- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV ambasadorius Japonijoje Rahmas Emanuelis penktadienį praleido taikos ceremoniją, skirtą 79-osioms Nagasakio bombardavimo metinėms paminėti, nes į ją nebuvo pakviestas Izraelis.
Vietoje ceremonijos R. Emanuelis sudalyvavo religiniame susitikime vienoje Tokijo šventykloje kartu su Izraelio ambasadoriumi Giladu Cohenu ir Jungtinės Karalystės ambasadore Julia Longbottom. Pastaroji taip pat nusprendė boikotuoti paminėjimo ceremoniją Nagasakyje.
1945 metų rugpjūčio 9 dieną Jungtinės Valstijos numetė atominę bombą ant Nagasakio ir pražudė 74 tūkst. žmonių, įskaitant daugelį tų, kurie išgyveno sprogimą, bet vėliau mirė nuo radiacijos sukeltų padarinių.
Atominė bomba ant Nagasakio numesta praėjus trims dienoms po pirmojo sprogimo Hirošimoje, nusinešusio 140 tūkst. žmonių gyvybių. Praėjus mažiau nei savaitei po antrojo sprogimo, rugpjūčio 15 dieną Japonija paskelbė kapituliuojanti Antrajame pasauliniame kare.
2010-aisiais tuometinis JAV ambasadorius Japonijoje Johnas Roosas tapo pirmuoju Jungtinių Valstijų atstovu, dalyvavusiu Hirošimos, o po dvejų metų – ir Nagasakio minėjime.
Nagasakio meras Shiro Suzuki pabrėžė, kad sprendimas nekviesti Izraelio ambasadoriaus į minėjimą nebuvo politinis veiksmas.
Anot jo, taip siekta išvengti galimų protestų dėl Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ karo Gazos Ruože ir užtikrinti sklandžią ceremonijos eigą.
Tačiau R. Emanuelis, kuris buvo eksprezidento Baracko Obamos administracijos vadovas, penktadienį atmetė šiuos teiginius.
„Manau, kad tai buvo politinis sprendimas, o ne saugumo sumetimais priimtas sprendimas, atsižvelgiant į tai, kad jame dalyvauja (Japonijos) ministras pirmininkas“, – žurnalistams pareiškė jis.
R. Emanuelis pridūrė, kad priėmus tokį sprendimą Rusija ir Izraelis „moraliai prilyginamos viena kitai, nors viena šalis įsiveržė, o kita tapo invazijos auka“.
Nuo 2022 metų, kai Maskva pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, Rusijos ir jos sąjungininkės Baltarusijos atstovai nėra kviečiami į Nagasakio ir Hirošimos atminimo ceremonijas.
„Mano dalyvavimu būtų pagerbtas šis politinis sprendimas ir politinis veiksmas. Aš negaliu to daryti ramia sąžine“, – pareiškė JAV ambasadorius Japonijoje.
Tuo metu G. Cohenas nurodė: „Izraelio valstybės ir tautos vardu reiškiame užuojautą ir palaikome Nagasakio atominės bombos aukas, jų šeimas ir Japonijos žmones.“
„Kritinė situacija“
Penktadienį vykusioje taikos ceremonijoje Nagasakio meras tiesiogiai neminėjo žydų valstybės, tačiau išreiškė susirūpinimą dėl taikos pasaulyje karų Ukrainoje ir palestiniečių anklave kontekste.
„Nematant Rusijos invazijos į Ukrainą pabaigos ir baiminantis ginkluoto konflikto eskalavimo Artimuosiuose Rytuose, gali būti prarastos svarbios normos, kurių buvo laikomasi. Susiduriame su tokia kritine situacija“, – sakė Sh. Suzuki.
JAV, JK, Vokietija, Prancūzija, Italija ir Europa Sąjunga pasiuntė į Nagasakį žemesnio lygio diplomatus. Teigiama, kad jų pavyzdžiu pasekė Kanada ir Australija.
Anksčiau skelbta, kad šiame minėjime Lietuvos ambasadorių Japonijoje irgi pakeis žemesnio rango šalies diplomatas.
JK ir Vokietijos ambasados antrino R. Emanuelio komentarams apie Rusiją ir Baltarusiją, o Prancūzijos ambasados atstovas spaudai Nagasakio mero sprendimą pavadino keliančiu apgailestavimą ir abejotiną.
G. Cohenas, kuris antradienį dalyvavo panašioje atminimo ceremonijoje Hirošimoje, praėjusią savaitę pareiškė, kad Nagasakio sprendimas jo nepakviesti siunčia klaidingą žinutę pasauliui.
Ketvirtadienį JAV Valstybės departamento atstovas Matthew Milleris gynė ambasadoriaus Japonijoje sprendimą.
„Manau, kad mūsų pozicija šiuo klausimu ir pagarba Japonijai, kai kalbama apie šias metines, yra gerai užfiksuota ir yra daug platesnė nei ambasadoriaus nedalyvavimas viename renginyje“, – sakė jis.
Penktadienį Japonijos vyriausiasis vyriausybės atstovas spaudai Yoshimasa Hayashi atsisakė komentuoti šį klausimą, nurodydamas, kad tai yra atminimo ceremonijos organizatorių reikalas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atsistatydino britų transporto sekretorė L. Haigh: slėpė praeities nuodėmes
Louise Haigh atsistatydino iš Didžiosios Britanijos transporto sekretorės pareigų, pasirodžius informacijai, kad ji yra prisipažinusi kalta dėl baudžiamojo nusikaltimo, įvykdyto, kai 2013 m. pamelavo policijai, neva buvo pavogtas jos darbinis mo...
-
ES pakvies britų premjerą K. Starmerį į gynybos derybas
Europos Sąjunga (ES) pakvies Jungtinės Karalystės (JK) ministrą pirmininką Keirą Starmerį dalyvauti vasarį vyksiančiose derybose dėl gynybos su 27 bloko lyderiais, ketvirtadienį pranešė Briuselis, abiem pusėms siekiant atkurti ryšius...
-
Japonijos premjeras žada nuoširdžias diskusijas su D. Trumpu
Japonijos ministras pirmininkas Shigeru Ishiba penktadienį pareiškė, kad surengs nuoširdžias diskusijas su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, sakydamas, kad bendradarbiavimas yra labai svarbus siekiant „laisvo ir atviro Ra...
-
JAV bus atidaryta pirmoji visą parą veikianti vertbinių popierių birža
JAV vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC) suteikė leidimą startuoliui „24 Exchange“ pradėti visą parą veiksiančios vertybinių popierių biržos projekto įgyvendinimą dviem etapais, skelbia „Financial Times“. ...
-
Kinija pasirengusi bendradarbiauti tyrime dėl Baltijos jūroje pažeistų kabelių
Kinija penktadienį pareiškė, kad yra pasirengusi bendradarbiauti tyrime dėl Baltijos jūroje pažeistų kabelių. ...
-
V. Putinas po septyniolikos metų atsiprašė A. Merkel už incidentą su šunimi
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsiprašė buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel už 2007 m. incidentą, kai jis, nepaisydamas atitinkamos kanclerės fobijos, į susitikimą atsivedė šunį. ...
-
Tyrimas: Vidurio Europoje smarkiai padidėjo UV spinduliuotė
Naujo tyrimo duomenimis, pastaraisiais dešimtmečiais Vidurio Europoje netikėtai smarkiai padidėjo ultravioletinė (UV) spinduliuotė. ...
-
Airijoje prasideda parlamento rinkimai
Airijoje penktadienį vyksta rinkimai, kuriuose dabartinės koalicijos partijos varžosi su opozicine partija „Sinn Fein“ po kampanijos, kurią lydėjo ginčai dėl būsto ir pragyvenimo išlaidų krizių. ...
-
Socialinės žiniasklaidos bendrovės kritikuoja Australijos įstatymą, ribojantį prieigą vaikams
Socialinės žiniasklaidos milžinai penktadienį sukritikavo naująjį Australijos įstatymą, kuriuo jiems draudžiama leisti registruotis jaunesniems nei 16 metų asmenims, ir pavadino jį skubotu darbu, kuriame yra „daug neatsakytų klausimų“....
-
Rusijos gynybos ministras atvyko į Šiaurės Korėją
Rusijos gynybos ministras Andrejus Belousovas penktadienį atvyko į Šiaurės Korėją, pranešė rusų valstybinės naujienų agentūros, cituodamos kariuomenės pareiškimą. ...