JT reikalauja, kad Turkija paleistų medikę, sulaikytą dėl komentarų apie cheminius ginklus

Jungtinių Tautų teisių ekspertai antradienį paragino Turkiją paleisti gydytojų profsąjungos lyderę, kaltinamą terorizmu, po to, kai ji paragino ištirti įtariamą kariuomenės cheminio ginklo panaudojimą prieš uždraustos kurdų kovotojų partijos narius.

Penki nepriklausomi ekspertai, įskaitant specialiuosius pranešėjus dėl kankinimų, neteisminių egzekucijų ir žmogaus teisių apsaugos kovojant su terorizmu, paragino „nedelsiant ir besąlygiškai“ paleisti Sebnem Korur Fincanci (Šebnem Korur Findžandži).

Jie nurodė, kad, kaip manoma, S. K. Fincanci suėmimas spalio 26 dieną jos namuose buvo „kerštas už jos viešus komentarus, kuriuose ji ragino ištirti įtariamą Turkijos kariuomenės cheminio ginklo panaudojimą ir su tuo susijusias mirtis“.

Turkija atmetė uždraustai Kurdistano darbininkų partijai (PKK) artimų žiniasklaidos priemonių kaltinimus, kad jos kariuomenė, vykdydama operacijas Šiaurės Irake, naudojo cheminius ginklus.

Turkija ir jos Vakarų sąjungininkės PKK yra įtraukusios į teroristinių grupuočių sąrašą.

S. K. Fincanci – garsi teismo medicinos gydytoja ir kovos su kankinimais ekspertė – praėjusį mėnesį naujienų agentūrai AFP sakė, kad išnagrinėjo vaizdo medžiagą ir tik paragino atlikti „veiksmingą tyrimą“ dėl kaltinimų.

Ekspertų teigimu, jos suėmimas „yra sąmoningo kovos su terorizmu teisės aktų taikymo, siekiant diskredituoti žmogaus teisių gynėjus ir organizacijas bei nutraukti jų gyvybiškai svarbų žmogaus teisių ir medicininį darbą, dalis“.

„Esame užfiksavę daug atvejų, kai kovos su terorizmu teisės aktais ir kitomis baudžiamosiomis nuostatomis buvo naudojamasi siekiant persekioti, areštuoti, sulaikyti ir nuteisti pilietinės visuomenės veikėjus... dėl melagingų priežasčių“, – sakė JT Žmogaus teisių tarybos paskirti ekspertai, kurie nekalba šios pasaulinės organizacijos vardu.

Jie paragino Turkiją nustoti naudoti kovos su terorizmu įstatymais teisių gynėjams bauginti ir įspėjo, kad tai kenkia teisinei valstybei ir pažeidžia pagrindines laisves bei demokratines vertybes.

„Žmogaus teisių gynėjų ir medikų galimybės sakyti tiesą valdžiai turi būti apsaugotos, – tvirtino jie. – Jų vaidmuo atskleidžiant žmogaus teisių pažeidimus yra vienas iš demokratinės visuomenės pagrindų.“

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių