- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kosovo pareigūnai penktadienį pradėjo pirmąjį per daugiau nei dešimtmetį šalies gyventojų surašymą, tačiau baiminamasi, kad etniniai serbai jį vėl boikotuos.
Daugelyje Balkanų šalių, kuriose mažėjantis gimstamumas, masinė migracija ir etninė įtampa kenkia pastangoms pateikti tikslius gyventojų skaičius, gyventojų surašymas yra keblus klausimas. Kosovo pareigūnai anksčiau ne kartą atidėjo surašymus.
Kosovo statistikos agentūra (ASK) 2011 metais organizavo gyventojų surašymą, tačiau etniniai serbai jį boikotavo. To surašymo metu buvo nustatyta, kad Kosove gyvena 1,8 mln. žmonių.
ASK pareigūnai sakė, kad tikisi surašymą užbaigti per šešias savaites ir viliasi, kad jame dalyvaus Kosovo serbai.
„ASK, kaip ir kitoms bendruomenėms, surengė mokymus serbų prižiūrėtojams ir surašinėtojams“, – sakė už surašymą atsakingas pareigūnas Hazbije Qeriqi (Hazbidžė Kerikis).
Praėjus kelioms valandoms po to, kai pradėtas surašymas pagrindinė Kosovo serbų partija paragino jį boikotuoti.
„Serbų tauta nedalyvaus būsimame suklastotame gyventojų surašyme“, – socialiniuose tinkluose penktadienį paskelbtame pareiškime teigė etninių serbų mažumai atstovaujanti partija „Serbijos sąrašas“ („Srpska lista“).
Kitos trys mažesnės Kosovo serbų partijos taip pat paragino boikotuoti surašymą.
Surašymas vyksta tvyrant įtampai tarp Prištinos vyriausybės ir etninių Kosovo serbų po to, kai šių metų pradžioje buvo uždrausta naudoti Serbijos dinarą.
Įsigaliojus Kosovo vyriausybės taisyklei, pagal kurią euras tapo vienintele teisėta Kosovo valiuta, kilo nepasitenkinimas.
Šis žingsnis sukėlė pyktį Belgrade, kuris nepripažįsta Kosovo nepriklausomybės ir toliau finansuoja lygiagrečią serbų sveikatos, švietimo ir socialinės apsaugos sistemą.
Ketvirtadienį Briuselyje įvyko vėliausias abiejų šalių derybų raundas, kuriuo siekta išeiti iš aklavietės šiuo klausimu.
Etniškai susiskaldžiusioje Mitrovicoje Kosovo šiaurėje nebuvo vieningos nuomonės, kaip žmonės traktuos gyventojų surašymą.
„Kosovas yra Serbijos dalis, nesvarbu, ar jiems tai patinka, ar ne. Mes laikomės Serbijos pareigūnų [nurodymų]. Niekas negali man primesti to, ko aš nenoriu“, – sakė 47-erių dviejų vaikų motina Nataša Vujačič.
„Vis dar nežinau, ką darysiu. Viskas priklauso nuo to, ką pasakys mūsų vyriausybė [Belgrade]", – naujienų agentūrai AFP sakė 33 metų technikas Žika Trajkovičius.
Nesantaika tarp Kosovo ir Serbijos tęsiasi nuo 10-o dešimtmečio pabaigos karo tarp Serbijos pajėgų ir etninių albanų sukilėlių, kuriam kilus įsikišo NATO.
2008 metais Kosovas paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, bet Belgradas, Rusija ir Kinija šio žingsnio niekada nepripažino.
Kosove dominuoja etniniai albanai, tačiau šiaurinėje teritorijos dalyje, netoli sienos su Serbija, keliose savivaldybėse etniniai serbai tebėra dauguma.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Serbijos prezidentas neigia Kosovo kaltinimus dėl vaidmens išpuolyje prieš svarbų kanalą1
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius šeštadienį paneigė Kosovo teiginius, kad Belgradas kaip nors susijęs su išpuoliu prieš jo svarbų kanalą. ...
-
Kim Jong Unas žada tvirtą paramą Rusijos karui Ukrainoje
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas), susitikęs su Rusijos gynybos ministru, pažadėjo, kad jo šalis „nepaliaujamai rems“ Rusijos karą Ukrainoje, šeštadienį pranešė Pchenjano valstybinė ...
-
V. Zelenskis: NATO garantijos gali sustabdyti karštąjį karo etapą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį paragino NATO suteikti garantuotą apsaugą Kyjivo kontroliuojamoms Ukrainos dalims, kad būtų „sustabdytas karštasis karo etapas“. ...
-
Lapkričio 30-oji Lietuvoje ir pasaulyje1
Lapkričio 30-oji, šeštadienis, 48 savaitė. ...
-
Sakartvele tūkstančiai žmonių antrą dieną protestuoja prieš stojimo į ES proceso atidėjimą12
Sakartvele tūkstančiai žmonių penktadienį vėl mitinguoja po to, kai riaušių policija naktį panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas prieš demonstrantus, protestuojančius prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimo ...
-
„Angela, atleisk man“: V. Putinas neigia bandęs išgąsdinti A. Merkel savo šunimi16
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį atsiprašė buvusios vokiečių kanclerės Angelos Merkel ir sakė, jog nebandė jos išgąsdinti, kai oficialaus susitikimo 2007-aisiais metu atsivedė savo augintinį labradorą. ...
-
Ryga užėmė ketvirtą vietą tarptautiniame kalėdinių mugių reitinge2
Latvijos sostinė užėmė ketvirtą vietą kalėdinių mugių reitinge „European Best Destinations 2024“, praneša Rygos investicijų ir turizmo agentūra. ...
-
JT ekspertas ragina Lenkiją sustiprinti LGBTQ asmenų apsaugą16
Jungtinių Tautų (JT) įgaliotas ekspertas penktadienį paragino Lenkijos valdžios institucijas skubiai pakeisti įstatymus, kad būtų galima apsaugoti LGBTQ bendruomenei priklausančius asmenis nuo diskriminacijos ir smurto, ir išreiškė apga...
-
Visame pasaulyje didėja darbo užmokestis3
Tarptautinė darbo organizacija (TDO) ketvirtadienį pranešė, kad 2023 m. darbo užmokestis visame pasaulyje padidėjo 1,8 proc., o pirmąjį šių metų pusmetį pakilo dar 2,7 proc. dėl stipraus pasaulinio atsigavimo po „Covid“ pan...
-
E. Macronas apžiūrėjo atnaujintą Paryžiaus Dievo Motinos katedrą2
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį apžiūrėjo spindintį atkurtą Dievo Motinos katedros vidų ir sakė, kad darbininkai padarė tai, kas „neįmanoma“, kad užgydytų „tautos žaizdą“, atsivėrusią po 2019 met...