NATO skydas - nuo Grenlandijos iki Azorų

Egidė – graikų mitologijos skydas, jo vardu pavadinta sistema, turinti apginti NATO teritoriją ir gyventojus nuo neprognozuojamų valstybių. Tai jos veikimo schema.

Kai kas vadino fantazijomis, kai dar prezidento Ronaldo Reagano laikais pradėta kalbėti apie vadinamąją „Žvaigždžių karų“ programą. Ir dabar ją pašaliečiui sunku suvokti, bet ji pradeda veikti, nors ne tokio masto, kaip įsivaizdavo R. Reagano komanda.

Šalia nuošalaus Rumunijos Deveselu kaimo paskelbta, kad pirmoji Europoje priešraketinio skydo bazė veikia, kad sunkiai prognozuojamų valstybių raketos nepasiektų mūsų miestų ir kaimų.

„Kol Iranas tebesiginkluoja balistinėmis raketomis, Jungtinės Valstijos kartu su sąjungininkais ir partneriais stengsis apginti NATO sąjungininkes nuo grėsmės“, – teigia JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas Robertas Workas.

Deveselu bazėje įrengti Egidės sistemos komponentai surinkti naujajame Džersyje ir konteineriuose atgabenti į Rumuniją. Jos statyba kainavo 800 mln. dolerių, 300 mln. bus išleista Redzikovo bazės statybai Lenkijoje.

2018 m. pabaigus statyti bazę Lenkijoje – paskutinę priešraketinio skydo grandį Europoje – bus baigtas įgyvendinti dar prieš dešimtmetį parengtas planas. Dar 2008-aisiais buvo pasirašyta Lenkijos ir JAV sutartis dėl amerikietiškų balistinių raketų gaudiklių, radarai turėjo būti įkurdinti Čekijoje, bet Vašingtonas keitė planus, aiškindamas strateginiais, techniniais ir finansiniais sumetimais, galop nutaręs, kad Europoje priešraketiniam skydui turi būti naudojamos ne ilgojo, o trumpojo ir vidutinio nuotolio raketos SM-3, kokias Amerika jau naudoja savo kariams senajame žemyne saugoti.

Be veikiančios bazės Rumunijoje ir netrukus pradėtos statyti Lenkijoje, Turkijoje įrengtas ankstyvojo aptikimo radaras, kuris fiksuotų priešiškos raketos paleidimo momentą, Egidės sistema apginkluoti ir keturi amerikiečių kreiseriai Ispanijos teritoriniuose vandenyse. Visa tai valdoma iš amerikiečių bazės Ramštaine, Vokietijoje.

Bet kita medalio pusė – Maskvos susierzinimas, ir kaip ji gali reaguoti į NATO priešraketinį skydą, kuris, Kremliaus nuomone, silpnina jos atgrasymo pajėgumą, NATO įsitvirtina netoli Rusijos pašonės. Veltui Aljansas, Vašingtonas ir kiti sąjungininkai kartoja – skydas nenukreiptas prieš Rusiją, ir ji turi tai žinoti, nes priešraketinė gynyba buvo kuriama kiek įmanoma skaidriai. Tai dar sykį pabrėžė ir NATO generalinis sekretorius, ir Amerikos gynybos departamento vadovas.

„Mūsų raketų gaudiklių sistemos įrengtos per arti arba per toli nuo Rusijos, kad galėtų sunaikinti Rusijos balistines raketas. Jie sukurti taip, kad galėtų atremti galimą trumpojo ir vidutinio nuotolio raketų grėsmę už euroatlantinės ribos“, – sako NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Ši bazė sukurta prieš vidutinio ir ilgojo nuotolio raketas, kurios gali būti iššautos pirmiausia iš Artimųjų Rytų, šioje bazėje neturime jokių planų prieš Rusijos raketas“, – tikina  JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas R. Workas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių