- Reda Petrikaitė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daugeliui Europos šalių stabdant sirų pabėgėlių prieglobsčio prašymus ir kalbant apie jau gyvenančių išsiuntimą iš šalies, Lietuva kol kas nieko daryti nesirengia. Migracijos tarnyba aiškina, kad sirams Lietuva nepasirodė patraukli Europos valstybė, todėl mums rūpintis sirų išsiuntimu – neaktualu. Tačiau Laurynas Kasčiūnas perspėja, kad jei nauja valdžia nieko nesiims, Lietuva gali virsti traukos objektu į tėvynę nenorintiems grįžti sirams.
Lietuvos gatvėmis vaikštančių sirų dažnai nepamatysi.
„Mums buvo labai sunku rasti darbą, būstą, tai žmonės atvyko ir išvyko iš karto“, – pasakojo Lietuvos sirų bendruomenės prezidentas Abdulrazzak'as Awf'as.
Leidimą gyventi Lietuvoje turi 400 Sirijos piliečių.
„Prieglobstį gavusių yra apie 300, tačiau, mūsų žiniomis, dalis iš jų čia yra tik registruoti, o realiai gyvena kažkur kitur. Atvyksta čia tik pasikeisti leidimus gyventi“, – teigė Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.
EPA-ELTA nuotr.
Didžioji dalis sirų tiek Lietuvoje, tiek Europoje gavo prieglobstį, nes bėgo nuo Basharo al Assado rėžimo.
Dabar Sirijos prezidentas nuverstas, tad pagrindo likti jiems nebėra. Bent jau teoriškai.
„Labai didelė, keista pagunda Vakarų šalyse džiaugtis, jeigu nuverčiami diktatoriai, bet reikia matyti tendenciją, jog dažniausiai nuvertus sekuliaresnius diktatorius, ateina radikalesni islamistiniai diktatoriai. Ką mes matėme per arabų pavasarį ir kas, panašu, irgi vyks, nes buvęs vienas iš vadų, dabar, panašu, yra pagrindinis pretendentas vadovauti Sirijai“, – akcentavo Seimo narys Vytautas Sinica.
Jungtinė Karalystė, Švedija, Italija, Graikija, Austrija, Belgija, Vokietija ir kitos Europos šalys stabdo sirų prieglobsčio prašymus.
Vokietija yra priėmusi beveik milijoną sirų pabėgėlių ir dalis politikų mano, kad jiems metas namo.
„Vokietijos vyriausybė gali pasakyti, jog užsakys lėktuvus visiems, kurie nori grįžti į Siriją ir duos jiems 1 tūkst. eurų, kad jie galėtų pradėti kelionę“, – kalbėjo Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos narys Jens'as Spahn'as.
A. Ufarto / ELTOS nuotr.
Dalis Europoje gyvenančių sirų į sugriautą šalį, su kol kas neaiškia valdžia, grįžti visai nenori. Sako, Europoje jau integravosi, išmoko kalbą, turi darbus.
„Sirijoje neturime mokyklos, vandens, elektros. Jei grįšiu į savo namus, nežinau, ar jie liks stovėti“, – sakė siras.
„Nuoširdžiai sakau, čia pripratau gyventi. Kalbėjome šeimoje su dukra ir ji man pasakė, kad nenori grįžti ten, čia ji turi daug draugų“, – teigė A. Awf'as.
Tačiau nenorintys grįžti tėvynėn – ne visi tokie pavyzdingi.
„Žinau, kad kitose šalyse yra nemažai prieglobsčio prašytojų iš Sirijos, kurie kelia grėsmę valstybės viešai tvarkai, padarę nusikaltimus ir tai yra galvos skausmas. Kol kas jų nebuvo galima išsiųsti ir tie pirmieji ešelonai, kurie bus siunčiami atgal, tai turbūt ir bus tie“, – aiškino E. Gudzinskaitė.
Lietuva kol kas prieglobsčio prašymų stabdyti nesirengia.
„Dabar – kaip ir tarpuvaldis. Reikia pažiūrėti, kaip nauja Vyriausybė žiūrės į sienų apsaugą. Nesu girdėjęs kažkokios pozicijos, gal jie norės visus priimti, bet tikiu, kad gal ne“, – svarstė laikinasis krašto apsaugos ministras L. Kasčiūnas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Sako, kad nėra reikalo, mat šiuo metu svarstomas vos vieno siro prieglobsčio prašymas.
Tik ar nebus taip, kad kitų šalių išsiunčiamiems sirams, staiga patraukli pasidarys ir Lietuva, kaip šansas likti Europoje.
„Migracijos departamentui siūlyčiau permąstyti poziciją. Jeigu jau visi sako, kad stabdys, ribos, kai kurie, kiek žinau, net galvoja apie repatriaciją, tai reikia ir mums įsijungti į bendrą kontekstą, nes tai gali būti kaip traukos faktorius – viena šalis atvira, kitos šalys užsidaro“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.
„Statistiškai tai yra mažiau tikėtinas dalykas, tai nematau tokios grėsmės, kad dabar trauks į Lietuvą. Nepradėkime kviesti į Lietuvą, ką mes kartais sugalvojame daryti“, – teigė V. Sinica.
„Baigiame šį iliuzinį žaidimą, kad tikrai galim visiems padėti. Negalime visiems padėti, reikia realistiškai vertinti situaciją“, – kalbėjo paskirtoji krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Europa esą turėtų priimti bendrą sprendimą, ką daryti su milijonais sirų pabėgėlių. Daugiausia sirų pabėgėlių yra priėmusi Turkija – virš 3 milijonų.
Antradienį Jungtinės Tautos paragino šalis neskubėti ir stebėti, kaip situacija Sirijoje klostysis toliau.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ministrų kabinetas numatė VSD finansavimą kitąmet padidinti 6 mln. eurų
Vyriausybė pirmajame posėdyje nusprendė padidinti kitų metų Valstybės saugumo departamento (VSD) finansavimą daugiau nei 6 mln. eurų. ...
-
Kalėdų labdaros mugės uždaryme aštuonioms organizacijoms išdalinta 136 tūkst. eurų paramos
Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės uždarymo popietėje ketvirtadienį aštuonioms organizacijoms išdalyta 136 tūkst. eurų paramos. ...
-
Orai Lietuvoje: daugelyje vietovių užfiksuota kol kas šalčiausia naktis
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba apžvelgė praėjusios paros orus ir pateikė artimiausių dienų prognozę. ...
-
Atgimimo aikštėje – žiemos miegas1
Išrausta Klaipėdos Atgimimo aikštė sustingo nežinioje. Miesto valdžia, paskelbusi šioje teritorijoje ekstremaliąją situaciją, tikėjosi išjudinti biurokratus sostinėje. Bet panašu, jog ir tai neprivertė jų sukrusti....
-
Ukrainos kariniai instruktoriai kitąmet dalyvaus mokymuose Lietuvoje
Ukrainos kariniai instruktoriai kitais metais mokysis Lietuvoje pagal NATO karinio švietimo tobulinimo programą, ketvirtadienį pranešė su Rusijos invazija kovojančios šalies Gynybos ministerija. ...
-
Žiniasklaida: „Duty free“ prekes į Lietuvą tiekiantys vokiečiai jas veža ir į Rusiją
Lietuvos oro uostuose neapmuitintų prekių parduotuves valdanti Vokietijos bendrovė „Gebr. Heineman“ iki šiol prabangos prekes tiekia ir į Rusiją, penktadienį pranešė portalas LRT. ...
-
Kaune prasideda paramos akcija Ukrainos kariams
Kaune penktadienį prasideda Ukrainos kariams skirta paramos akcija „Kalėdos keliauja į apkasus“. ...
-
Gruodžio 13-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 13-oji, penktadienis, 50 savaitė. ...
-
Po teismo sprendimo premjeras nekeičia nuostatos dėl partnerystės, bet mato klausimą Seime2
Teismui lapkritį antrą moterį pripažinus vaiko mama, tai nekeičia Vyriausybės programinės nuostatos dėl partnerystės įstatymo, sako premjeras Gintautas Paluckas. ...
-
Paluckas: kitąmet bus imamasi teisinių pakeitimų Regionų ministerijai įsteigti
Kitais metais ketinama imtis teisės aktų pakeitimų, reikalingų Regionų ministerijai steigti, LRT televizijos laidoje „Dienos tema“ ketvirtadienį sakė premjeras Gintautas Paluckas. ...