- Živilė Aleškaitienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ispanijos parlamentas ketvirtadienį balsavo už Pedro Sanchezo kandidatūrą dar vienai ministro pirmininko kadencijai, nors šalyje nuomonės išsiskiria dėl jo sprendimo suteikti Katalonijos separatistams amnestiją mainais į jų lemiamą paramą per balsavimą dėl pasitikėjimo.
Nuo 2018 metų premjero pareigas einantis P. Sanchezas po įtemptų dvi dienas trukusių debatų sulaukė 179 įstatymų leidėjų palaikymo, t. y. trimis daugiau nei absoliuti dauguma – 176 parlamentarai – 350 vietų parlamente.
Jo Socialistų partija per liepą vykusius visuotinius rinkimus užėmė antrąją vietą, tačiau jis pasiekė susitarimų su keliomis mažesnėmis partijomis, kurios parėmė mažumos koalicinės vyriausybės su kraštutinių kairiųjų partija „Sumar“ atkūrimą.
Siekdamas gauti dviejų Katalonijos separatistų partijų paramą, jis sutiko amnestuoti šimtus žmonių, kuriems gresia teismai dėl jų vaidmens Katalonijos separatistiniame judėjime per pastarąjį dešimtmetį.
Tarp naudos gavėjų yra Carlesas Puigdemont‘as, kuris vadovavo Katalonijos regioninei vyriausybei, kai ši 2017 metais surengė nesėkmingą bandymą atsiskirti.
C. Puigdemont‘as surengė referendumą, kurį centrinė vyriausybė uždraudė, o po jo sekė trumpai gyvavusi nepriklausomybės deklaracija, sukėlusi didžiausią per pastaruosius dešimtmečius politinę krizę Ispanijoje.
Siekdamas išvengti baudžiamojo persekiojimo, C. Puigdemont‘as pabėgo į Belgiją. Amnestija leistų jam grįžti į Ispaniją, nors daugelis ispanų laiko jį valstybės priešu.
P. Sanchezas, kuris padarė karjerą iš politinių žaidimų, per parlamento debatus gynė amnestiją, teigdamas, kad ji atitinka Konstituciją ir yra reikalinga „užgydyti žaizdas“, kurias atvėrė turtingo šiaurės rytų regiono nepriklausomybės siekis.
„Dialogu ir atleidimu užtikrinsime Ispanijos vienybę“, – pridūrė 51 metų politikas.
„Politinė korupcija“
Kritikai teigia, kad amnestija yra savanaudiška priemonė, leidžianti P. Sanchezui išlikti valdžioje, ir kaltina jį teisinės valstybės principų pamynimu.
Konservatyvios Liaudies partijos (PP) lyderis Alberto Nunez Feijoo per debatus sakė: „Bendrajam interesui prieštaraujančių priemonių priėmimas mainais į asmeninę naudą yra politinė korupcija“.
PP per rinkimus liepą laimėjo daugiausiai vietų, tačiau jų neužteko gauti daugumą, o A. Nunez Feijoo nesugebėjo gauti kitų partijų paramos ir rugsėjo mėnesį nebuvo patvirtintas ministru pirmininku.
Kraštutinių dešiniųjų partijos „Vox“ lyderis Santiago Abascalis susitarimą dėl amnestijos pavadino „valstybiniu perversmu“.
Kelios apklausos rodo, kad daugiau kaip pusė ispanų nepritaria amnestijai, dėl kurios visoje šalyje kilo protestų banga.
Šimtai tūkstančių žmonių atsiliepė į PP kvietimą ir sekmadienį išėjo į gatves protestuoti.
Madride prie Socialistų partijos būstinės jau daugiau kaip savaitę tūkstančiai žmonių kiekvieną naktį renkasi į kraštutinių dešiniųjų organizuojamus mitingus. Kai kurie protestai peraugo į smurtą. Trečiadienio vakarą per protestą kilus susirėmimams su policija buvo suimta 15 žmonių.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Serbijos prezidentas neigia Kosovo kaltinimus dėl vaidmens išpuolyje prieš svarbų kanalą1
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius šeštadienį paneigė Kosovo teiginius, kad Belgradas kaip nors susijęs su išpuoliu prieš jo svarbų kanalą. ...
-
Kim Jong Unas žada tvirtą paramą Rusijos karui Ukrainoje
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas), susitikęs su Rusijos gynybos ministru, pažadėjo, kad jo šalis „nepaliaujamai rems“ Rusijos karą Ukrainoje, šeštadienį pranešė Pchenjano valstybinė ...
-
V. Zelenskis: NATO garantijos gali sustabdyti karštąjį karo etapą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį paragino NATO suteikti garantuotą apsaugą Kyjivo kontroliuojamoms Ukrainos dalims, kad būtų „sustabdytas karštasis karo etapas“. ...
-
Lapkričio 30-oji Lietuvoje ir pasaulyje1
Lapkričio 30-oji, šeštadienis, 48 savaitė. ...
-
Sakartvele tūkstančiai žmonių antrą dieną protestuoja prieš stojimo į ES proceso atidėjimą12
Sakartvele tūkstančiai žmonių penktadienį vėl mitinguoja po to, kai riaušių policija naktį panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas prieš demonstrantus, protestuojančius prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimo ...
-
„Angela, atleisk man“: V. Putinas neigia bandęs išgąsdinti A. Merkel savo šunimi16
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį atsiprašė buvusios vokiečių kanclerės Angelos Merkel ir sakė, jog nebandė jos išgąsdinti, kai oficialaus susitikimo 2007-aisiais metu atsivedė savo augintinį labradorą. ...
-
Ryga užėmė ketvirtą vietą tarptautiniame kalėdinių mugių reitinge2
Latvijos sostinė užėmė ketvirtą vietą kalėdinių mugių reitinge „European Best Destinations 2024“, praneša Rygos investicijų ir turizmo agentūra. ...
-
JT ekspertas ragina Lenkiją sustiprinti LGBTQ asmenų apsaugą16
Jungtinių Tautų (JT) įgaliotas ekspertas penktadienį paragino Lenkijos valdžios institucijas skubiai pakeisti įstatymus, kad būtų galima apsaugoti LGBTQ bendruomenei priklausančius asmenis nuo diskriminacijos ir smurto, ir išreiškė apga...
-
Visame pasaulyje didėja darbo užmokestis3
Tarptautinė darbo organizacija (TDO) ketvirtadienį pranešė, kad 2023 m. darbo užmokestis visame pasaulyje padidėjo 1,8 proc., o pirmąjį šių metų pusmetį pakilo dar 2,7 proc. dėl stipraus pasaulinio atsigavimo po „Covid“ pan...
-
E. Macronas apžiūrėjo atnaujintą Paryžiaus Dievo Motinos katedrą2
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį apžiūrėjo spindintį atkurtą Dievo Motinos katedros vidų ir sakė, kad darbininkai padarė tai, kas „neįmanoma“, kad užgydytų „tautos žaizdą“, atsivėrusią po 2019 met...