ES diplomatijos vadovė: Lukašenka neturi jokio teisėtumo

  • Teksto dydis:

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, kuris, nesant realios konkurencijos, per sekmadienį vyksiantį balsavimą neabejotinai užsitikrins septintąją kadenciją, neturi jokio teisėtumo, pareiškė Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė.

„A. Lukašenka valdžioje laikosi jau 30 metų. Rytoj jis dar kartą save paskirs per dar vienus apsimestinius rinkimus. Tai akivaizdus demokratijos įžeidimas“, – šeštadienį socialiniame tinkle „X“ parašė ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas (Kaja Kalas).

Nesant realios konkurencijos, sekmadienį vyksiantys, Vakarų nesąžiningais laikomi Baltarusijos prezidento rinkimai turėtų pratęsti paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamo A. Lukašenkos tris dešimtmečius trunkantį valdymą.

Balsavimas įvyks praėjus puspenktų metų po 2020-ųjų rinkimų, sukėlusių visoje šalyje masinius protestus dėl kaltinimų klastojimu ir paskatinusių griežtą susidorojimą su opozicija, kuris tęsiasi iki šiol.

Tąkart Baltarusijos centrinė rinkimų komisija pareiškė, kad A. Lukašenka rinkimus laimėjo surinkęs 80 proc. balsų.

Vakarai ir opozicija pasmerkė tą balsavimą, teigdami, kad jis nebuvo nei laisvas, nei sąžiningas.

Baimindamasis naujų masinių protestų šalyje, A. Lukašenka rinkimus perkėlė iš rugpjūčio į sausį, tikėdamasis, kad šaltesnis oras atgrasys demonstrantus nuo išėjimo į gatves.

Kadangi daugelis jo politinių oponentų yra įkalinti arba pabėgo iš šalies, 70-metis A. Lukašenka sekmadienį nesulauks realios opozicijos – be jo balsalapiuose įrašytos keturių režimui lojalių veikėjų pavardės – ir beveik neabejotinai užsitikrins septintąją kadenciją.

Europos Parlamentas (EP) priėmė rezoliuciją, smerkiančią žmogaus teisių ir demokratijos principų Baltarusijoje pažeidimus ir paragino Europos Sąjungos valstybes bei tarptautinę bendruomenę nepripažinti sekmadienio balsavimo rezultatų.

Paskutinis Europos diktatorius

A. Lukašenka palaiko itin glaudžius santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kuris pats valdžioje yra daugiau nei ketvirtį amžiaus.

Buvęs kolūkio vadovas Baltarusiją valdo nuo 1994 metų. Jis atėjo į valdžią pasinaudodamas visuomenėje kilusiu pykčiu dėl katastrofiško pragyvenimo lygio smukimo po chaotiškų ir skausmingų laisvosios rinkos reformų. Tada jis žadėjo kovoti su korupcija.

Visą savo valdymo laikotarpį jis naudojasi Rusijos subsidijomis ir politine parama. 2022 metų vasarį, Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, A. Lukašenka leido Maskvai panaudoti Baltarusijos teritoriją įsiveržimui.

2023-iaisiais jis taip pat sutiko šalyje dislokuoti Rusijos taktinius branduolinius ginklus.

Nuo pat savo valdymo pradžios A. Lukašenka pramintas paskutiniuoju Europos diktatoriumi. Šią savo pravardę jis su kaupu pateisino 2020-aisiais, nuslopindamas masinius protestus ir griežtai susidorodamas su opozicija.

Atvirai žavėdamasis Sovietų Sąjunga, jis atkūrė sovietinio stiliaus ekonomikos kontrolę, neragino visuomenės naudoti baltarusių kalbos.

Pagrindinė Baltarusijos saugumo agentūra išsaugojo bauginantį sovietinių laikų KGB pavadinimą. Be to, Baltarusija yra vienintelė senojo žemyno šalis, kurioje taikoma mirties bausmė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių