Tyrėjai: partijų dėmesys žmogaus teisėms COVID-19 laikotarpiu buvo minimalus

  • Teksto dydis:

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF) mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, kad žmogaus teisės nebuvo pagrindinė tema Seimo diskusijose apie COVID-19 pandemijos valdymo priemones. Be to, politinių partijų požiūris į konkrečias žmogaus teises kito, kai tų partijų vieta parlamente keitėsi iš opozicijos į valdančiąją daugumą ir atvirkščiai.

COVID-19 pandemijos įvardijimas grėsme visuomenės sveikatai ir nacionaliniam saugumui atvėrė galimybę politikams imtis ypatingų priemonių šiai grėsmei įveikti. Tačiau toks įvardijimas, metaforos ir karo meto retorika prisidėjo prie grėsmės ir pavojaus diskurso formavimo, kad būtų galima pateisinti siūlomas ypatingas priemones kovai su COVID-19 pandemija.

„COVID-19 pandemijos sugrėsminimas sudarė galimybių nukrypti nuo pagarbos žmogaus teisėms ir laisvės principų, kurie yra branginami ir saugomos liberaliose demokratijose įprastomis aplinkybėmis“, – pastebi vienas tyrėjų, KTU SHMMF politikos mokslų doktorantas Vytautas Valentinavičius.

Įvertino: V.Valentinavičiaus teigimu, COVID-19 pandemijos sugrėsminimas sudarė galimybių nukrypti nuo pagarbos žmogaus teisėms ir laisvės principų.

Neieškojo alternatyvos

Paskelbti tyrimo rezultatai atskleidė, kad pandemijos metu dirbusios vyriausybės buvo įsitikinusios, kad COVID-19 pandemija kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, todėl kovai su šia grėsme pateisino žmogaus teisių: susirinkimų laisvės, teisės į judėjimą, teisės į kokybiškas sveikatos paslaugas ir teisės užsiimti verslo veikla – ribojimus.

Šiuos ribojimus palaikė ir 2016–2020 m., ir 2020–2024 m. Seimo valdančiųjų daugumų parlamentarai. Opozicija taip pat labai neoponavo taikomiems ribojimams.

„COVID-19 pandemijos sugrėsminimas netiesiogiai leido Vyriausybei formuoti pandemijos diskursą kaip grėsmę nacionaliniam saugumui, taip ribojant plačias viešas diskusijas ir neieškant alternatyvių kovos su pandemija priemonių, formuojant bendrą poziciją, kad siūlomos priemonės yra vienintelės“, – pastebi KTU SHMMF mokslo darbuotojas Vaidas Morkevičius.

Svarbesnės už kitas?

Atsižvelgiant į duomenis, kad žmogaus teisės nebuvo lydinti tema COVID-19 pandemijos diskusijose Seime, nėra galimybės teigti, kad parlamentas veikė kaip žmogaus teises ginanti institucija, kurioje klausimai būtų sprendžiami atkreipiant dėmesį į įvairius žmogaus teisių aspektus.

Tyrėjai pastebi, kad, vykstant diskusijoms apie COVID-19 valdymo priemones, santykinai dažniau buvo minimos tik tos žmogaus teisės, kurios buvo susijusios su fizinės ir psichinės sveikatos, socialinio saugumo, darbo, teisingų ir palankių darbo sąlygų, vienodos apsaugos prieš įstatymą klausimais.

KTU tyrėjai pastebi, kad, net jei Seime Vyriausybės valandų metu buvo kalbama apie kai kurias žmogaus teises, kitos, tokios kaip: teisė dalyvauti viešuosiuose reikaluose ir teisė būti apsaugotam nuo neteisėto kišimosi į asmens privatumą, šeimą, namus ar susirašinėjimą – sulaukė itin mažai dėmesio.

Mokslininkai taip pat pastebi, kad net opozicija ignoravo tam tikras žmogaus teises, nors žmogaus teisių ekspertai išreiškė susirūpinimą dėl jų.

„Pavyzdžiui, teisė į judėjimo laisvę, teisė į taikius susirinkimus nepateko į opozicijos akiratį. Šiuos ribojimus palaikė tiek po 2020–2024 m. Seimo rinkimų susiformavusi centro dešiniųjų dauguma, tiek 2016–2020 m. Seimo centro kairės valdančioji dauguma“, – pastebi V.Valentinavičius.

Net opozicija ignoravo tam tikras žmogaus teises, nors žmogaus teisių ekspertai išreiškė susirūpinimą dėl jų.

Galios pozicijos

Tyrimas taip pat atskleidė, kad politinių partijų požiūris į konkrečias žmogaus teises turėjo tendenciją kisti, kai partijos statusas parlamente keitėsi – pereinant iš opozicijos į valdančiąją daugumą ir atvirkščiai.

Pavyzdžiui, 2016–2020 m. Seimo centro kairės valdančioji dauguma COVID-19 kontekste daugiau dėmesio skyrė socialinėms ir ekonominėms teisėms. Tačiau 2020–2024 m. Seime buvusios Vyriausybės partijų atstovai (patekę į opoziciją) žmogaus teises, susijusias su socialine apsauga, ėmė minėti rečiau.

V.Morkevičiaus vertinimu, nustatyti dėmesio žmogaus teisėms poslinkiai, priklausomai nuo galios pozicijų parlamente, gali būti interpretuojami kaip rodantys, kad, neturėdami sprendimų priėmimo galių ir neprisiimdami atsakomybės už sprendimus, opozicinių partijų atstovai yra mažiau suvaržyti diskutuoti įvairiomis temomis ir yra linkę apeliuoti į vertybes (pavyzdžiui, žmogaus teises), kurios patrauklios įvairiems visuomenės sluoksniams.

Situacija: V.Morkevičiaus vertinimu, neieškota alternatyvių kovos su pandemija priemonių, formuojant bendrą poziciją, kad siūlomos priemonės yra vienintelės.

Tyrimo metu buvo analizuotos Seimo stenogramos, gilinantis į politikų pasisakymus per Vyriausybės valandas, kuriose politikai užduoda klausimus Vyriausybės nariams. Tyrimo laikotarpiu nuo 2020 m. kovo 10 d. (prieš pat pirmą kartą Lietuvoje įvedant su COVID-19 pandemija susijusį karantiną) iki 2021 m. sausio 14 d. buvo analizuojami 1 238 pasisakymai per 20 Vyriausybės valandų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
Baudžiami tik homoseksualistų išjuokėjai, o visi kiti žmonių šmeižikai, niekintojai ir persekiotojai jokio teisėsaugos dėmesio nesulaukia, o iš "žmogaus teisių gynėjų" tuo labiau
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

  • Despotijų dėsniai: vis viena pasilaidos klausimas, ką nusitemps kartu
    Despotijų dėsniai: vis viena pasilaidos klausimas, ką nusitemps kartu

    Despotijos vis viena anksčiau ar vėliau griūva – ir kuo anksčiau, tuo geriau. Kuo ilgiau jos išsilaiko dėl vienokių ar kitokių priežasčių, tuo gilesnę ir didesnę kruviną pelkę po savęs palieka. Ne tik vietoje savęs, bet ir visur ap...

    2
  • Kodėl Vyriausybė turi atsiskaityti už savo programą: demokratijos testas, kurio negalime ignoruoti
    Kodėl Vyriausybė turi atsiskaityti už savo programą: demokratijos testas, kurio negalime ignoruoti

    Demokratinės politikos esmė – ne tik valdžių kaita, bet ir principas, kad išėjusi valdžia privalo atsiskaityti už tai, ką nuveikė per savo kadenciją. Šiuolaikinėje Vakarų demokratinėje valstybėje klestėjimas matuojamas ne vie...

  • Greitas B. al Assado režimo žlugimas neturėtų stebinti
    Greitas B. al Assado režimo žlugimas neturėtų stebinti

    Diktatūros atrodo esančios stabilios, kol nesugriūva. Taip lakoniškai Basharo al Assado diktatūros žlugimą Sirijoje įvertino vienas žinomiausių Estijos diplomatų Jonatanas Vseviodas. ...

  • Neužmirštuolei – šachą ir matą
    Neužmirštuolei – šachą ir matą

    Artėja sausio 13-oji. Lietuva prisimins pergalę prieš žiauriausią pasaulio priešą – rusiškąjį komunistinį režimą. Pagerbsime Aukas ir Laisvės kovotojus, dėkosime Aukščiausiajam. ...

    5
  • Pilietybę – brazilams!
    Pilietybę – brazilams!

    Šią savaitę Lietuvos futbolo rinktinė sužinos savo varžovus 2026 m. pasaulio čempionato atrankoje. Lietuviai artėjantį iššūkį pasitiks su didelėmis viltimis, bet su, švelniai tariant, kukliomis galimybėmis. ...

    2
  • Vikingu vadinamas Gediminas Simutis: tikiu, sportas keičia žmones
    Vikingu vadinamas Gediminas Simutis: tikiu, sportas keičia žmones

    Nuo ramios vaikystės mažame Lietuvos pamario miestelyje iki savanorystės Afrikoje, nuo pirmų bėgimų mokykloje iki pasaulio čempiono titulo – toks spalvotas 37-erių bėgiko ir trenerio Gedimino Simučio gyvenimas. Dar vaikystėje atradęs meilę s...

    1
  • Politika, verta 8 metų vienatvės
    Politika, verta 8 metų vienatvės

    Premjeras G. Paluckas veikiausiai turės mąstyti ne tik apie taikos komandiruotę į Kiniją, bet ir į Baltarusiją. Praėjusią savaitę kalio trąšų gamintoja „Belaruskalij“ pateikė ieškinį prieš Lietuvą tarptautiniame ...

    7
  • Keturių darbo dienų savaitės perspektyvos
    Keturių darbo dienų savaitės perspektyvos

    Diskusijos apie keturių darbo dienų savaitę Lietuvoje ir pasaulyje vis atsinaujina. Tai dažniausiai kyla iš visuomenėje didėjančio poreikio lanksčiau derinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Tačiau pažvelkime į visa tai racionaliai, išsk...

    1
  • Regionų ministerija? O gal geriau Dirbtinio intelekto?
    Regionų ministerija? O gal geriau Dirbtinio intelekto?

    Naujoji Vyriausybė ir Prezidentas siūlo steigti Regionų ministeriją, tarsi ši institucija išspręstų regionų problemas, apie kurias kalba visos politinės partijos. Tačiau veiksmai dažnai rodo priešingai. Prieš įkuriant tok...

    5
  • Po netikro euro zonos atsigavimo laukia sunkios „pagirios“
    Po netikro euro zonos atsigavimo laukia sunkios „pagirios“

    Naujausi Europos Komisijos duomenys rodo, kad euro zonos ekonomika, šiuo metu balansuojanti tarp stagnacijos ir recesijos, patiria netikrą atsigavimą, kuris labiausiai palies ir taip probleminį pramonės sektorių. Lietuvos gamintojai turi pasiruo&sc...

    2
Daugiau straipsnių