Jaunuolių idėja nustebino pasaulį: fantastiškas jausmas padaryti tai, ko niekas kitas nepadarė

Iš mokyklos suolo – į nuosavą verslą. Eligijus Girdenis ir Damiras Samarinas sukūrė pirmąjį pasaulyje stalo žaidimą akliesiems ir silpnaregiams

Idėja gimė mokykloje

„Mes buvome klasiokais nuo penktos iki aštuntos klasės. Nuo devintos klasės perėjome į kitą mokyklą ir pradėjome mokytis paralelinėse klasėse. Be to, mes esame vienos bažnyčios nariai, o mūsų tėvai bendrauja jau daugybę metų. Juokaujame, kad esame pažįstami jau nuo tada, kai dar nebuvome gimę“, – pokalbį pradėjo geriausi draugai, o dabar ir verslo partneriai E. Girdenis ir D. Samarinas.

Nors dabar dažnas savo susitikimų neįsivaizduoja be žaidimų, nei Girdenių, nei Samarinų šeimos susitikusios ant stalų neskleidė kartoninių lentų, nemėtė kauliukų. Nenuostabu, kad stalo žaidimai niekada nebuvo Eligijaus ir Damiro mėgiamiausia laiko leidimo forma. Todėl kai vienuoliktoje klasėje, verslumo pamokoje jiedu išgirdo užduotį sukurti stalo žaidimą, šiek tiek sutriko.

„Užduotis pasirodė ne mūsų. Nežinojome, ką galvoti, kuo remtis. Tada Eligijus pasiūlė daryti ką nors tokio, ko dar niekas nematė, ko nerasi ir nenusipirksi atėjęs į parduotuvę, – pirmoji mintis, anot D. Samarino, atėjusi į galvą, buvo žaidimas, skirtas asmenims su negalią. – Pradžioje galvojome apie kurčiuosius ir neprigirdinčiuosius, tačiau supratome, kad gestų kalba kiekvienoje šalyje skiriasi, o Brailio raštas – mažiau.“

Taip prasidėjo kelias į žaidimą „Brailing“, skirtą akliesiems, silnaregiams ir matantiems žmonėms.

„Pamokoje pristatėme, kaip žaidimas turėtų atrodyti. Gavome dešimtukus ir paprasčiausiai palikome idėją. Smegenys sakė, kad vaizdas skaidrėse geresnis, o realiai įgyvendinti idėją sunkiai pavyks“, – pradžią prisiminė E. Girdenis.

Medžiaga: žaidimas pagamintas iš plastiko, todėl yra patvaresnis. E. Girdenio ir D. Samarino asmeninio archyvo nuotr.

Tarptautinis pripažinimas

Likimas vaikinams neleido nuleisti rankų. Likus porai dienų iki Mažeikių verslininkų viešnagės mokykloje, Eligijus ir Damiras sulaukė mokytojo pasiūlymo svečiams pristatyti savo žaidimo idėją.

„Perdarėme skaidres, paruošėme naują pristatymą, tik stovėjome strategiškai nepatogioje vietoje – pačiame gale. Tai iš septynių verslininkų iki mūsų atėjo gal du, trys“, – to, anot E. Girdenio, pakako.

Sulaukę palaikymo iš vienos verslininkės, draugai suprato, kad jų idėja turi ateitį. Patvirtinimo, kad eina teisinga linkme, Eligijus ir Damiras sulaukė ir iš Mažeikių akluosius ir silpnaregius vienijančios bendruomenės. Jaunuoliai domėjosi, kokius žaidimus žaidžia regos negalią turintys žmonės, ko pasigenda ir kaip vertina jų stalo žaidimo idėją.

„Nuolatiniai susitikimai su neregiais ir silpnaregiais, kiekvienos žaidimo detalės vystymas drauge, buvo nepaprasta kelionė“, – D. Samarinas džiaugėsi, kad per trumpą laiką bendruomenė tapo antrąja šeima, padėjusia išeiti ir į tarptautinius vandenis.

Sužinoję apie „Junior Achievement“ renginį Vilniuje, kur varžosi stipriausios komandos, panoro išbandyti savo jėgas. Nors registracija jau buvo pasibaigusi, jaunuoliams pavyko patekti į sąrašą.

„Ten reikėjo nuvykti jau turint prototipus, kurių mes neturėjome. Mokykloje su 3D spausdintuvu gaminome kaladėles, vežėme jas akliesiems ir silpnaregiams. Galiausiai išvykome su septyniais prototipais, pagamintais per mėnesį“, – pasakojo D. Samarinas ir E. Girdenis, „Junior Achievement“ renginyje laimėję pirmąją vietą.

Dalyvaudami programoje, vaikinai įkūrė mokomąją bendrovę, gaminančią stalo žaidimus „Braillant“. Žaidimas buvo baigtas kurti dar 2023 m. birželio pabaigoje, o jau liepą draugai sėkmingai pasirodė Stambule, kur dalyvavo geriausi Europos mokinių verslai. Iš didžiausio antreprenerystės renginio Europoje „Gen-E 2023“, bendrovė „Brailliant“ grįžo su antrosios vietos apdovanojimu. Tai yra aukščiausias kada nors lietuvių pasiektas rezultatas šiame konkurse.

„Fantastiškas jausmas padaryti tai, ko niekas kitas nepadarė“, – neslėpė geriausi draugai ir verslo partneriai.

Sujungiantis žaidimas

„Kaip atrodo žaidimas?“, – pakilęs nuo minkštasuolio, atgal į jį E. Girdenis grįžo su juoda dėžute iš kurios ištraukė tokios pačios spalvos plastikinę lankstomą lentą su magnetukais.

Paklausti, kodėl nepasirinko popieriaus, jaunuoliai tikino apgalvoję kiekvieną detalę. Žaisdami stalo žaidimus, žmonės mėgsta užkandžiauti, gurkšnoti įvairius gėrimus, kurie retsykiais dėl neatsargių judesių ima ir išsilieja.

„Būtų apmaudu, jei taip nutiktų su mūsų žaidimu“, – bekalbant E. Girdenio rankose atsidūrė ir žaidimo kaladėlės.

Ant kiekvienos jų yra Brailio raštas ir iškilios raidės. Pastarąsias liesdami nesunkiai atpažįsta ir matantys žmonės, ir silpnaregiai, ir tie, kurie netekę regos vėlesniame amžiuje, nespėjo išmokti Brailio rašto. Kiekvienas žaidėjas kiekvieno savo ėjimo metu turi septynias atsitiktines raides ir turi sudėlioti tam tikrą žodį lentos viduryje. Kiti žaidėjai toliau dėlioja žodžius ir jungia juos kryžiažodžio principu, taip, kad kiekvienas žodis būtinai jungtųsi su jau suformuotu. Žaidėjai žaisdami renka taškus. Viena kaladėlė – vienas taškas. Yra kelios kaladėlės įvertintos ir dviem taškais.

Funkciją atlieka ir dėžutė, kurioje laikoma lenta su kaladėlėmis. Jos viduje yra QR kodas, kurį nuskenavus mobiliajame įrenginyje paleidžiamas įrašas su vaizdinėmis ir garsinėmis instrukcijomis, kaip pasiruošti žaidimui ir kaip jį žaisti. Dėžutėje žaidimo dalyviai ras dar vieną priemonę – akių raištį, kurį turi dėvėti matantieji.

Sprendžia problemas

Baigę vidurinę draugai padarė pertrauką nuo mokslų. Ne kelionėms, ne savęs pažinimui, o verslo plėtojimui. Šiuo metu didžiausia jų svajonė – padėti regėjimo negalią turintiems žmonėms labiau integruotis į visuomenę.

Eligijus su Damiru vylėsi, kad internetinėje prekyboje pasirodžius žaidimui, nemažai jų iškeliaus į šalies mokyklas, įmones ar bendruomenes, kuriose yra bent vienas regos negalią turintis žmogus. Savo žaidimus geriausi draugai mato ir kavinėse, kur vis dar žaidžiami protmūšiai. Draugų įsitikinimu, jose galėtų vykti ir analogiški „Brailing“ žaidimo vakarai. Tokiu būdu žmonės vieni kitus geriau pažintų ir suprastų.

„Stalo žaidimas „Brailing“ nėra tik neregiams. Jis skirtas apjungti neregius, silpnai ir tobulai matančius žmones. Žaisti gali ir vien tik neregių grupė“, – apie žaidimo specifiką pasakojo kūrėjai.

Šiai dienai, anot kūrėjų, yra tik fizinis produktas, tačiau jaunuoliai turi viziją sukurti mobiliąją programėlę, leidžiančią žaidimą žaisti realiu laiku neregiams ir matantiems iš skirtingų pasaulio vietų. Taip pat ir treniruotis prieš dirbtinį intelektą plečiant savo žodžiu banką.

Pasiteisino: išbandę žaidimą tikino, nieko panašaus iki tol nepatyrę. E. Girdenio ir D. Samarino asmeninio archyvo nuotr.

Ateities planai

Užtruko ne tik „Brailing“ kūrimas, bet ir jo gamyba. Jaunuolių sugalvotas kryžiažodžio žaidimas gaminamas iš plastiko, ne iš popieriaus. Su pastarąja medžiaga dirbti kur kas lengviau, maketuoti korteles – paprasčiau ir pigiau.

„Žaidimo sukūrimas kainuoja brangiai, nes mūsiškis plastikinis, o dauguma kitų – popieriniai. Pas mus viskas yra kitaip, kainos skiriasi net du ar tris kartus. Man įdomu, kiek kainuoja iš popieriaus pagaminti žaidimą, nes manau, kad labai pigiai, palyginus su tuo, ką darome mes“, – svarstė D. Girdenis.

Paklausti apie ateities planus, Eligijus ir Damiras nepilstė iš tuščio į kiaurą. Baigę vidurinę jiedu pasiėmė laisvus metus ir visiškai paniro į savo verslą.

„Dalis žmonių vis dar galvoja, kad jei praleidi metus, tai per juos nieko ir neveiksi. Mūsų atveju tie metai tikrai tokie nebus. Su žaidimu yra reikalų“, – pastarųjų, anot vaikinų, sausio mėnesį itin daug.

Eligijus su Damiru laukia, kada atkeliaus keli „Brailing“ žaidimo vienetai. Tada judviejų laukia fotosesija ir jei viskas klostytis pagal planą, vasario pradžioje turėtų startuoti internetinė prekyba. Užsakymų jau dabar dešimtys, ne tik iš Lietuvos, bet iš Belgijos, Olandijos, Vokietijos, Prancūzijos, Liuksemburgo.

„Esame užsibrėžę tikslą per pirmą mėnesį parduoti apie tūkstantį žaidimų“, – jaunieji verslininkai vylėsi, kad likimas jiems bus palankus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių