- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį per prabangią vakarienę priims daugiau kaip dvi dešimtis afrikiečių lyderių ir pradės didžiausią per pastaruosius metus Kinijos ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikimą.
Viršūnių susitikimo metu Pekinas pažadės Afrikos vadovams bendradarbiauti infrastruktūros, energetikos ir švietimo srityse.
Kinija, antroji pagal dydį pasaulio ekonomika, yra didžiausia Afrikos prekybos partnerė ir siekia pasinaudoti didžiuliais žemyno gamtiniais ištekliais, įskaitant varį, auksą, litį ir retųjų žemių mineralus.
Ji taip pat suteikė Afrikos šalims milijardines paskolas itin reikalingai infrastruktūrai. Tačiau toks Kinijos elgesys kartais kritikuojamas, nes dėl to vyriausybės įvaromos į didžiules skolas.
Naujienų agentūros AFP duomenimis, į Pekiną atvyko arba patvirtino, kad dalyvaus šią savaitę vyksiančiame Kinijos ir Afrikos bendradarbiavimo forume (FOCAC), 25 Afrikos šalių lyderiai, įskaitant ir tuos, kurių šalims gresia didelis įsiskolinimo pavojus.
Forumas prasidės trečiadienio vakarą nuo pozavimo bendrai nuotraukai ir prabangios vakarienės Didžiojoje liaudies salėje, o kitą dieną įvyks atidarymo ceremonija, per kurią Xi Jinpingas pasakys kalbą.
Kinijos valstybinė žiniasklaida šią savaitę gyrė Xi Jinpingą kaip „tikrą Afrikos draugą“ ir teigė, kad jam vadovaujant Pekino ryšiai pasiekė „naujas aukštumas“.
Trečiadienį Kinijos vadovas Pekine surengė derybas su daugiau kaip dešimčia Afrikos šalių atstovų, rodo valstybinės žiniasklaidos pranešimai.
Antradienį susitikęs su Nigerijos – vienos didžiausių Kinijos skolininkių žemyne – prezidentu Bola Tinubu, Xi Jinpingas paragino glaudžiai bendradarbiauti „plėtojant infrastruktūrą, energetiką ir mineralinius išteklius“, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.
Tą pačią dieną vykusiose derybose su Zimbabvės prezidentu Emmersonu Mnangagwa jis pažadėjo bendradarbiauti „investicijų, prekybos, infrastruktūros, mineralinių išteklių“ ir kitose srityse.
Jis taip pat parėmė Zimbabvę, kuriai Jungtinės Valstijos įvedė sankcijas, reaguodamos į šalies vadovybės korupciją ir žmogaus teisių pažeidimus, pavadinęs jas neteisėtomis.
Geopolitiniai rūpesčiai
Analitikai teigia, kad Kinija dėl savo pačios ekonominių problemų peržiūri paramą Afrikos valstybėms ir priduria, kad jos politiką vis labiau gali lemti geopolitiniai rūpesčiai dėl didėjančių nesutarimų su Jungtinėmis Valstijomis.
Vienas iš svarbiausių Pekino šios savaitės tikslų – „glaudesnis ekonominis bendradarbiavimas su Afrika“, AFP sakė Carnegie tarptautinės taikos fondo direktorė Zainab Usman.
„Konkrečiose srityse, net ir tose, kuriose toks išplėstas dalyvavimas gali būti ekonomiškai netikslingas, jį lems geopolitinės priežastys“, – paaiškino ji.
Vienas iš tikslų gali būti sumažinti didėjantį Kinijos ir Afrikos prekybos disbalansą didinant žemės ūkio prekių ir perdirbtų mineralų importą, nurodė Z. Usman.
„Šių Afrikos reikalavimų patenkinimas atitinka Kinijos geopolitinius interesus palaikyti juos kovoje su JAV“, – pažymėjo ji.
Savo ruožtu Afrikos šalių vadovai, kaip ir anksčiau, tikriausiai sieks paramos didelėms išlaidoms, tačiau taip pat labiau akcentuos skolos tvarumą, teigia analitikai.
Neseniai Kenijoje vykusius mirtinus protestus išprovokavo vyriausybės poreikis „perduoti skolų naštą tarptautiniams kreditoriams, įskaitant Kiniją“, pareiškė JK analitinio centro „Chatham House“ Afrikos programai vadovaujantis Alexas Vinesas.
Atsižvelgdami į šiuos įvykius, A. Vinesas ir kiti analitikai tikisi, kad šią savaitę vyksiančiame forume Afrikos lyderiai sieks ne tik daugiau Kinijos investicijų, bet ir palankesnių paskolų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Putinas „nemato pagrindo panikuoti“ dėl nuvertėjančio rublio
Tęsiantis rublio nuvertėjimui, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „nemato pagrindo panikuoti“. „Padėtis kontroliuojama“, – sakė jis ketvirtadienį viršūnių susitikimo Kazachstano sostinėje Astanoje kuluaruose. Ru...
-
Sakartvelo premjeras: šalies siekis įstoti į ES atidedamas iki 2028 metų1
Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė ketvirtadienį paskelbė, kad šalies siekis įstoti į Europos Sąjungą (ES) atidedamas iki 2028 metų. ...
-
Švedija prašo Kinijos bendradarbiauti tyrime dėl kabelių Baltijos jūroje pažeidimo2
Švedija ketvirtadienį nusiuntė Kinijai oficialų prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl dviejų kabelių Baltijos jūroje pažeidimo, sakė šalies ministras pirmininkas. ...
-
Rumunijos KT nurodė perskaičiuoti per prezidento rinkimų pirmąjį ratą atiduotus balsus1
Ketvirtadienį Rumunijos Konstitucinis Teismas nurodė perskaičiuoti per pirmąjį prezidento rinkimų ratą atiduotus balsus, kai kraštutinių dešiniųjų kandidatas netikėtai užėmė pirmaujančią poziciją. ...
-
Australijoje priimtas socialinių tinklų draudimas vaikams
Australijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė svarbias taisykles, pagal kurias jaunesniems nei 16 metų asmenims bus uždrausta naudotis socialiniais tinklais. ...
-
Europos Parlamentas ragina surengti naujus rinkimus Sakartvele5
Įvertinę svarbius pažeidimus, europarlamentarai ketvirtadienį atsisakė pripažinti parlamento rinkimų Sakartvele rezultatus ir paragino per ateinančius metus surengti naujus rinkimus, sakoma Europos Parlamento (EP) pranešime žiniasklaidai. ...
-
Lenkijos Seimas pritarė siūlymui Kūčias paskelbti nedarbo diena1
Lenkijos Seimas trečiadienį priėmė švenčių dienas reglamentuojančio įstatymo pataisą, pagal kurią Kūčios, gruodžio 24-oji, oficialiai taps nedarbo diena. ...
-
Lenkija iš ES fondų gaus 9,28 mlrd. eurų
Lenkijos fondų ir regioninės politikos ministrė Katarzyna Pelczynska-Nalecz ketvirtadienį su oficialiu vizitu lankėsi Briuselyje, kur susitiko su Europos Sąjungos kolegomis. Ji pažymėjo, kad jos vizitas susijęs ir su kitais klausimais, pavyzdžiui, Le...
-
Ukrainos jūrų koridoriumi eksportuota 85 mln. tonų prekių
Ukrainos jūrų koridorius ir toliau įrodo savo efektyvumą ir patikimumą net ir ekstremaliai sunkiomis karo sąlygomis. ...
-
ECB vadovė: ES turi bendradarbiauti su D. Trumpu, kad išvengtų prekybos karo
Europos Sąjunga turi bendradarbiauti su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kad išvengtų prekybos karo, įvertinant jo planus didinti importo muitus, ketvirtadienį pareiškė Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė. ...