- Deividas Kubikis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinių Arabų Emyratai (JAE) šių metų klimato kaitos konferencijos COP28 pirmininku pasirinko nacionalinės naftos kompanijos vadovą, tuo sukeldami aplinkosaugos aktyvistų kritiką.
Naujienų agentūra AFP aiškinasi, kodėl JAE pasirinko Sultaną al Jaberą (Sultaną Džaberą) ir kokią žinią tai siunčia prieš šiais metais vyksiančią Jungtinių Tautų konferenciją dėl klimato kaitos.
Kas yra Sultanas al Jaberas?
Sultanas al Jaberas yra JAE Abu Dabio valstybinės naftos bendrovės (ADNOC), kuri yra viena didžiausių pasaulyje naftos įmonių, vadovas.
Jungtinėse Valstijose ir Jungtinėje Karalystėje išsilavinimą įgijęs 49 metų vyras taip pat yra JAE pramonės ir pažangiųjų technologijų ministras.
2020 metais jis buvo paskirtas specialiuoju JAE pasiuntiniu klimato klausimais. Šias pareigas jis taip pat ėjo 2010–2016 metais.
Pasak JAE valstybinės žiniasklaidos, jis taip pat yra „Masdar“ – valstybės remiamos, kelių milijardų dolerių vertės bendrovės, investuojančios į atsinaujinančiąją energiją ir remiančios projektus daugiau nei 40 šalių nuo jos įkūrimo 2006 metais – įkūrėjas.
S. al Jaberas dalyvavo daugiau kaip 10 COP klimato kaitos konferencijų ir vadovavo JAE delegacijai paskutiniame JT viršūnių susitikime dėl klimato Egipte. Tai buvo bene didžiausia delegacija, dalyvavusi derybose, ir viena didžiausių per visą COP istoriją.
2009 metais tuometinis generalinis sekretorius Ban Ki-Moonas (Ban Kimunas) jį paskyrė į JT energetikos ir klimato kaitos patariamąją grupę.
„Sultanas al Jaberas, dar prieš pradėdamas dirbti ADNOC ir dirbdamas savo vadovaujamoje bendrovėje, vadovavo JAE kovos su klimato kaita veiksmams“, – sakė JK analitinio centro „Chatham House“ bendradarbis, klimato ekspertas Karimas Elgendy (Karimas Elgendis).
Kodėl tai kelia kontroversiją?
COP28 surengimas vienoje iš pagrindinių naftos gavybos šalių sukėlė susirūpinimą aktyvistams, raginantiems atsisakyti naftos, kuri gamina šiltnamio efektą sukeliančias dujas, šildančias planetą.
Šiuos nuogąstavimus tik pakurstė tai, kad derybų vadovu buvo pasirinktas iškastinio kuro bendrovės vadovas.
Organizacijos „Climate Action Network International“ vykdomoji direktorė Tasneem Essop (Tasnim Esop) teigė, kad išrinkti asmenį, kuris „vadovauja pramonei, atsakingai už pačią krizę“, yra „interesų konfliktas“.
S. al Jaberio paskyrimas taip pat padidino susirūpinimą, kad lobistams, siekiantiems atidėti laipsnišką iškastinio kuro atsisakymą, bus suteikta dar daugiau galios.
Jau COP26 Škotijoje dalyvavo 500 iškastinio kuro lobistų – šis skaičius dar padidėjo COP27 Egipte, o daugiausia jų atsiuntė Jungtiniai Arabų Emyratai.
„COP28 turi baigtis bekompromisiu įsipareigojimu palaipsniui atsisakyti viso iškastinio kuro: anglies, naftos ir dujų“, – teigė „Greenpeace International“ atstovė Tracy Carty (Treisi Karti).
„Pasaulinėse derybose dėl klimato kaitos nėra vietos iškastinio kuro pramonei“, – pridūrė ji.
Kokią tai siunčia žinią?
K. Elgendy sakė, kad JAE – vieni didžiausių pasaulyje žaliavinės naftos gamintojų – „nemato jokio prieštaravimo“ S. al Jabero pasirinkime.
Persijos įlankos šalis ne kartą tvirtino, kad nafta ir dujos bus reikalingos ištisus dešimtmečius, kad būtų galima aprūpinti pasaulio ekonomiką energija ir gauti pajamų, kurias būtų galima investuoti į atsinaujinančiuosius energijos šaltinius.
„Dr. Sultano pasirinkimas visiškai atspindi JAE požiūrį į klimato kaitos veiksmus: JAE įsipareigoja mažinti anglies dioksido kiekį savo ekonomikoje,.. tačiau gina savo moralinę teisę eksportuoti kiekvieną iškastinio kuro molekulę“, – teigė K. Elgendy.
„Teigiama, kad iki 2050 metų pasauliui vis dar reikės tam tikro iškastinio kuro kiekio ir kad jis turėtų būti tiekiamas iš pigiausių ir mažiausiai anglies dioksido išskiriančių gamintojų, tai yra Persijos įlankos arabų šalių“, – pridūrė K. Elgendy.
JAE taip pat aktyviai pasisako už tai, kad į pokalbius apie klimatą būtų įtraukti naftos pramonės vadovai, nes jų patirtis energetikos pramonėje yra naudinga sprendžiant klimato kaitos problemą.
„Persijos įlankos šalyse, kurių ekonomikai didelę reikšmę turi išgaunama nafta, daug klimato kaitos veiksmų reikės imtis būtent šiame sektoriuje“, – teigė Singapūro nacionalinio universiteto Vidurio Rytų instituto mokslo darbuotoja Aisha al Sarihi (Aiša Sarihi).
„Naftos pramonės neįtraukimas prie derybų stalo gali būti nenaudingas visam regionui“, – AFP sakė Omano ekspertė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Italija imasi riboti savarankišką svečių registravimąsi trumpalaikės nuomos apartamentuose
Italijos policijos vadovas nurodė asmenims, nuomojantiems apartamentus per „Airbnb“ ir kitas platformas, tikrinti svečių tapatybę asmeniškai, o ne nuotoliniu būdu, teigiama naujienų agentūros AFP matytame laiške. ...
-
Pietų Korėjos prezidentas pranešė, kad karo padėtis bus atšaukta1
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk Yeolas trečiadienį (vietos laiku) pranešė, kad vos prieš kelias valandas netikėtai paskelbta karo padėtis bus atšaukta, o kariams bus nurodyta atsitraukti. ...
-
Pietų Korėjos Nacionalinė asamblėja nubalsavo blokuoti paskelbtą karo padėtį
Pietų Korėjos Nacionalinė asamblėja antradienį didele balsų dauguma blokavo prezidento Yoon Suk-yeolas (Jun Sukjolo) paskelbtą karo padėtį. ...
-
V. Putinas R. T. Erdoganui: būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje1
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį per pokalbį telefonu su Turkijos kolega Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) pareiškė, kad būtina kuo greičiau nutraukti sukilėlių puolimą Sirijoje, pranešė Kremlius. ...
-
Ukrainos ambasadorius: vienintelė išeitis – Ukrainos pakvietimas į NATO
Budapešto memorandumo susitarimas tapo trumparegiškumo, priimant strateginius pasaulio saugumo architektūros sprendimus, simboliu, sako Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Beshta. ...
-
S. Lavrovui planuojant dalyvauti ESBO ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį5
Rusijos diplomatijos vadovui Sergejui Lavrovui planuojant dalyvauti šią savaitę Maltoje vyksiančiame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų susitikime, Lietuva žemina atstovavimo lygį šiame renginyje. ...
-
Po tyrimo JAV įstatymų leidėjai remia COVID-19 nuotėkio iš Kinijos laboratorijos teoriją
JAV įstatymų leidėjai pirmadienį užbaigė dvejus metus trukusį tyrimą, kurio išvadose jie parėmė teoriją, jog 1,1 mln. amerikiečių pražudęs virusas, tikėtina, nutekėjo iš laboratorijos Kinijoje. ...
-
Pietų Korėjos prezidentas paskelbė karo padėtį, žada susidoroti su „antivalstybiniais elementais“7
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas antradienį paskelbė nepaprastąją karo padėtį, sakydamas, kad ši priemonė būtina siekiant apsaugoti šalį nuo „komunistinių jėgų“. ...
-
Prancūzijai gresia nauja politinė krizė
Prancūzijai gresia nauji politiniai neramumai, opozicijai ruošiantis per balsavimą pareikšti nepasitikėjimą ministro pirmininko Michelio Barnier vyriausybe. ...
-
Sakartvelo teismas atmetė prezidentės ir opozicijos prašymą panaikinti rinkimų rezultatus
Sakartvelo teismas antradienį atmetė proeuropietiškos prezidentės ir opozicijos grupių prašymą panaikinti rinkimų rezultatus. ...