Skandalo epicentre atsidūrusi I. Trinkūnaitė: pasilaikysiu savo nuomonę sau (interviu)

Teisėsaugos ir kitų institucijų akiratyje atsidūrusios finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ savininkė Ieva Trinkūnaitė sako, kad išskirtinis dėmesys įmonei gali politizuoti jos atžvilgiu atliekamą Lietuvos banko (LB) tyrimą.

„Jaučiu didėjančią grėsmę objektyviam kontroliuojančių institucijų darbui dėl bendrovės veiklos politizavimo. Taigi, norėdama objektyvaus ir išsamaus vertinimo, kai kurių aspektų ir klausimų nenorėčiau komentuoti dabar, bet tikrai pasilieku sau teisę komentuoti, kuomet visos institucijos baigs savo darbus“, – interviu BNS sakė I. Trinkūnaitė.

„Lietuvos banko auditas yra normali praktika, ir išskirtinis dėmesys būtent „Foxpay“ ir yra tikėtina jo politizavimo pasekmė. Visgi tikiu Lietuvos finansų rinkos priežiūros sistemos branda, kad ji sugebės profesionaliai įgyvendinti savo funkcijas ir išskirtinai remsis tik teisės aktais, įvertinant būtent „Foxpay“ veiklą“, – kalbėjo „Foxpay“ savininkė.

LB šiuo metu atlieka įmonės ir jos savininkės veiklos patikrinimą, o pirmadienį ikiteisminį tyrimą dėl galimai neskaidrios „Foxpay“ veiklos pradėjo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). I. Trinkūnaitė teigė STT pareigūnų iki šiol nebuvusi apklausta.

Verslininkė taip pat nekomentuoja, kodėl būtent dabar LB atlieka tyrimą jos ir įmonės atžvilgiu, tačiau tvirtino bendradarbiaujanti su įstaiga.

I. Trinkūnaitė taip pat tvirtino, kad dėl finansinių nusikaltimų praeityje kalėjęs Vilhelmas Germanas (buvęs Vilius Židelis) jau 2022 metais jai įsigyjant bendrovę buvo jos sugyventinis ir vaikų tėvas.

Nepaisant to, kad tuomet po įvairių institucijų patikrinimų jai buvo leista įsigyti „Foxpay“, šiemet vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija nustatė jos kaip galimos strateginės investuotojos neatitiktį nacionalinio saugumo interesams.

I. Trinkūnaitė neatsako į klausimus, ar pažinties pradžioje žinojo apie V. Germano nusikalstamą praeitį ir teistumą, ar prieš daugiau nei metus kartu su praėjusią savaitę atsistatydinusia socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickiene keliavo į Dubajų, taip pat ar būta daugiau bendrų jos ir ministrės šeimų kelionių.

– Šeštadienį paskelbėte, kad ketinate skųsti Vyriausybės nutarimą dėl jūsų neatitikimo nacionalinio saugumo interesams. Ar vis dar ketinate, ar jau priėmėte konkretų sprendimą?

– Aš niekur nesakiau, kad ketinu skųsti, aš sakiau, kad nuspręsiu dėl tolesnių savo žingsnių. Iš tiesų dabar bendrauju su teisininkais ir mąstau, kokį sprendimą norėčiau priimti toliau.

– Ir koks tas sprendimas galėtų būti toliau?

– Taip arba ne – skųsti arba ne.

– Kitaip sakant, viena iš jūsų opcijų – kreiptis į teismą dėl Vyriausybės nutarimo?

– Kai aš turėsiu tikslesnį atsakymą, tikrai jį pakomentuosiu. Kol kas tai trisdešimties dienų laikotarpis, per kurį turiu priimti vienokį arba kitokį sprendimą. Tuomet, kai jį priimsiu, tikrai informuosiu.

– Jūsų teigimu, jums nemažai klausimų sukėlė Vyriausybės nutarimo turinys ir argumentai. Gal galite detalizuoti, kokie tai klausimai ir kokios detalės bei argumentai jų sukėlė?

– Dabar tikrai nenorėčiau šito dalyko tikslinti, nes, kaip ir sakau, pati dar gilinuosi, sprendžiu. Tai nėra toks labai paprastas (dalykas – BNS) ir kasdien su tokiais sprendimais nesusiduriu. Iš tiesų pirmą kartą man teko toks sprendimas, (...) todėl nenorėčiau šitoje vietoje kažko per greitai komentuoti.

– Tačiau Vyriausybės nutarimas suponuoja, kad jūs neatitinkate nacionalinio saugumo interesų. Ar aš teisingai suprantu?

– Tikriausiai taip. Komentuoti daugiau nenorėčiau šita tema. Kaip ir pasakiau, kuomet įsigilinsiu į savo galimybes ir turėsiu specialistų nuomonę, tuomet tikrai informuosiu.

– Ar negalėtumėte atskleisti, kokie argumentai rodo, kad jūs neatitinkate nacionalinio saugumo interesų?

– Tai yra konfidenciali informacija. Aš tikrai suprantu, kad galbūt atskleidusi detales aš išsklaidyčiau daugiau abejonių, kurios kyla ir man, bet šiuo metu, šiame etape aš netgi negalėčiau komentuoti konfidencialios informacijos. Bet tikrai tą dalyką padarysiu, kai būsiu apsisprendusi.

– Jūs nekomentuojate Vyriausybės nutarimo turinio, tačiau ar esate anksčiau gavusi kažkokių indikacijų ar įspėjimų iš specialiųjų tarnybų ar institucijų apie jūsų galimą neatitikimą nacionaliniam saugumui?

– Vėlgi, nekomentuosiu šito atvejo, kadangi šiuo metu vyksta įvairūs tyrimai, patikrinimai ir gauname labai daug informacijos tiek iš viešosios spaudos ir iš viešųjų šaltinių. Todėl šioje vietoje mano komentaras, manau, būtų trikdantis institucijų darbą.

– Tačiau aš tiesiog klausiu, ar gavote, ar negavote tokios informacijos anksčiau. Jeigu negavote, tai galite ir atsakyti.

– Dėl indikacijų tu negali šioje vietoje pasakyti „taip“ arba „ne“. Tai tikrai nėra juoda arba balta. Kaip ir minėjau, mes kategoriškai atmetame visas insinuacijas dėl „Foxpay“ veiklos ir užtikriname, kad mes vadovaujamės visais tiek Lietuvos, tiek Europos Sąjungos įstatymais. Ir svarbiausia, kad bendradarbiaujame su visomis priežiūros institucijomis ir tikrai teikiame visą būtiną informaciją. Mūsų tikslas šioje vietoje yra, kad visi klausimai būtų kuo greičiau atsakyti ir būtų išsklaidytos bet kokios abejonės.

Ką norėčiau paminėti šioje vietoje, kad aš visgi jaučiu didėjančią grėsmę objektyviam kontroliuojančių institucijų darbui dėl bendrovės veiklos politizavimo. Taigi, norėdama objektyvaus ir išsamaus vertinimo, kai kurių aspektų ir klausimų nenorėčiau komentuoti dabar, bet tikrai pasilieku sau teisę komentuoti, kuomet visos institucijos baigs savo darbus.

– O kas trukdo ir kelia grėsmę objektyviam institucijų tyrimui dėl „Foxpay“?

– Tiek galbūt neišsamūs kažkokie atsakymai, tiek tam tikra viešoji nuomonė, tiek įvairūs komentarai – tikrai, matyt, yra daug informacijos šioje vietoje.

– O kieno neišsamūs atsakymai? Jūs kalbate apie žiniasklaidą? Juk mes su jumis ir kalbamės tam, kad gautume tuos atsakymus. Ar jūs turite galvoje konkrečių asmenų ar institucijų pateikiamus atsakymus?

– Matote, aš irgi nedisponuoju visa informacija, tai negaliu (komentuoti – BNS).

– Norėčiau grįžti prie savo klausimo apie galimas institucijų ar tarnybų indikacijas apie jūsų atitikimą nacionaliniam saugumui. Sakėte, kad čia nėra juoda ar balta. Kaip suprantu, jūs buvote gavusi kažkokių pranešimų ar signalų dėl to?

– Tikrai nenorėčiau komentuoti. Teikiame visą informaciją visoms institucijoms, tikrai siekiame, kad kuo greičiau būtų išsklaidytos abejonės. Mes irgi nesame suinteresuoti, kad būtų kažkokia migla pučiama.

– 2022 metais, kai jums buvo leista įsigyti „Foxpay“, vyriausybinė komisija jums jokių priekaištų neturėjo ir pagrindo pradėti tyrimą dėl jūsų atitikimo nacionaliniam saugumui nebuvo. Dabar Vyriausybė sako, kad jūs neatitinkate nacionalinio saugumo interesų. Kas galėjo pakeisti komisijos nuomonę?

– Aš tikrai negalėčiau komentuoti. Galiu patvirtinti, kad 2022 metais man priekaištų šioje vietoje nebuvo.

– Ar pasikeitusi vyriausybinės komisijos pozicija galėjo būti susijusi su tuo, kad joje atsirado Vilhelmas Germanas? Su šiuo asmeniu viešojoje erdvėje yra siejama jūsų veikla.

– Aš negalėčiau komentuoti. Aš galiu pasakyti, kad ir tuo metu, ir dabar Vilhelmas Germanas buvo paminėtas ir minimas kaip mano sugyventinis ir trijų vaikų tėtis. Tai yra vieša informacija.

– Ir 2022 metais jis irgi buvo minimas vyriausybinės komisijos dokumentuose?

– Nebuvo. Nemaišykime informacijos. Jis ir tuo metu buvo mano vaikų tėvas, ir mano sugyventinis – ir 2022-ais, ir dabar.

– Kiek metų jūs pažįstate Vilhelmą Germaną ir kaip su juo susipažinote?

– Aš nenorėčiau komentuoti.

– Bet ar jūs iki pastarųjų publikacijų žiniasklaidoje žinojote apie jo praeitį ir teistumą?

– Nenorėčiau komentuoti. Aš bendradarbiauju su institucijomis, kurios man turi ar turėjo klausimų tiek mano anketose, pildymuose, ir aš tikrai ten atsakau į visus klausimus.

– Tačiau klausimų kyla ir viešojoje erdvėje. Kad jų neliktų gal ir dabar galite atsakyti – žinojote ar nežinojote?

– Aš labai nenorėčiau pakenkti tyrimui dėl to, kad tai nėra vieno klausimo kontekstai.

– Galbūt bent galite pasakyti laiką, kiek esate pažįstama ir kiek laiko gyvenate su Vilhelmu Germanu?

– Ne, tai yra gana asmeniniai klausimai. Aš manau, kad kas yra susiję su tyrimu, tai aš jums tikrai atsakiau į klausimą, liečiant 2022 metus, kai mane svarstė. Aš tiesiog jums noriu pasakyti, kad mano asmeninė situacija tuomet nebuvo kitokia nei yra dabar. Mūsų vaikai jau tokio amžiaus, kad jie negalėjo kažkur dingti.

– O kokio amžiaus jūsų vaikai?

– Tokio, kad dalis jų buvo ir 2022 metais.

– Paklausiu kitaip. Kai susipažinote su Vilhelmu Germanu, pažinties pradžioje, kai pradėjote kurti šeimą, jūs žinojote jo praeitį, kas tai per žmogus, kad jis buvo teistas?

– Tikrai nekomentuosiu.

– Žiniasklaidoje skelbiama apie aktyvų Vilhelmo Germano dalyvavimą ir įtaką „iSun“ ir jos įmonėse, kurį laiką jis dirbo „Foxpay“. Koks buvo jo statusas šiose įmonėse?

– Aš vėlgi nekomentuosiu. Žinau, kad tai galbūt išsklaidytų nemažai abejonių, bet aš tikrai norėčiau palaukti būtent kontroliuojančių institucijų tyrimų pabaigos, ir tada tikrai pamatysime tą šviesą tunelio gale.

– Bet tai yra paprastas klausimas...

– Aš suprantu, kad paprastas klausimas ir, manau, labai paprastas jums ir atsakymas turėtų būti. Tikrai tą dalyką galima pasitikrinti.

– Tačiau žiniasklaidoje skelbiama informacija rodo, kad Vilhelmas Germanas aktyviai veikė įmonėse ar jose dirbo. Kai kurie žmonės liudijo, kad jis su buvusios ministrės Monikos Navickienės sutuoktiniu priiminėdavo darbuotojus. Ar nematėte tuomet rizikų, kad žmogus, kuris turi tokią praeitį, yra teistas už finansinius nusikaltimus, vienaip ar kitaip dalyvauja jūsų įmonių veikloje?

– Aš tikrai, žinokit, nekomentuosiu šių dalykų. Tai yra būtent tyrimų apimtyje. Mes tikrai bendradarbiaujame su teisėsaugos institucijomis, teikiame joms visą informaciją. Tai darome ne prabėgomis, bet ir su faktais, ir su įrodymais. Tikrai nenorėčiau dabar tokio interviu metu prabėgomis jums pakalbėti kelias minutes apie įmones. „iSun“ turi apie 120 darbuotojų, „Foxpay“ turi apie 40 darbuotojų. Tai tikrai nėra tokioje apimtyje, apie ką mes norime dabar bendrauti.

– Tačiau, kaip suprantu, jūs bendradarbiaujate su teisėsauga, kuri jus jau ir apklausė?

– Su Lietuvos banku, ne su teisėsauga.

– O su STT, kuri dėl „Foxpay“ pradėjo ikiteisminį tyrimą?

– Su STT aš neturėjau jokio kontakto. Kiek žinau, ir „Foxpay“ neturėjo jokio kontakto.

– Bet STT šiandien (pirmadienį – BNS) paskelbė, kad dėl „Foxpay“ pradėjo ikiteisminį tyrimą. Ji jus apklausė?

– Manęs asmeniškai – ne.

– Kai kalbate apie bendradarbiavimą su institucijomis, jūs, kaip suprantu, kalbate apie Lietuvos banką? 

– Taip, tyrimo kontekste. Kas liečia Lietuvos banko auditą, kaip ir ne kartą esu minėjusi, tai reguliuotojo, šiuo atveju Lietuvos banko, auditas yra normali praktika, ir išskirtinis dėmesys būtent „Foxpay“ ir yra tikėtina jo politizavimo pasekmė. Visgi tikiu Lietuvos finansų rinkos priežiūros sistemos branda, kad ji sugebės profesionaliai įgyvendinti savo funkcijas ir išskirtinai remsis tik teisės aktais, įvertinant būtent „Foxpay“ veiklą.

Monikos šeima iš tiesų yra mano giminaičiai, galima sakyti, tolimi, galima sakyti artimi. Kaip bepavadinsi, taip nepagadinsi.

– O gal galėtumėte detalizuoti, kodėl Lietuvos banką jūs dominate kaip akcininkė ir kodėl tapote tyrimo objektu?

– Žinokite, tikrai nenorėčiau čia komentuoti. Tai yra būtent reguliuojančių institucijų tvarka. Tikrai tikiu ir pasitikiu jų darbu, gerbiu jų darbą ir bendradarbiauju su jais.

– Ar jūs pažinojote buvusią ministrę Moniką Navickienę?

– Žiūrėkite, čia labai trumpas komentaras. Monikos šeima iš tiesų yra mano giminaičiai, galima sakyti, tolimi, galima sakyti artimi. Kaip bepavadinsi, taip nepagadinsi. Ir Mindaugas (Navickas – BNS) iš tiesų buvo mano verslo partneris. Šioje vietoje galbūt pakomentuočiau tiek.

– O kaip Mindaugas Navickas atsirado jūsų įmonėse? Jūs pati jį pasikvietėte?

– Taip, aš pati jį pakviečiau.

– O kodėl? Dėl jo kompetencijų ar šeimos ryšių?

– Taip. Manau, kad tai buvo ne dėl vienos kažkokios savybės, bet dėl savybių rinkinio.

– Gal galite detalizuoti, kokių savybių?

– Na, tų pačių, kurias detalizavote prieš tai. Plačios kompetencijos (finansų rinkose – BNS).

– O ar žinote, kur dabar yra Mindaugas Navickas? Ar bent jau buvote su juo susisiekusi per pastarąsias keletą dienų?

– Čia nenorėčiau komentuoti.

– Ar suprantate, kad jūsų nekomentavimas palieka dviprasmybių tarp atsakymų „taip“ arba „ne“?

– Labai suprantu, labai suprantu. Ir aš tikrai norėčiau galbūt daugiau kažko papasakoti, bet kadangi vyksta tyrimai ir institucijos daro savo darbus, tikrai nenorėčiau išsiplėsti. Kaip ir sakiau, tikrai bendradarbiaujame, tikrai siekiame, kad kiltų kuo mažiau klausimų ir kad jie visi būtų atsakyti profesionaliai ir laiku.

Ir visi, tiek „Foxpay“ darbuotojai, tiek aš pati asmeniškai – bet kas, kas gauna kažkokias užklausas ir jos yra adekvačios – tikrai į jas atsakoma laiku. Siekiame tikrai išsklaidyti visas abejones ir užtikrinti, kad veikiama pagal visus aukščiausius standartus.

– O kaip dažnai jūs bendravote su M. Navickiene ir su jos šeima?

– Nenorėčiau komentuoti.

– Monika Navickienė sakė, kad apie porą kartų per metus.

– Bendraudavome bent kartą per metus.

– M. Navickienė teigia, kad tas bendravimas buvo retas.

– Neprieštaraučiau, tikrai sutinku su Monika.

– O jūs pati dalyvavote tame skrydyje į Dubajų, kuris ministrei kainavo postą?

– Žinokite, nenorėčiau komentuoti. Kaip sakau, visos institucijos, kurios kažką tiria ir tikrai norėtų kažką sužinoti, manau, jos į tuos klausimus atsakymus jau turi.

– Bet aš jūsų klausiu, ar jūs buvote, ar nebuvote.

– Aš viską suprantu, kad jūs manęs klausiate, bet kaip ir sakau, jeigu institucijos tų atsakymų nepaviešina, tikėtina, kad jų viešinti ir nereikia.

– Ar buvo daugiau tokių bendrų Navickų ir jūsų šeimos kelionių?

– Jau tikrai turėčiau eiti. Ar dar yra kažkokių klausimų?

– Patikrinimą atlieka Lietuvos bankas, dabar ikiteisminį tyrimą pradėjo STT. Kaip jūs toliau įsivaizduojate „Foxpay“ ir kitų savo įmonių, pavyzdžiui, „iSun“ grupės įmonių ateitį? Ar reputacinė žala netrukdys toliau dirbti?

– Kaip ir sakau, labai laukiu institucijų darbo pabaigos ir aiškių rezultatų – sprendimų, išvadų. Tuomet, kai aš turėsiu šias išvadas, mes tikrai galėsime spręsti dėl tolesnės įmonės veiklos.

– O kaip jums bendrai atrodo visas tas informacijos srautas, kuris sklando viešojoje erdvėje paskutines dvi savaites? Ar įtarimai jūsų ir jūsų šeimos ir jos ryšių atžvilgiu atrodo pagrįsti?

– Nenorėčiau komentuoti visų insinuacijų dėl to, kad, kaip dar kartelį pasikartosiu, vykstant tyrimui – aš gerbiu Lietuvos teisėsaugos ir reguliuojančių institucijų darbą ir tikiu, kad mums glaudžiai bendradarbiaujant, jie tikrai atras atsakymus į užduotus klausimus, ir mes labai greitai sužinosime be spėliojimų, kokie yra sprendimai.

– Kokie, jūsų nuomone, galėtų būti sprendimai jūsų atžvilgiu – teigiami ar neigiami? Ar šioje probleminėje situacijoje jaučiatės užtikrintai?

– Aš jaučiuosi užtikrinta „Foxpay“, „iSun“ ir kitų grupės įmonių darbu. Kaip ir sakiau, veikiama skaidriai ir atitinkama visus reguliuotojo iškeltus reikalavimus. Būtent dėl šio fakto bendravome su visomis institucijomis, atsakinėjome į užklausas laiku, pateikėme visą informaciją, kuri yra reikalaujama, ir tokiu būdu siekiame palengvinti ir tų institucijų darbą, kad jos irgi galėtų džiaugtis vasara. (...)

– Ar jums neatrodo, kad jeigu jūs atsakytumėt į jums užduodamus klausimus, būtų paprasčiau?

– Žiūrėkite, aš tikrai nesu ta, kuri galėtų atsakyti į visus klausimus, ir tikrai nesu ta, kuri viską žino, viską mato ir viską supranta. Ne aš viena dalyvauju daugumoje procesų. Tikrai nekomentuosiu ir pasilaikysiu savo nuomonę sau.

Bet bet kuriuo atveju pateikiu visus atsakymus, visus reikalingus įrodymus, faktus arba dokumentus, jeigu manęs to prašo ir reikalauja institucijos arba reguliatoriai.

– Ačiū už pokalbį. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Toji

Toji portretas
tam 17:21:26- Kas gali paneigti, jog Jo Ekscelencija nestoguoja trinkūnų -navickų šaikos? Juk "Mūsų Gitanas visą kadenciją draugavo su Trinkūnu ir pastoviai kaitino šonus, sveikatinosi jo SPA" .. -ši citata iš strapsnio apie I.Trinkūnaitės duodamus parodymus narkobiznio byloje. Kas gali paneigti, kad Jo Escelencija savo laiku dirbo SEB banko patarėju, buvo populiarus TV ekonomikos ir finansų ekspertas. O paveldosauginis pastatėlis ėjo iš rankų į rankas. Tereikia užsigeisti ir mėnulis nukris į reikiamą skreitą. Su visų aukščiausių instancijų palaiminimu.

Lol

Lol portretas
Rukys gerai sita veikeja manrodos. Linkiu, kad VSD parodytu principa ir gerai pakratytu ja ir jos aplinka

Sugyventinė

Sugyventinė portretas
Koks tas Trinkūnas "bankininkas." ? Sovieto laikų Klaipėdos Mėsos kombinato vienas iš" auksinių vyrukų"! Galutinai pribaigęs ir pasipelnęs iš Žvejybos laivyno, nėręs į turizmo verslą. ,O dukra tokia pat sukta, gudri, per aukštus politikus daranti savo "sėkmės' verslus. Ar sukčiai čia jų versle ir gyvenime dalyvauja - Trinkūnams reikšmės neturi. Tik su sukčiais ponios nesituokia net ir turint jų vaikų... Rizikinga
VISI KOMENTARAI 43

Galerijos

Daugiau straipsnių