- Greta Zulonaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybė nepritaria siūlymui leisti sudaryti mokyklose klases, net jei jos nepasiekia minimalaus reikalavimo surinkti 21 mokinį.
Tokią išvadą trečiadienį priėmė Ministrų kabinetas.
Grupė praėjusios kadencijos Seimo parlamentarų kovo pabaigoje pasiūlė papildyti Švietimo įstatymą nuostata, kad mokinių skaičius mokyklos klasėse gali neatitikti Vyriausybės nustatyto leidžiamo mažiausio mokinių skaičiaus iki 20 procentų, bet ne daugiau kaip dvejus mokslo metus iš eilės.
Tokiu būdu įstatymo pataisos leistų susidaryti klasėms, kurioms trūksta iki keturių vaikų.
Vyriausybė taip pat nepritarė iniciatyvai, kuria numatoma sudaryti galimybę savivaldybėms tarybų sprendimu leisti formuoti III ir IV gimnazijų klases, jeigu nėra 21 mokinio klasėje, bet mokinių skaičius pagrindinio ugdymo antrosios dalies – I ir II gimnazijos – klasėse atitinka arba viršija mažiausią leidžiamą mokinių skaičių.
Abu projektai Seime yra įveikę pateikimo stadiją.
Vyriausybė šių metų rugpjūtį jau pritarė panašiai, tačiau kiek griežtesnei tvarkai.
Kitaip nei parlamentarų siūlymuose, Ministrų kabinetas leido sudaryti tik vieną mažesnę nei 21 mokinys vienuoliktą klasę ir tik atitikus tam tikras sąlygas.
Pavyzdžiui, nuo 12 iki 20 mokinių turinčias klases leidžiama sudaryti, jei praėjusių mokslo metų rugsėjo 1 dieną šios gimnazijos 8 klasėje ir I gimnazijos klasėje buvo ne mažiau kaip po 21 mokinį.
Taip pat tokiu atveju, jei praeitais mokslo metais rugsėjo 1 dieną šios gimnazijos 8, I gimnazijos ir II gimnazijos klasėse besimokančių mokinių skaičiaus vidurkis buvo ne mažesnis kaip 21 mokinys.
Klasę, kurioje mokytųsi mažiau mokinių, mokyklos gali sudaryti ir tokiu atveju, jei savivaldybės taryba gimnazijai papildomai skiria mokymo lėšų, neįtraukiant iš valstybės biudžeto skiriamų mokymo lėšų.
Įžvelgia žalą moksleiviams
Kaip nurodoma Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) parengtoje išvadoje, Seimo narių siūlymas leisti sudaryti mažesnes nei 21 mokinio klases, kuriose mokoma pagal vidurinio ugdymo programą, nesudarys galimybių užtikrinti mokinių ugdymosi poreikius ir interesus atitinkantį ugdymo turinį.
„Mokinių individualūs ugdymosi poreikiai ir interesai klasėse, kuriose mokosi 12–20 mokinių, tenkinami tik iš dalies, nes jei tam tikro dalyko pageidauja mokytis mažas mokinių skaičius (1, 2 ar 3 mokiniai), nesudaromos laikinosios grupės, t. y. mokiniai nemokomi pageidaujamo dalyko arba siūloma jį mokytis savarankiškai“, – rašoma išvadoje.
Anot ministerijos, nesudarius sąlygų mokiniams pasirinkti mokytis tam tikrų dalykų, būtų užkertamas kelias jiems studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose.
„Pavyzdžiui, chemijos egzamino rezultatas būtinas renkantis medicinos, chemijos ir biochemijos studijų krypčių studijas, fizikos – renkantis fizikos krypties studijas “, – teigiama dokumente.
„(...) Neturint pagrindinio, turinčio didžiausią svorį dalyko egzamino įvertinimo, ši dedamoji yra lygi nuliui ir konkurencinės sąlygos yra daug blogesnės“, – rašoma išvadoje.
Švietimo valdymo informacinės sistemos duomenimis, 2023–2024 mokslo metais gimnazijų, kurių III gimnazijos klasėje mokėsi 12–20 mokinių, buvo nesudarytos sąlygos 24 mokiniams mokytis fizikos mobiliose grupėse, 39 mokiniams – chemijos, 30 mokinių – informatikos, nes dalyko mokėsi vienas ar du mokiniai.
„Palyginus visus savarankiškai besimokiusius fizikos, chemijos ar informatikos mokinius klasėse, kuriose mokėsi 12–30 mokinių, su savarankiškai besimokiusiais 12–20 mokinių klasėse, matyti, kad pastarosiose klasėse savarankiškai besimokiusieji sudarė apie 80 procentų“, – teigė ministerija.
Be to, anot ministerijos, norint įgyvendinti siūlymus, išaugtų mažesnėms klasėms iš valstybės ir savivaldybių biudžeto skiriamas lėšų poreikis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs pirmus 10 mln. eurų
Lietuva įsipareigojo remti Ukrainos gynybos pramonę, skirs 10 mln. eurų ukrainietiško drono „Palianytsia“ gamybai. ...
-
L. Kasčiūnas: svarstoma ilginti komendantūrų karių rengimo kursus4
Svarstoma iki 14 dienų ilginti komendantinių vienetų karių rengimo kursus, sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. ...
-
Lietuvoje minima Kariuomenės diena1
Įvairiuose šalies miestuose šeštadienį bus minima Lietuvos kariuomenės diena, skirta pažymėti 106-ąsias kariuomenės atkūrimo metines. ...
-
Kalėdų eglės įžiebimas Kaune – jau šiandien! (stebėkite tiesiogiai nuo 19.30 val.)3
Kaunas pirmasis šalyje jau šiandien įžiebs kalėdinę eglę ir įjungs šventinį laikmatį. Įspūdingą šventę stebėkite kartu su portalu „Kauno diena“ nuo 19.30 val.! ...
-
Genocido centras bendradarbiaus su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu2
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) pasirašė sutartį su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu, ji leis centro istorikams naudotis šios įstaigos turimais dokumentais. ...
-
Piligriminės kelionės pamokos ir atradimai2
Visuomenininkas ir verslininkas Gintautas Labanauskas su Kauno šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros parapijos bendruomene pasidalijo įspūdžiais iš piligriminės kelionės. ...
-
Lietuvos bankas panaikino „Foxpay“ licenciją2
Lietuvos bankas (LB) už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikino teisėsaugos akiratyje atsidūrusios Ievos Trinkūnaitės valdomos finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, penktadienį paskelbė bankas. ...
-
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai. ...
-
Karaliaus Mindaugo husarų batalione prisiekė 300 šauktinių1
Panevėžyje įsikūrusiame Karaliaus Mindaugo husarų batalione penktadienį prisiekė 300 karių šauktinių. ...
-
Laukiate švenčių? Sužinokite, kada Kalėdų eglė bus įžiebta jūsų mieste3
Artėjant didžiausioms metų šventėms, ruošiasi, puošiasi Lietuvos miestai ir miesteliai. Belaukiant jų eglių įžiebimo, LNK.LT kviečia sužinoti, kada eglė sužibs jūsų mieste. ...