- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šalies vadovai penktadienį pareiškė užuojautą dėl ekonomisto, Kovo 11-osios Akto signataro Vlado Terlecko mirties.
Apie Nepriklausomybės Akto signataro mirtį pranešė Seimas, jis mirė eidamas 85-uosius metus.
Anot Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, V. Terleckas daug prisidėjo prie Lietuvos banko ir nacionalinės valiutos – lito – atkūrimo bei savarankiškos šalies pinigų ir kredito sistemos sukūrimo.
„Netekome vieno iš žmonių, kurių dėka prieš daugiau nei tris dešimtmečius buvo atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė. Mes jiems liksime amžinai dėkingi“, – užuojautoje rašo parlamento pirmininkė.
„Nuoširdžiai užjaučiu V. Terlecko šeimą, artimuosius, bendražygius ir Lietuvos žmones“, – sako Seimo pirmininkė.
Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu teigimu, V. Terleckas bus prisimenamas ne tik kaip vienas iš Kovo 11-osios Akto signatarų, bet ir kaip ryškus Lietuvos ekonomikos veikėjas.
„Netekome žmogaus, kuriam nebuvo visvien, kieno rankomis bus valdoma Lietuva, kurio šviesios mintys ir įžvalgos pripildė svarbių mokslinių tyrimų bei monografijų puslapius“, – rašoma jos užuojautoje.
Tuo metu šalies vadovas Gitanas Nausėda teigė, jog daugelio mokslinių publikacijų autorius V. Terleckas reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos ekonominės minties plėtros, kritiškai svarbiu valstybei metu dalyvavo kuriant Lietuvos finansų sistemą.
„Atminsiu V. Terlecką kaip tiesų ir nuoširdų žmogų, kuris nemėgo apsimestinių santykių, rėždavo tiesą į akis taip, kaip ją suprato. Jis puikiai išmanė Lietuvos finansų ir bankininkystės istoriją, bet nevengė ir bendrųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos temų, įdomiai ir savitai polemizavo su istorikais. Man buvo garbė jį pažinti“, – sakė prezidentas.
V. Terleckas gimė 1939 metų rugsėjo 13-ąją, mokėsi Vilniaus universitete, vėliau jame ir dėstė, buvo Lietuvos banko konsultantas, Mokslo centro direktorius.
Pasak Seimo, dėstydamas studentams įterpdavo draudžiamą temą apie tarpukario Lietuvos pasiekimus ir nepriklausomos Lietuvos pinigų sistemą. Tyrė tarpukario Lietuvos pinigų ir bankininkystės istoriją.
„Atsisveikiname su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru, vienu iškiliausių Lietuvos finansų ir bankų specialistu, Lietuvos istorinės tiesos gynėju, valstybininku, dėjusiu pagrindus Lietuvos valstybės atkūrimui ir visas jėgas skyrusiu tolimesniam valstybingumo įtvirtinimui“, – rašoma Seimo užuojautoje.
Jis taip pat aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, buvo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatas, protestavo prieš, jo nuomone, klaidingai pasirinktą valstybinio turto privatizavimo politiką, vadovavo Lietuvos savarankiškos pinigų ir kredito sistemos kūrimo grupei, kuri parengė daugelį bankininkystės įstatymų projektų, padėjo atkurti Lietuvos banką ir nacionalinę valiutą – litą.
V. Terleckas buvo apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio ir Karininko kryžiais. Jam taip pat įteiktas Seimo apdovanojimas – G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs pirmus 10 mln. eurų
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs 10 mln. eurų ukrainietiško drono „Palianytsia“ gamybai. ...
-
L. Kasčiūnas: svarstoma ilginti komendantūrų karių rengimo kursus4
Svarstoma iki 14 dienų ilginti komendantinių vienetų karių rengimo kursus, sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. ...
-
Lietuvoje minima Kariuomenės diena1
Įvairiuose šalies miestuose šeštadienį bus minima Lietuvos kariuomenės diena, skirta pažymėti 106-ąsias kariuomenės atkūrimo metines. ...
-
Kalėdų eglės įžiebimas Kaune – jau šiandien! (stebėkite tiesiogiai nuo 19.30 val.)3
Kaunas pirmasis šalyje jau šiandien įžiebs kalėdinę eglę ir įjungs šventinį laikmatį. Įspūdingą šventę stebėkite kartu su portalu „Kauno diena“ nuo 19.30 val.! ...
-
Genocido centras bendradarbiaus su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu2
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) pasirašė sutartį su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu, ji leis centro istorikams naudotis šios įstaigos turimais dokumentais. ...
-
Piligriminės kelionės pamokos ir atradimai2
Visuomenininkas ir verslininkas Gintautas Labanauskas su Kauno šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros parapijos bendruomene pasidalijo įspūdžiais iš piligriminės kelionės. ...
-
Lietuvos bankas panaikino „Foxpay“ licenciją2
Lietuvos bankas (LB) už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikino teisėsaugos akiratyje atsidūrusios Ievos Trinkūnaitės valdomos finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, penktadienį paskelbė bankas. ...
-
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai. ...
-
Karaliaus Mindaugo husarų batalione prisiekė 300 šauktinių1
Panevėžyje įsikūrusiame Karaliaus Mindaugo husarų batalione penktadienį prisiekė 300 karių šauktinių. ...
-
Laukiate švenčių? Sužinokite, kada Kalėdų eglė bus įžiebta jūsų mieste3
Artėjant didžiausioms metų šventėms, ruošiasi, puošiasi Lietuvos miestai ir miesteliai. Belaukiant jų eglių įžiebimo, LNK.LT kviečia sužinoti, kada eglė sužibs jūsų mieste. ...