- Parengta pagal pranešimą spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tikrų nusikaltimų (angl. true crime) žanras tapo fenomenaliu reiškiniu, pritraukiančiu milijonus žiūrovų, klausytojų ir skaitytojų visame pasaulyje. Tyrimai rodo, kad net 84 proc. 13 metų ir vyresnių JAV gyventojų vartoja šio pobūdžio turinį, o jo populiarumas neblėsta. Kodėl mes taip mėgstame pasinerti į tikrų nusikaltimų istorijas, kurios atskleidžia tamsiausius žmonijos elgesio aspektus?
Kauno technologijos universiteto (KTU) psichologas Eimantas Lukoševičius sako, kad kriminalinio pobūdžio turinys patrauklus ne tik šių laikų žmonėms – pirmoji tikrų nusikaltimų istorija, išleista dar XVII a., irgi sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo.
Tokių kūrinių, kurie žavėjo skaitytojus ne vieną dešimtmetį, yra daugybė. Pavyzdžiui, Arthuro Conano Doyle'io Šerloko Holmso serija, Agathos Christie detektyvai ar Trumano Capote's knyga „Šaltu krauju“.
Pasak jo, nors kriminalinių kūrinių raiška ir pobūdis laikui bėgant keitėsi, juose išlieka nusikaltimų, jų tyrimų, teisingumo siekio, žmogaus psichologijos ir visuomenėje aktualių problemų atspindžiai.
Natūralus smalsumas
E. Lukoševičius teigia, kad pagrindinė priežastis, kodėl žmones taip traukia tikrų nusikaltimų istorijos, yra prigimtinis žmogaus smalsumas. Žmonės nori suprasti, kas, kaip ir kodėl vyksta, o šis žanras kupinas naujų, negirdėtų istorijų ir detalių, kurios išeina iš kasdienybės rėmų.
Jis pažymi, kad, nagrinėdami nusikaltimus ir susidurdami su pavojinga, neįprasta gyvenimo puse, žmonės patiria intensyvių emocijų – nuo smalsumo ir jaudulio iki pasitenkinimo ar adrenalino pliūpsnių. Šios emocijos skatina natūralų norą iš naujo grįžti prie tokio turinio.
„Kai kurie žmonės tikrų nusikaltimų žanrą laiko priemone, galinčia padėti įveikti savo baimes, nepatiriant realaus pavojaus. Saugioje ir kontroliuojamoje aplinkoje analizuodami nusikaltimų istorijas, sąmoningai ar nesąmoningai kuriame strategijas, padedančias suprasti, kaip įveikti baimes ir elgtis, jei kada nors atsidurtume panašioje situacijoje. Be to, išgyventa grėsminga situacija skaitant suteikia pasitikėjimo savimi“, – sako psichologas.
E. Lukoševičiaus teigimu, mes visi turime įgimtą poreikį kontroliuoti aplinką, kad užtikrintume savo saugumą. Kai įvyksta nusikaltimai, pasaulis atrodo pavojingas ir nekontroliuojamas.
Tačiau žiūrėdami ar skaitydami šio žanro kūrinius, mes dažnai stebime, kaip nusikaltėliai daro klaidas, kaip nusikaltimai yra išaiškinami, o kaltieji sučiumpami. Tai leidžia atkurti saugumo jausmą ir sugrąžina kontrolės pojūtį.
„Saugus siaubas“
Psichologas pastebi, kad tikrų nusikaltimų žanrą mėgstantys žmonės gali būti smalsūs. Jiems įdomi psichologija, žmonių elgesys, tamsioji visuomenės pusė ir rečiau pasitaikančios elgesio formos.
Pasak jo, šie asmenys gali mėgti galvosūkius ir logiką – jie bando analizuoti veikėjų sprendimus ar sujungti tyrimo detales.
„Išskirčiau „saugaus siaubo“ ir adrenalino mėgėjus, kurie, žiūrėdami ar skaitydami apie tokias istorijas, gali patirti adrenalino antplūdį, nesusidurdami su realiu pavojumi. Tai gali būti empatiški žmonės, siekiantys užjausti kitus, nes tikros kriminalinės istorijos leidžia jiems tai daryti, nepatiriant trauminių išgyvenimų“, – pažymi E. Lukoševičius.
Šiuo žanru gali domėtis ir baimingi, baikštūs žmonės, kurie siekia apmąstyti istorijos pabaigą, nuspėti nusikaltėlio klaidas ar ieškoti būdų, kaip apsisaugoti, jei kada to prireiktų.
Žala sveikatai
KTU psichologas teigia, kad riba, kai domėjimasis šiuo žanru tampa žalingas psichologinei sveikatai, yra individuali ir labai priklauso nuo paties vartotojo – jo ankstesnių patirčių, asmenybės bruožų, vertybių ir kitų veiksnių.
Pavyzdžiui, žmogus, vaikystėje patyręs trauminių išgyvenimų, susijusių su fizine prievarta, gali itin jautriai reaguoti net ir į vieną tokio pobūdžio kūrinį. Tai gali sukelti stiprias emocijas, atgaivinti senus prisiminimus ar net priversti vėl išgyventi patirtą traumą.
„Kai kuriems jautresniems žiūrovams ar skaitytojams tikrų nusikaltimų turinys gali kelti nerimą, sustiprinti jau egzistuojančias baimes ar net suformuoti naujas. Tokie asmenys gali pradėti jaustis nesaugiai kasdienybėje, ieškoti pavojų ten, kur jų nėra, ir pernelyg sureikšminti iš pažiūros grėsmingus, tačiau iš tikrųjų nepavojingus dalykus. Pavyzdžiui, kiekvienas įtartinas žmogus gali pasirodyti kaip potencialus nusikaltėlis, o didesnis automobilis – kaip nusikaltėlio transporto priemonė“, – sako jis.
Linkę romantizuoti
Šiuolaikinėje žiniasklaidoje ir populiariojoje kultūroje vis dažniau žavimasi nusikaltėliais, tačiau jų romantizavimas gali turėti rimtų pasekmių. E. Lukoševičius pažymi, kad toks požiūris ypač žalingas vaikams, paaugliams ir tiems, kurių vertybinės nuostatos dar nėra susiformavusios.
Romantizuojant nusikaltėlius, dažnai pabrėžiamos tam tikros jų savybės ar elgesys, kuris gali iškreipti besiformuojančios asmenybės pasaulio suvokimą ir formuoti neteisingas nuostatas. Tai gali lemti klaidingą įsivaizdavimą apie tai, kas yra priimtina.
„Kita problema kyla dėl to, kad, romantizuojant nusikaltėlius, turinčius tam tikrų psichikos sutrikimų, dažnai sukuriamas klaidingas jų įvaizdis visuomenėje. Tai gali iškreipti supratimą apie šias ligas ir apie tai, kaip iš tikrųjų elgiasi žmonės, turintys psichikos sutrikimų“, – sako psichologas.
Tiesa, psichologo manymu, tikrų nusikaltimų žanro kūrinių žiūrėjimas ar skaitymas gali turėti teigiamą poveikį asmeniui, tačiau tai priklauso nuo kelių veiksnių: istorijos pateikimo, atskleidžiamų detalių ir tokio turinio kūrinių, kurios žmogus suvartoja, kiekio.
„Vis dėlto šio žanro mėgėjas dažnai aktyviai įsitraukia į pasakojimą, siekdamas susieti istorijos ir tyrimo detales, o tai padeda lavinti kritinį ir loginį mąstymą“, – pažymi jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į piligriminę kelionę išvyko per 100 kariuomenės ir KAM atstovų
Į piligriminę kelionę po Romą ir Vatikaną autobusais išvyko per 100 kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovų, ketvirtadienį pranešė LNK Žinios. ...
-
Ką daryti, kai kaimynai kenkia tyčia?
Namus mes pasirenkame patys, o kaimynus – tiesiog gauname ir kartais mums pasiseka, o kartais – nelabai. Nekilnojamojo turto (NT) brokeriai pastebi, kad pasitaiko piktybiškų kaimynų, kurie kenkia: apžiūrų metu triukšmauja ir kita...
-
Pristatė akciją „Radarom“ ir gautą dovaną: čia yra ne geras, čia superinis daiktas
Įmonė „NT Service“ akcijai „Radarom“ padovanojo 50 komplektų antidronų „Sky Wiper Moto“. ...
-
Kaune pagerbti ir apdovanoti „Metų švietėjai“
Kauno švietimo inovacijų centras tęsia unikalią tradiciją – renka ir apdovanoja ryškiausias metų švietimo asmenybes. Trečiadienį progresyviausiems pedagogams nusilenkta kino centre „Romuva“, jau 21-ąjį kartą vyk...
-
Perspėja: kai kuriems žmonėms skaudės galvą, gali sutrikti ir regėjimas (papildyta)
Meteorologai perspėja kai kuriuos žmones. „Daliai žmonių tai bus galvos skaudėjimo laikotarpis“, – teigė sinoptikas Gytis Valaika. ...
-
Mirė nusipelnęs karininkas
Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-oji rinktinė pranešė apie plk. ltn. Vytauto Čepuko netektį. ...
-
Kariuomenė stiprina kibernetinę gynybą: galvojama ir apie smūgius atgal
Lietuva perka ne tik sraigtasparnius, raketinę artileriją ir kitą modernią ginkluotę, bet stiprina ir kibernetinę gynybą. Kariuomenės vadas neslepia, jog kibernetinėje erdvėje kariaujama kasdien. ...
-
Kariai treniruojasi apsaugoti „LitPol Link“ jungtį
Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kariai šią savaitę Alytaus apylinkėse treniruojasi vykdyti taikos meto užduotis, susijusias su Lietuvos elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ apsauga. ...
-
Atgimimo aikštės klausimas – teisinėse pinklėse: ši unikali situacija neturi būti unikali ateityje
Klaipėdos savivaldybė praėjusią savaitę pranešė, kad Atgimimo aikštėje buvo pradėti inžinerinių tinklų apsaugojimo darbai, tačiau vis dar laukiama galutinių sprendimų, kaip užtikrinti, kad aikštė būtų tinkamai iš...
-
Reta liga sergančio vaikino būklė blogėja: suteikė vilties, o tada žodžių nebeliko
Šio pokalbio metu pritrūksta žodžių, tačiau nestinga graudulio ir virpulio balse. „Suteikė vilties. Buvome laimingi, patikėkit, kokie laimingi – tiesiog degėm emocijomis. Tačiau gavome dokumentus su gydymo planu ir kaina. Nemoku pas...