Ekonomistų prognozės: Britanijos parlamentas atmes Th. May „Brexit“ sutartį

  • Teksto dydis:

Didžiosios Britanijos parlamentas antradienį nepritars ministrės pirmininkės siūlomai „Brexito“ sutarčiai, teigia visi 40 „Reuters“ apklausti ekonomistai, tačiau šaliai galiausiai pavyks pasiekti laisvosios prekybos susitarimą su ES, ramina jie.

Nepaisant ekonomistų prognozių, esą parlamentarai atmes Th. May siūlomą pasitraukimo iš ES sutartį, kietojo „Brexito“ - be jokios sutarties - tikimybė, pasak ekonomistų, nukrito. Ekonomistų teigimu, kietojo „Brexito“ tikimybė sausį sudaro apie 23 proc., šiek tiek mažiau nei gruodį.

Th. May iki šiol nepavyko įtikinti parlamento narių palaikyti jos siūlomą „Brexito“ sutartį, o Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos sąlygos kol kas yra visai neaiškios.

„Visi ženklai rodo triuškinamą Th. May pralaimėjimą antradienio balsavime. Toks didžiulis siūlomos sutarties nepopuliarumas leidžia tikėtis ES nuolaidų Didžiajai Britanijai, nes Bendrijai išvengti chaotiško „Brexito“ yra lygiai taip pat svarbu, kaip ir Didžiajai Britanijai“, - tikino investicinio banko UBS ekonomistas Johnas Wraithas.

„Dar vienas balsavimas, jau su ES nuolaidomis, turi kur kas geresnius šansus“, - ramino J. Wraithas.

Iš 40 apklaustų ekonomistų, teigusių, kad antradienį parlamentas atmes Th. May sutartį, 25 tikino, kad balsavimas bus pakartotas vėliau, 14 sakė, jog Didžioji Britanija paprašys pratęsti „Brexito“ terminą, ir tik 1 prognozavo kietąjį „Brexitą“.

Th. May ne kartą pakartojo neatsitrauksianti nuo siūlomo sutarties, pagal kurią būtų išlaikyti artimi prekybos ryšiai su ES, tačiau Didžioji Britanija neturėtų balso teisės Bendrijos reikaluose.

Pasak ekonomistų, po Th. May pralaimėto balsavimo parlamente tikrai nebus antro „Brexito“ referendumo ar pasilikimo Europos Sąjungoje - žingsnio, kurį pati premjerė sekmadienį pavadino „katastrofa Didžiosios Britanijos demokratijai“.

„Kadangi parlamentarai nelabai linkę palaikyti „Brexito“ be sutarties idėją, manome, kad sutartis vis tik bus patvirtinta prieš pat kovo pabaigą“, - teigė ekonominių prognozių grupės „EY ITEM Club“ ekonomistas Howardas Archeris.

Kaip ir visose „Reuters“ apklausose nuo 2016 m., kai vyko „Brexito“ referendumas, dauguma ekonomistų sausio apklausoje tikino, kad abi pusės susitars dėl pasitraukimo su laisvosios prekybos sutartimi.

Tačiau ekonomistai neatmetė galimybės, kad Didžioji Britanija gali tapti Europos ekonominės erdvės nare, mokančia lėšas į ES biudžetą už prieigą prie bendros ES rinkos.

„Manome, kad parlamento nariai ras būdų sustabdyti chaotišką „Brexitą“, - prognozavo finansų konsultavimo bendrovės „PwC“ ekonomistas Johnas Hawksworthas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių