Lietuvoje plintant koronavirusui senjorų globos namai gyvena baimėje

Atsargumu piktinasi patys senoliai

Jonavos globos namų, kur gyvena apie 90 senolių, direktorė Dalia Astrauskienė sako, kad per mėnesį darbuotojams reikėtų apie tūkstančio medicininių kaukių, tačiau įstaiga planuoja pasinaudoti verslininkų pasiūlymu įsigyti daugkartines, nors jas reikėtų dažnai skalbti, dezinfekuoti.

Taip pat galimai gyventojų izoliacijai pritaikytas relaksacijos kambarys.

„Duok Dieve, kad taip nenutiktų. Bet nuotaikos tikrai nėra linksmos, nes dirbame su ta didesnės rizikos grupe. Bet mūsų plano blogiausiam atvejui neužtektų, tai jau būtų rajono savivaldybės, steigėjo kompetencijoje, patys sprendimų negalėtumėme priimti“, – pasakojo ji.

Be kitų problemų, D. Astrauskienė įvardijo ir senolių nepasitenkinimą pasikeitusia tvarka, o apie 50 įstaigos darbuotojų dėl to taip pat patiria psichologinę įtampą.

Mūsų tie žmonės, kurių dalis serga ir demensija, jie kitaip tą informaciją priima. Jie grėsmės nemato, jiems baisiausia, kad neateina kolektyvai, neteikiamos kai kurios paslaugos.

„Mūsų tie žmonės, kurių dalis serga ir demensija, jie kitaip tą informaciją priima. Jie grėsmės nemato, jiems baisiausia, kad neateina kolektyvai, neteikiamos kai kurios paslaugos – kaniterapijos, muzikos terapijos. Jie neišeina į parduotuvę. Jaučiame labai didelį pasipiktinimą, nes jie tos grėsmės nesupranta, o darbuotojams kasdien tenka raminti tuos gaisrus“, – tvirtino Jonavos savivaldybei pavaldžių globos namų vadovė.

Vilniaus savivaldybės Antavilių pensionatas globoja beveik 300 senolių, jiems – 80-90 metų. Įstaigos Medicinos vadovė Birutė Stukienė sako, kad pensionatas pasirengęs scenarijui, jei koronavirusas imtų plisti įstaigos viduje – atskirose patalpose pradžioje būtų galima izoliuoti mažiausiai dešimt asmenų, bet prireikus izoliavimui būtų galima skirti ir didelę salę.

Jos teigimu, šiuo metu dirba visas įstaigos personalas, taip pat nejaučiama, jog trūktų medicininių priemonių.

„Bet mes ruošiamės pačiam blogiausiam, o kaip kitaip“ – sakė ji. 

Ministerijos: pavedimai duoti prieš mėnesį

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pabrėžia, kad imtis minimų veiksmų saugantis koronaviruso ministras Linas Kukuraitis nurodė dar vasario 27-ąją, kartu įpareigodamas, jei reikia, papildyti apsaugos priemonių rezervą.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai taip pat nurodo, kad įstaigoms jau prieš du mėnesius rekomendavo atnaujinti ekstremalių situacijų planus, kaip elgtis kritinėse situacijose, o prieš mėnesį paskelbus ekstremalią situaciją, įstaigos privalėjo izoliuotis.

SADM pabrėžia, kad nurodymai duoti 35-ioms ministerijai pavaldžioms socialinės globos įstaigoms bei Pabėgėlių priėmimo centrui. Likusios senoliams paslaugas teikiančios įstaigos yra privačios ar įsteigtos savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų – joms pateiktos tokios pat rekomendacijos.

Pasak ministerijos, pasireiškus koronaviruso simptomams, globos įstaigoms nurodyta imtis neatidėliotinų veiksmų.

„Jei pasireikštų simptomai darbuotojui – uždrausti visus jo kontaktus su įstaigos globotiniais. Jei pasireikštų simptomai įstaigos globotiniui – ligoniui skirti atskirą patalpą, darbuotojus aprūpinti apsaugos priemonėmis, skelbti karantiną, stabdyti lankymą ir dalyvavimą masiniuose renginiuose“,  – nurodo ministerija.

SADM teigia su globos įstaigomis sukūrusi elektroninę vidinio susirašinėjimo grupę ir taip operatyviai keičiasi informacija „dėl esamos situacijos, esamų ir trūkstamų išteklių ar kitų klausimų, susijusių su COVID-19 viruso prevencija“.

Tuo metu SAM nurodo, kad slaugos ligoninių personalui nurodyta laikytis karantino reikalavimų, naudoti asmens apsaugos priemones.

„Jei būtų protrūkis, įstaigos turi vadovautis ekstremalių situacijų planais, kuriuos ministerija rekomendavo atsinaujinti prieš du mėnesius“, – nurodo SAM atstovai.

Lietuvoje veikiančiuose senelių socialinės globos namuose (be savarankiško gyvenimo namų ir grupinio gyvenimo namų) gyvena apie 12,9 tūkst. senjorų ir neįgalių asmenų. Kiek tiksliai senjorų yra slaugos namuose, SAM duomenų neturi.

Lietuvoje iki antradienio ryto patvirtinti 187 naujojo koronaviruso atvejai, ištirta daugiau kaip 2,7 tūkst. ėminių.


Šiame straipsnyje: koronavirusassenelių globos namaiatsargos priemonėsrizikos grupėCOVID-19 saviizoliacija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Giltinė \\\\.../////

Giltinė   \\\\...///// portretas
Daug atsiras vietų.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių