- Saulius Jakučionis (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valstybės kontrolei (VK) paskelbus apie planuojamus šių metų auditus, valdantieji „aušriečiai“ sako besitikintys auditorių dėmesio „Ignitis grupei“ bei nacionaliniam transliuotojui LRT, tačiau neatmeta galimybės Seimo nutarimu įpareigoti atlikti pilną šių įstaigų veiklos auditą.
VK praėjusią savaitę pranešė, kad 2025 metais numato baigti ir pristatyti 32, taip pat šiemet pradėti 26 naujus auditus ir vertinimus. Pastarųjų rezultatai bus pateikti 2026 metais.
Aukščiausioji Lietuvos valstybinio audito institucija nurodė, kad besirinkdama auditų ir vertinimų temas ypatingą dėmesį skyrė nacionaliniam saugumui ir gynybai, sveikatos paslaugų prieinamumui ir švietimui, inovacijoms bei technologinei pažangai, tvariam ir subalansuotam šalies biudžeto sudarymui.
„Planuojant būsimų auditų ir vertinimų temas, remiamasi nuolatiniu ir nuosekliu viešojo sektoriaus stebėjimu, duomenų analize, aktyviu bendradarbiavimu su įvairiomis visuomenės grupėmis ir institucijomis“, – pranešime spaudai cituojamas valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.
„Atsižvelgiama į šalies strateginius prioritetus, geopolitinius iššūkius ir rizikas, susijusias su valdomų išteklių dydžiu ir jų naudojimo efektyvumu“, – pridūrė jis.
„Norisi visko iš karto“
„Nemuno aušros“ atstovo Artūro Skardžiaus vadovaujamas Seimo Audito komitetas gruodį Valstybės kontrolei siūlė šiemet pradėti LRT ir valstybės kontroliuojamos energetikos grupės „Ignitis grupė“ veiklos auditus, tačiau šių patikrinimų institucijos metiniame veiklos plane nėra.
LRT politikai norėtų audituoti siekiant išsiaiškinti, ar transliuotojas efektyviai leidžia lėšas, ypač samdant turinio kūrėjus iš išorės. Šiemet jo biudžetas augo maždaug 7 mln. eurų iki beveik 80 mln. eurų.
Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos biudžetas apskaičiuojamas automatiškai pagal valstybės gautas pajamas iš gyventojų pajamų mokesčio ir akcizo.
„Ignitis grupės“ veiklos auditą siūlyta atlikti daliai politikų abejojant, ar valstybės valdoma įmonė skiria pakankamai dėmesio užtikrinti elektros generacijai Lietuvoje ir ar tinkamai naudoja perduotą turtą, reikalingą vasarį planuojamai elektros tinklų sinchronizacijai su Vakarų Europa.
„Valstybės kontrolės veiklos plane yra punktai, po kuriais gali papulti tam tikrų LRT ir „Ignitis“ veiklų patikrinimai, bet tai nėra auditai tomis apimtimis, kurias rekomendavo ir siūlė Audito komitetas“, – BNS sakė A. Skardžius.
„Mums, kaip politikams, norisi visko iš karto, bet Valstybės kontrolė siūlo eiti nuosekliai ir galbūt pradėti pilnus veiklos auditus 2026 metais. Todėl tai, kas vyks šiemet, būtų pirmas etapas. Taip, kad mūsų rekomendacijos būtų ignoruojamos visai, taip nėra“, – pridūrė jis.
Mums, kaip politikams, norisi visko iš karto.
Valstybės kontrolė šiemet ketina įvertinti medijų ir informacinio raštingumo ugdymą Lietuvoje. Veiklos plane rašoma, kad „vertinsime (...) nacionalinio transliuotojo ir kitų šioje srityje veikiančių institucijų vaidmenis stiprinant Lietuvos Respublikos nepriklausomybę ir demokratiją, visuomenės moralę ir pilietiškumą, veiklų finansavimo apimtis, ugdytojų kompetencijas ir ugdymo veiklų rezultatus“.
VK šiemet taip pat ketina pradėti auditą „Energijos vartojimo efektyvumo tikslų pasiekimas“.
Tiria problematiką, ne institucijas
Valstybės kontrolė nurodė, kad planuojant būsimus auditus metiniame veiklos plane jie yra įvardinti ne pagal konkrečias institucijas, o pagal sritis, temas ar problematiką.
„2025 metų plane VI skyriuje rasite stebimų rizikų skiltį, kuri atspindi mūsų atliekamus tyrimus ir yra tiesiogiai susiję su jūsų užklausoje minimomis institucijomis“, – BNS pateiktame atsakyme nurodė institucija.
„Pavyzdžiui, be suplanuoto Energijos vartojimo efektyvumo audito yra Viešojo valdymo institucinės sąrangos efektyvumo ir Valstybės valdomų įmonių veiklos reguliavimo stebėsena“, – teigia Valstybės kontrolė.
„Nacionalinio transliuotojo vaidmuo bus svarbus nagrinėjant Medijų ir informacinio raštingumo ugdymo Lietuvoje temą“, – tvirtino įstaiga.
Valstybės kontrolė pabrėžė, kad metinis veiklos planas yra dinamiškas dokumentas, kuris gali būti koreguojamas metų eigoje, atsižvelgiant į naujai išryškėjusias aktualijas, reikalaujančias operatyvaus nagrinėjimo.
Institucija nurodė, kad audito komiteto ir kiti gauti siūlymai ir rekomendacijos nėra tiesiogiai įtraukiami kaip auditai į planą, tačiau jie kruopščiai analizuojami.
„Siekdami užtikrinti kokybę ir įvertinti, ką galima išspręsti audito metodais, renkame papildomą informaciją apie pateiktas temas ir rizikas. Tai padeda priimti pagrįstus sprendimus dėl tolimesnių veiksmų“, – teigiama atsakyme.
„Kaip nepriklausoma aukščiausioji audito institucija, turime pareigą pasirinkti tinkamiausius audito tipus ir metodus, kad išteklių naudojimas būtų efektyvus, o auditas – pagrįstas ir kuriantis pridėtinę vertę Lietuvai“, – teigė Valstybės kontrolė.
Svarsto įpareigoti Seimo nutarimu
Parlamentas turi galimybę pavesti Valstybės kontrolei atlikti auditą, nenumatytą įstaigos metiniame veiklos plane. Tam reikia priimti Seimo nutarimą.
„Mes pasirengę teikti tokį nutarimo projektą, tik reikia politinės valios ir sutarimo valdančiojoje koalicijoje“, – BNS sakė A. Skardžius.
„Jeigu mūsų koalicijos vadovybė nuspręstų, kad reikalingi konkretūs įpareigojimai, tai niekada nevėlu, prasidėjus Seimo pavasario sesijai galime teikti projektą“, – kalbėjo jis.
„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis kol kas neatsako, ar sieks sutelkti paramą koalicijoje Seimo nutarimui priimti.
„Žiūrėsime kovo mėnesį, kokia apimtimi Valstybės kontrolė vykdys tai, ką suplanavo. Jeigu netenkins, gali būti, kad bus Seimo nutarimas“, – BNS teigė politikas.
Seimo Audito komiteto narė socialdemokratė Roma Janušonienė BNS sakė, kad apie galimybes registruoti Seimo nutarimo projektą šią savaitę tarsis su komiteto kolegomis.
„Šiuo metu dar nesikalbėjome, bet šią savaitę turėsime komiteto posėdį ir tikrai padiskutuosime“, – teigė politikė.
Ji nurodė palaikanti ketinimus atlikti tiek LRT, tiek „Ignitis grupės“ auditą, tačiau sakė su Socialdemokratų frakcijos atstovais Seime dar nekalbėjusi, ar nutarimo projektas su įpareigojimu valstybės kontrolei sulauktų palaikymo.
LRT pernai yra sakiusi, kad „aušriečių“ pasisakymai apie transliuotojo auditą kelia pavojų „stabiliai visuomeninio transliuotojo veiklai ir nepriklausomumui ypač sudėtingu geopolitiniu metu“
Seimo pavasario sesija prasideda kovo 10 dieną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Budrys: Lietuva neatmeta galimybės siųsti karių Kyjivui, jeigu jų būtų prašoma
Kyjivui paprašius Ukrainoje dislokuoti kai kurių Vakarų šalių, tame tarpe ir Lietuvos karius, šiuo klausimu būtų kalbamasi su sąjungininkais ir Lietuvos vėliava ten būtų, sako užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. ...
-
Širinskienė: pakankamai realiai vertinu Žemaitaičio ultimatumą išeiti iš koalicijos6
Prie Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ prisijungusi Seimo vicepirmininkė Agnė Širinskienė mano, jog buvusio bendražygio, „Nemuno aušros“ pirmininko dar prieš šventes iškelti ultimatumai dėl g...
-
Seimas baigė pratęstą rudens sesiją
Seimas antradienį baigė pratęstą rudens sesiją. ...
-
Seimas priėmė rezoliuciją dėl Holokausto atminimo stiprinimo ir kovos su antisemitizmu4
Seimas antradienį pritarė rezoliucijai, kuria paminėjo svarbias Holokausto atminimo dienas ir įtvirtino įsipareigojimą kovoti su antisemitizmu, ksenofobija ir kitomis neapykantos formomis. ...
-
Trumpo inauguracijoje Lietuvos vadovai nedalyvaus3
Kitą savaitę vyksiančioje išrinktojo Jungtinių Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) inauguracijoje Lietuvos vadovai nedalyvaus. ...
-
Skvernelis: laisvadienio lapkričio 2-ąją gali nebelikti12
Į šventinių dienų sąrašą Sausio 13-ąją įtraukti siūlantis Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad šiuo klausimu pirmiausia derėtų rasti bendrą parlamentarų sutarimą. Visgi, anot valdančiajai daugumai priklausančios...
-
Budrys: Pekinui būtų naivu tikėtis iš mūsų politinių nuolaidų dėl ambasados2
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Pekinui būtų naivu tikėtis politinių nuolaidų dėl ambasados Lietuvoje atkūrimo. ...
-
Seime – siūlymas išbraukti vieną nedarbo dieną
Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui pasiūlius į šventinių dienų sąrašą įtraukti Laisvės gynėjų dieną, Seimo liberalai nusitaikė į gegužės 1-ąją švenčiamą Tarptautinę darbo dieną. ...
-
Šimonytė „Teltonikos“ vadovo pareiškimus įvertino labai kategoriškai: girdėjau, jis religingas35
„Teltonikos“ įkūrėjui Arvydui Paukščiui užsimenant apie galimus buvusios Vyriausybės bandymus kenkti jo įmonių grupei, kadenciją baigusi premjerė Ingrida Šimonytė tikina – verslininko insinuacijos yra melas. Konservat...
-
Adamkaus medikai iš klinikų dar nepaleidžia
Buvęs Lietuvos vadovas Valdas Adamkus artimiausias dienas dar praleis Santaros klinikose, kur bus stebima jo sveikatos būklė, antradienį pranešė ligoninės administracija. ...