- Miglė Giri, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Stengdamasi plačiau išskleisti savo saugumo skėtį Europoje, NATO trečiadienį atkreipė dėmesį į tris šalis, paveiktas Rusijos invazijos į Ukrainą – Bosniją ir Hercegoviną, Sakartvelą ir Moldovą.
Rumunijoje vykstančiose derybose šių trijų šalių užsienio reikalų ministrai susitiko su kolegomis iš NATO aptarti būdų, kaip didžiausia pasaulyje saugumo organizacija galėtų joms padėti. Dėl karo Ukrainoje Bosnija ir Hercegovina, Sakartvelas ir Moldova negali jaustis tvirtai nei politiniu, nei energetiniu, nei teritoriniu atžvilgiais.
Nors šių valstybių problemų priežastys yra aiškios, jų poreikiai ir būdai, kuriais NATO galėtų padėti, tokie nėra.
Atvykę į Parlamento rūmus Rumunijos sostinėje Bukarešte, NATO ministrai nepateikė jokių aiškių pasiūlymų, ką būtų galima padaryti.
Nyderlandų užsienio reikalų ministras Wopke Hoekstra (Vopkė Hukstra) sakė, kad susitikimu siekiama užtikrinti „didesnį saugumą Europos žemyne“ ir „duoti ženklą... kaip svarbu sukurti stabilumą ne tik pačiose NATO šalyse, bet ir už [Aljanso] ribų“.
Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Lipavsky (Janas Lipavskis) žurnalistams sakė, kad svarbu neleisti, jog „čia atsirastų pilkoji zona, kurią perimtų kitos jėgos“.
Etniškai padalytą Bosniją ir Hercegoviną jau seniai apėmęs politinis nestabilumas, tačiau situacija dar labiau paaštrėjo praėjusį mėnesį, kuomet Bosnijos serbams priklausančią šalies dalį sukrėtė protestai.
Pasipiktinimas kilo kai kuriems rinkėjams pareiškus, kad prorusiškas Bosnijos serbų lyderis suklastojo rinkimus šalies serbų darinyje – Serbų Respublikoje.
Bosnijos užsienio reikalų ministrė Bisera Turkovič sakė, kad jos šalis, kurioje po neseniai įvykusių rinkimų formuojama vyriausybė, „yra labai sunerimusi dėl ateities“.
„Mūsų vyriausybėje yra ar buvo įgaliotinių, Rusijos įgaliotinių. Taigi, susiskaldymas šalyje yra didelis ir tikimės, kad sugebėsime jį įveikti. NATO buvimas Bosnijai ir Hercegovinai yra nepaprastai svarbus, nes tai yra mūsų saugumo garantas“, – pabrėžė ji.
Aljansas prieš 14 metų yra pažadėjęs Sakartvelui, kad jis, kaip ir Ukraina, vieną dieną prisijungs prie 30 valstybių karinio bloko, tačiau po to, kai šis pažadas buvo duotas, į Sakartvelą įsiveržė Rusijos kariuomenė.
Laimėjusi trumpą karą, nusinešusį šimtus gyvybių, Maskva oficialiai nepriklausomomis valstybėmis pripažino Pietų Osetiją ir kitą nuo Sakartvelo atskilusią sritį Abchaziją, užsitikrindama šių abiejų teritorijų, kuriose rusai turi dvi karines bazes, kontrolę.
Kremliaus karas Ukrainoje daro didelį poveikį Moldovai. Nuo energijos iš Rusijos priklausoma šalis šiuo metu patiria didelę energetikos krizę.
Pastarosiomis savaitėmis dėl rusų pajėgų oro smūgių Ukrainos energetikos tinklams, Moldova patyrė didžiulius elektros energijos tiekimo sutrikimus.
Rusijos raketos skrieja ir virš Moldovos teritorijos, o balandį įvyko sprogimų Rusijos remiamame Moldovos separatistiniame Padniestrės regione, kur Maskva yra dislokavusi apie 1,5 tūkst. karių.
Kituose Europos regionuose situacija klostosi palankiau.
Švedijos užsienio reikalų ministras Tobias Billstromas (Tobijas Bilstriomas) teigė, kad jis ir jo kolegos iš Suomijos bei Turkijos surengė „labai gerą“ susitikimą, kurio tikslas buvo įtikinti turkus nebesipriešinti šių Šiaurės šalių stojimui į NATO.
Ministras sakė, kad netrukus planuoja vykti į Ankarą tolesnėms deryboms.
Pati NATO norėtų į savo gretas priimti Švediją ir Suomiją, balandį pateikusias prašymus prisijungti prie Aljanso. Tokį Švedijos ir Suomijos žingsnį išprovokavo nuogąstavimai, kad ateityje Rusija gali nusitaikyti ir į jas.
Turkija ir Vengrija delsia ratifikuoti jų paraiškas. Kitos 28 valstybės narės tai jau padarė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane1
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...
-
Nacionalinio saugumo patarėjas: J. Bidenas nedelsiant sieks paliaubų Gazoje1
JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo patarėjas pareiškė, jog trečiadienį jis iš naujo sieks paliaubų Gazos Ruože bei derybų dėl įkaitų paleidimo, Izraeliui bei teroristinei grupuotei „Hezbollah“ pasi...
-
D. Tuskas: Lenkija nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti1
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė, kad Varšuva nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti. ...
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai8
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu2
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...