JT perspėja: JAV planuojamas naujas būdas įvykdyti mirties bausmę gali prilygti kankinimui

Jungtinės Tautos antradienį paragino JAV Alabamos valstiją atsisakyti planų vienam nuteistajam įvykdyti mirties bausmę naudojant „neišmėgintą“ uždusinimo azoto dujomis metodą, perspėdama, jog jis gali prilygti kankinimui.

Kennetho Eugene Smitho, kuris mirtininkų kameroje praleido jau daugiau nei trisdešimt metų ir kuriam praeityje jau kartą bandyta įvykdyti mirties bausmę, egzekucija turėtų būti įvykdyta sausio 25 d.

Pastaraisiais metais mirties bausmės dažniausiai buvo vykdomos, suleidžiant mirtiną injekciją, tačiau Alabama nurodė, kad K. Smitho atveju bus naudojamos azoto dujos.

„Mums kelia nerimą planuojama egzekucija... naudojant naujovišką ir neišbandytą metodą – uždusinimą azoto dujomis“, – Ženevoje žurnalistams pasakė JT žmogaus teisių biuro atstovė Ravina Shamdasani.

Šis, jos žiniomis pasaulyje dar nenaudotas būdas, „pagal tarptautinės žmogaus teisių teisės normas galėtų prilygti kankinimui arba kitokiai žiauraus, nežmoniško ar žeminančio elgesio arba bausmės formai“, – perspėjo R. Shamdasani.

Jos teigimu, JT žmogaus teisių biuras „ragina Alabamos valstijos valdžią sustabdyti K. Smitho egzekuciją... ir susilaikyti nuo tolesnių panašaus pobūdžio egzekucijų“.

Ji pareiškė susirūpinimą, kad šis naujasis mirties įvykdymo būdas visai neseniai patvirtintas ir JAV Misisipės ir Oklahomos valstijose.

Nors Jungtinėse Valstijose azotas lig šiol nėra naudotas įvykdyti mirties bausmę žmonėms, juo kartais žudomi gyvuliai.

Mirties bausmė prieštarauja pamatinei teisei gyventi.

Tačiau R. Shamdasani atkreipė dėmesį, kad Amerikos veterinarijos asociacija rekomenduoja net dideliems tokiu būdu marinamiems gyvūnams pirma duoti migdomųjų, tuo tarpu Alabamos egzekucijos uždusinimo naudojant azotą būdu protokole nėra numatyta, kad žmonės iki egzekucijos turėtų būti užmigdomi.

K. Smithas (58) 1988 m. buvo pripažintas kaltu įvykdęs samdomą žmogžudystę ir galų gale buvo nuteistas myriop.

2022 m. jam buvo mėginama įvykdyti mirties bausmę, tačiau bandymas nepavyko – egzekuciją vykdę pareigūnai nesugebėjo per nustatytą laiką tinkamai įstatyti vamzdelius, kuriais jam į veną būtų suleista mirtina injekcija.

„Jie krapštėsi ilgiau nei valandą ir galų gale nieko nepešė. Tai buvo nevykusi egzekucija“, – paaiškino R. Shamdasani.

Po to skaudaus nutikimo K. Smithui dabar bus taikomas „šis iš esmės neišbandytas metodas, galintis prilygti kankinimui“.

Ji taip pat pabrėžė, kad K. Smitho vardu federaliniame teisme dėl numatytos egzekucijos yra pradėtas procesas, kuriame dar turi būti priimtas sprendimas.

R. Shamdasani taip pat pakartojo, kad JT yra apskritai prieš bet kokią mirties bausmę.

„Mirties bausmė prieštarauja pamatinei teisei gyventi“, – sakė ji.

„Mes raginame visas šalis ne ieškoti naujų būdų įvykdyti mirties bausmę, bet paskelbti mirties bausmės moratoriumą, ilgainiui siekiant ją panaikinti visame pasaulyje.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Skaitytojas

Skaitytojas  portretas
Apie amerikiečių veiksmus, kaip jie įvykdo mirties bausmes, neturiu nuomonės. Tačiau tie visokie tarptautiniai žmogaus teisių teismai ... lai jie eina ten pat, kur ir rusų karinis laivas.

Patarimas

Patarimas portretas
Nedrįskite kritikuoti JAV teroristų. Nes tuoj prisistatys lėktuvnešiai su demokratinėm bombom ir raketom. Ir pastatys, kaip pridera, prieš Šeimininką rakom.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių