilmės šalis, dar maždaug pusantro šimto jų suteiktas prieglobstis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus rajono savivaldybė atnaujino administracijos struktūrą
Vilniaus rajono savivaldybė praneša, kad siekiant geriau atliepti šio rajono gyventojų lūkesčius ir teikti jiems kokybiškesnes paslaugas, nuo sausio 1 d. pradėjo veikti naujai suformuota administracijos struktūra. Kaip nurodo savival...
-
Poderskio sprendimai kelia klausimų STT: prisipažino klydęs, bet kai ką nutylėjo2
Aplinkos ministras Povilas Poderskis teigia, kad sprendimą atšaukti naujai suformuotą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) valdybą priėmė planuodamas pokyčius įmonės viduje. Politiko teigimu, įgyvendinus įmonės pertvarką, ši...
-
Svarstoma papildomus pinigus Seimo nariams dalinti kitaip
Seimo valdyba trečiadienį nutarė sudaryti darbo grupę, kuri peržiūrėtų parlamentinei veiklai skirtų lėšų reglamentavimą ir pateiktų siūlymus dėl efektyvesnio jų panaudojimo. ...
-
Širinskienė oficialiai pasitraukė iš „Nemuno aušros“ partijos1
Antradienį palikusi „aušriečių“ frakciją Seime, parlamento vicepirmininkė Agnė Širinskienė pasitraukė ir iš „Nemuno aušros“ partijos gretų. ...
-
Olekas: JAV sprendimas rodo, kad Gabrieliaus Landsbergio politika nedavė vaisių44
Trečiadienį portalas 15min paskelbė, kad JAV, siekdamos užtikrinti, jog dirbtinio intelekto vystymui naudojami lustai nepatektų į Kiniją ar Rusiją, ribos jų eksportą visoms valstybėms, išskyrus 18 artimiausių partnerių, kurių gretose Lietu...
-
Olekas apie situaciją dėl „Nemuno aušros“: detalėse velnias glūdi7
Seimo vicepirmininkas, socialdemokratas Juozas Olekas nemato pagrindo, kodėl Remigijaus Žemaitaičio vedama partija „Nemuno aušra“ turėtų trauktis iš centro-kairės valdančiosios koalicijos. Anot politiko, „aušrieči...
-
Naujoji ministrė tęs sukritikuotą A. Dulkio sveikatos reformą7
Nepaisant ankstesnės socialdemokratų kritikos pokyčiams, naujoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada tęsti buvusios vadovybės inicijuotą reformą. ...
-
Krašto apsaugos ministrė Hagoje aptars povandeninės infrastruktūros saugumą6
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė trečiadienį lankosi Hagoje, kur aptars povandeninės infrastruktūros, Baltijos jūros saugumą. ...
-
Budrys: Lietuva neatmeta galimybės siųsti karių Kyjivui, jeigu jų būtų prašoma
Kyjivui paprašius Ukrainoje dislokuoti kai kurių Vakarų šalių, tame tarpe ir Lietuvos karius, šiuo klausimu būtų kalbamasi su sąjungininkais ir Lietuvos vėliava ten būtų, sako užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. ...
-
Širinskienė: pakankamai realiai vertinu Žemaitaičio ultimatumą išeiti iš koalicijos8
Prie Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ prisijungusi Seimo vicepirmininkė Agnė Širinskienė mano, jog buvusio bendražygio, „Nemuno aušros“ pirmininko dar prieš šventes iškelti ultimatumai dėl g...