Į tikslą - be atokvėpio

Dar net nespėjus parengti apkaltos teksto, konservatorių lyderis neabejoja jos sėkme ir jau ragina galvoti apie naują šalies vadovą

Dar net nespėjus parengti apkaltos teksto, konservatorių lyderis neabejoja jos sėkme ir jau ragina galvoti apie naują šalies vadovą

Opozicinės Tėvynės sąjungos - konservatorių lyderis Andrius Kubilius tikina, kad apkalta Prezidentui Rolandui Paksui yra neišvengiama ir tikriausiai bus sėkminga, todėl jis jau dabar ragina partijas pradėti kalbėtis tarpusavy apie naują kandidatą į prezidentus.

Tekstą ketinama parengti iki ketvirtadienio

Liberalcentristas Raimundas Šukys vakar patvirtino, jog apkaltos Prezidentui Rolandui Paksui tekstą ketinama parengti iki ketvirtadienio. Tuomet bus pradėti rinkti ir apkaltą remiančių parlamentarų parašai.

Anksčiau buvo tikėtasi, jog apkaltos tekstas bus parengtas jau vakar, tačiau to nepavyko padaryti dėl didelių darbo apimčių ir gausios medžiagos.

“Pasiūlymus gaunu ne tik raštu, bet ir SMS žinutėmis”, - sakė R.Šukys, kuris yra vienas darbo grupės, rengiančios apkaltos dokumentus, narys.

Kaltins pagal visus tris punktus

Siūlyme inicijuoti apkaltą turi būti nurodytas konkretus asmuo, jam formuluojamas kaltinimas, argumentai, svarbiausi faktai, įrodymai ar jų šaltiniai.

Praėjusią savaitę darbo grupė preliminariai nusprendė, jog apkalta Prezidentui gali būti inicijuota pagal visus tris Konstitucijoje ir įstatymuose numatytus punktus - šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, priesaikos sulaužymą bei įtarimą padarius nusikaltimą.

Darbo grupė remiasi praėjusią savaitę Seimo patvirtintomis parlamentinės tyrimo komisijos išvadomis, kurios teigė, jog Prezidentas R.Paksas “buvo ir yra pažeidžiamas”, ir tai sudaro grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Stengsis surinkti kuo daugiau parašų

Pasak A.Kubiliaus, kuris susilaukė aštrios oponentų kritikos, kai laikinajai Seimo komisijai vos pradėjus darbą paskubėjo paskelbti savo išvadas dėl R.Pakso kaltumo šiame skandale, partijos turi susitarti dėl bendro visuomenės žaizdas gydančio kandidato ir pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl demokratijos perspektyvų. Konservatorių lyderio manymu, “visi tie, kurie turi politinį svorį ar moralinį autoritetą” jau paragino Prezidentą atsistatydinti, ir apkalta tampa vienintele ir neišvengiama procedūra.

A.Kubilius tikisi, jog apkaltos iniciatyvą pasirašys 85 Seimo nariai.

Apkaltai pradėti užtektų mažiau parašų - 36, tačiau jų siekiama surinkti kuo daugiau, kad būtų nedviprasmiškai parodyta parlamento valia užbaigti apkaltą iki galo. Kad Prezidentas būtų atstatydintas, už jo apkaltą turi balsuoti 85 parlamentarai. Iš viso Seime yra 141 narys, 4 vietos yra laisvos.

Siūlo ieškoti nepartinio kandidato

Konservatorių lyderis mano, jog net ir nušalintas nuo pareigų R.Paksas vis dėlto bandys dalyvauti Prezidento rinkimuose.

Tačiau, anot jo, naujasis Prezidentas turi būti visų pirma visuomenės “žaizdas gydantis Prezidentas”.

“Būtų gerai, kad visos rimtosios partijos sutartų, kad šių rinkimų nereikia paversti dar vieneriomis rinkimų rungtynėmis, kurios dar labiau gilintų šį skausmingą visuomenės konfliktą. Geriausia būtų, jeigu šios partijos sutartų paremti vieną kandidatą, be abejo, geriausiai būtų nepartinį ir galintį geriausia eiti Prezidento pareigas. Aš manau, jog tokių kandidatų Lietuvoje tikrai yra daug”, - sakė A.Kubilius.

Ekspremjerė - už dialogą su Prezidentu

Tuo tarpu Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų frakcijos seniūnė Kazimiera Prunskienė pažymėjo, jog Prezidento “atsistatydinimas ar atstatydinimas nėra geriausia išeitis iš situacijos”. Pasak jos, tai tik “sukeltų ilgesnes neigiamas pasekmes Prezidento institucijai”.

Ji paragino Seimo frakcijos narius pradėti dialogą su Prezidentu ir pakviesti jį į susitikimus į Seimą, “taip kiekvienam susidarant asmeninę nuomonę apie Prezidentą”.

Dialogui su Prezidentu R.Paksu pritarė ir A.Kubilius, tačiau pažymėjo, jog toks dialogas gali būti tik “dėl Prezidentūros krizės išsprendimo, o ne dėl bandymų užtęsti ją”.

“Dialogas, be abejo, yra galimas, tačiau ne dėl to, kaip pratęsti krizę, bet dėl išeities”, - sakė jis.

Siūlymai po siūlymų

Vakar A.Kubilius vėl paragino Prezidentą imtis “racionalių žingsnių” ir atsistatydinti.

“Padarius vieną racionalų žingsnį - atšaukti vizitą į JAV, reikia padaryti kitą racionalų žingsnį - atsistatydinti”, - pažymėjo A.Kubilius.

Pasak jo, “Lietuvai būtų geriausia, jeigu Prezidentas rastų savyje drąsos padaryti vienintelį teisingą sprendimą - atsistatydinti. Jeigu jis to nedaro, mes galime galvoti, jog kažkas jam neleidžia to daryti”.

Vienas valdančiosios Lietuvos socialdemokratų lyderių Seimo vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis taip pat pažymėjo, jog “protingas žingsnis” Prezidentui būtų atsistatydinti ir eiti į kitus rinkimus pasitikrinti pasitikėjimo.

V.Andriukaitis teigiamai įvertino K.Prunskienės siūlomą dialogą su Prezidentu, bet pažymėjo, jog toks pasiūlymas turėtų būti pateiktas paties R.Pakso.

Neturi savo kandidato?

Praėjusią savaitę Paryžiuje surengtame į ES stojančių valstybių parlamentų atstovų pasitarime dalyvavęs V.Andriukaitis pažymėjo, jog R.Pakso autoritetas Prancūzijoje yra “ženkliai kritęs”.

Savo ruožtu Seimo Pirmininko pavaduotojas teigė, jog per visą prezidentavimo laikotarpį R.Paksas nevedė jokio dialogo nei su Seimu, nei su politinėmis partijomis, išskyrus su jo įkurta Liberalų demokratų partija ir galimais jos sąjungininkais kituose Seimo rinkimuose.

“Jis iš tikrųjų pavertė Prezidentūrą liberalų demokratų rinkimų štabu”, - teigė V.Andriukaitis.

Tačiau jis skeptiškai įvertino A.Kubiliaus pasiūlymą susitarti dėl bendro nepartinio kandidato į prezidentus, jeigu būtų surengti pirmalaikiai rinkimai.

“Situacija nėra tokia, jog reikėtų formuoti kažkokį nacionalinį frontą. Matyt, konservatoriai neturi stipraus kandidato”, - sakė V.Andriukaitis.

BNS, KD inf.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių