Senelis Kalėda: keičiasi laikai – keičiasi vaikai

  • Teksto dydis:

Labai dažnai turtingų tėvų šeimose vaikai apipilami dovanomis, nes tėvai nori kompensuoti kartu su jais nepraleistą laiką, – teigia šokėjas, aktorius ir choreografas, „Auksinio scenos kryžiaus“ ir „Sidabrinės gervės“ laureatas, keturių vaikų tėtis Petras Lisauskas, kuris jau keturiolika metų tampa Seneliu Kalėda.

„Didžiausias mano tikslas bet kuriame renginyje – parodyti, kad geriausia dovana, kurią galite padovanoti kitam ar pasidovanoti sau, yra laikas“, – tinklalaidėje „Kamantinėjimai“ sakė P. Lisauskas.

Atlieka stebuklingą misiją

Aktoriaus P. Lisausko vaikai užaugo matydami, kaip į vonią įeina Kalėdų Senelis, o išeina tėtis. Tačiau iki pat vėlyvo amžiaus jie tikėjo, kad jų tėtis dirba Laplandijoje gyvenančio Kalėdų Senelio kolega ir atlieka stebuklingą jam pavestą misiją.

P. Lisauskas sako, kad per keturiolika seneliavimo metų jam teko pamatyti ir šilto, ir šalto. Ši patirtis leido suprasti – laiko su šeima jokiais pinigais nenupirksi.

„Pirmaisiais metais padariau klaidą per Kūčias eidamas į programas. Tuomet supratau – neverta jokių pinigų, kad manęs šeimyna lauktų, kol grįšiu. Dabar per Kūčias nedirbu. Nesu labai tikintis, bet Kūčios yra šeimos laikas. Vienas žmogus kartą paprašė Kalėdų pirmą dieną pabūti Kalėdų Seneliu. Sako: „Sakyk sumą“, o aš jam: „5 tūkst. litų.“ Tais laikais tai buvo labai daug. Galiausiai sutarėme dėl Kalėdų antrosios dienos, taip pat už didžiulę sumą. Žmogus atitempė milžinišką maišą dovanų. Vos pakėliau tas dovanas ir visa tai – vienam vaikui. Dovanoju, kraunu, o tam vaikui – visiškai dzin. Grįžau į automobilį, sėdžiu ir jaučiuosi kaip koks dovanų kurjeris, jaučiuosi purvinas. Supratau, kas iš tiesų vertingiau, – laikas su šeima ar dovanos“, – atviravo P. Lisauskas.

D. Rimeikos nuotr.

Išlieta nemažai prakaito

Šventinį sezoną Senelis Kalėda vadina tikru maratono bėgimu. Tuomet jis prašo šeimynykščių atleisti jį nuo buities rūpesčių ir turėti daugiau kantrybės, nes įtemptas laikas kainuoja daugybę jėgų.

„Mano rekordas – vienuolika programų per dieną. Praeitais metais buvo trys dienos iš eilės po devynis išėjimus. Yra įtampos, streso ir išėjimo į sceną baimės. Tai kainuoja daug. Vaikai suteikia daug energijos, bet daug reikia ir jiems atiduoti“, – kalbėdamasis su renginių režisieriumi A. Kamantausku pasakojo profesionalus Kalėdų Senelis.

O kokia finansinė seneliavimo pusė? P. Lisauskas sako, kad ši profesija yra pelninga, tačiau kartu ir kupina kuriozų.

Tuos vaikus, kurie gyvena skaitmeninėje erdvėje, sunku sudominti.

„Esu prie brangesnių senelių. Per kalėdinį sezoną žiemą galiu gyventi ramiai, išlaikyti vaikus ir t. t. Tačiau pernai vien į savo kalėdomobilį supyliau degalų už 700 eurų. Kartą vieno miesto nesakysiu, kokio, policijos komisariato darbuotojas paskambino ir paprašė programos. Klausia, gal galima pigiau? Sako, mes jums grynais sumokėsime. Policijos komisariatas!“ – nustebinusį pokalbį prisimena Senelis Kalėda.

Jei ką sužavėtų toks darbas, P. Lisauskas primena, kad jam reikia atitinkamų duomenų. Ypač gerai, jei gamta davė tvirtą stotą ir vešlią barzdą. Anot Senelio Kalėdos, dirbtinė barzda niekada nepadarys tokio įspūdžio, kaip tikra.

Kuriant Kalėdų Senelio įvaizdį aktorius ragina nebijoti improvizuoti ir žiūrėti šiuolaikiškai. Vietoj sunkių sintetinių kostiumų aktorius renkasi lininius marškinius su raudona liemene. Svarbiausia – jaustis patogiai, nes darbas išspaus ne vieną prakaito lašą.

D. Rimeikos nuotr.

Auga tiktoko karta

Pasak Senelio Kalėdos, yra požymių, kad mažųjų publika keičiasi. Iki praeitų metų aktorius yra paprašęs tėvelių išsivesti keturis programos metu nevaldomai šėlstančius vaikus. Tačiau pernai keturi neklaužados pasitaikė vos per vieną sezoną.

„Analizavau, kodėl, ir dar kol kas nesupratau. Galbūt todėl, kad esu nusistatęs prieš tiktoką, o pas mus dabar auga tiktoko karta. Gali būti, kad tuos vaikus, kurie gyvena skaitmeninėje erdvėje, sunku sudominti“, – nuogąstauja P. Lisauskas.

Jis sako, kad skaitmeniniame amžiuje augantiems vaikams ne tik sunkiau išlikti ramiems ir dėmesingiems. Trumpėja ir jų programos, skirtos pasirodyti Seneliui Kalėdai. Kartais jose pasitaiko itin šiuolaikiškų netikėtumų.

Senelis Kalėda pasakoja, kaip vienam vaikui į kalėdinę programą atėjus be šventinės kaukės, kiti ėmė iš jo tyčiotis. Senelis nutildė bendraklasius ir paklausė, ką vaikas gali padeklamuoti. Vietoj eilėraštuko jis sulaukė žymaus humoristo Šventinio Bankucheno kūrinio „Lietuvos istorijos repas“. Prie berniuko netruko prisijungti visa klasė. Taip vaikas tapo klasės herojumi. „Tereikėjo pasakyti: „Dabar jūs šuš – aš noriu tave išgirsti“, – pasakoja P. Lisauskas.

Yra vaikų, kurie užaugo su aktoriaus įkūnytu Kalėdų Seneliu. Su viena klase šiemet jis susitiks jau dvyliktą – paskutinį – kartą.

„Kartą atvykstu, matau, kaip jie murkdosi sniege, o aš stoviu ir žinau, kad kažkada jie mane pamatys. Tik girdžiu: „Žiūrėkite, ten mūsų Senis!“ Kai išgirdau tą frazę, net ašaros bėgti pradėjo“, – sako Senelis Kalėda.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių