Vakarėlis kosmose: išrastas specialus alus kosminėms kelionėms

Kosmoso turistai, galbūt jau labai greitai, kils į beorę erdvę ilsėtis. Na o koks gi poilsis kosmose be šalto alaus stebint Žemę, mėnulį ir kosminę stotį?

Vienas Australijos inžinierius ir jo kolega mažos alaus daryklos savininkas sumanė iš anksto užsitikrinti geresnes startines pozicijas būsimai kosminio alkoholio rinkai. Suvieniję savo žinias jie sukūrė pirmąjį alų tinkamą vartoti kosmose.

Nors iš principo bet koks alus nesvarumo būsenoje tinkamas gerti, tačiau astronautų patirtis rodo, kad būnant kosmose ištinsta veidas ir liežuvis, jausmas panašus į nedidelį peršalimą. Tokios būsenos metu ypač suprastėja skonio receptorių jautrumas. Būtent dėl šios priežasties astronautų menu skonio prasme labai skurdus, nes nėra tam jokio poreikio, kadangi skonis būtų jaučiamas labai silpnai.

Naujojo alaus išradėjai Džeisonas Heldas ir Jaronas Mitčelis teigia, kad jų alus yra ypač sustiprinto skonio, kuris „permuš“ skonio receptorių neveiksmingumą. 

Naujasis gėrimas pavadintas „Vostok 4 Pines Stout” vardu. Kūrėjai, deja, nepaaiškino kodėl pasirinktas būtent toks pavadinimas.

Naujienų agentūros „Reuters“ teigimu kosmoso aludariai jau spėjo ištestuoti alų ir nesvarumo būsenoje. Tiesa tai buvo padaryta ne kosmose, o specialiame lėktuve, kuris skrydžio metu imituoja nesvarumo būseną. 

Testų metu paaiškėjo ir tam tikri alaus trūkumai: veikiant tik labai silpnoms gravitacijos jėgoms alus sunkiai bėgo iš butelio. 



Ryžtas įveikti kliūtis stipresnis – pasirodo aludariai jau derasi su olandų mokslininkais, kurie prieš dešimtmetį išrado specialų butelį, kuris „spjaudo“ skystį iš savo turinio mažais „rutuliukais“.

Alaus kaina kol kas nepaskelbta ir juo oficialiai dar neprekiaujama.


Šiame straipsnyje: kosmoso turizmas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių